26 Mayıs 2022, Perşembe 18:21

1 Mandalina Kaç Kalori, Mandalina Kilo Yaparmı?

1 Mandalina Kaç Kalori, Mandalina Kilo Yaparmı?

Kış aylarının vazgeçilmez meyveleri arasında yer alan mandalina, sayısız yararı olan bir meyvedir. Aromatik lezzeti ve hoş kokusu ile birçok kişinin favori meyvesidir. Diyet listenizde bir adet meyveye izin veriliyorsa, tercihinizi mandalinadan yana

Mandalina Kalori Değeri Nedir 1 Adet Mandalina Kaç Kalori

Kış aylarının vazgeçilmez meyveleri arasında yer alan mandalina, sayısız yararı olan bir meyvedir. Aromatik lezzeti ve hoş kokusu ile birçok kişinin favori meyvesidir. Diyet listenizde bir adet meyveye izin veriliyorsa, tercihinizi mandalinadan yana kullanabilirsiniz. Özellikle kış aylarında ideal bir ara öğün olacaktır. Bol lifli bir meyve olduğu için uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur. Başka bir meyveden 1 tane yemek yerine 2 tane mandalina yemeyi tercih edebilirsiniz. Bu meyvenin kalori değeri ise şöyledir;

Mandalina Kaç Kalori?

Diyetisyen Tuğçe Sert 1 adet mandalinanın 63 kalori olduğunu bildiriyor.

  1. 1 adet küçük boy mandalina 53 kaloridir.
  2. 1 adet büyük boy mandalina 80 kaloridir.

Diyette Mandalina Yenir mi?

Diyet listelerinde günlük belirli bir miktarda meyve bulunur. Önemli olan nokta, doğru porsiyonları aşmamaktır. Diyet programınızı uygularken mandalina tüketebilirsiniz. Fakat bir oturuşta, 1 kilo mandalina tüketmek tabiki kilo artışına neden olacaktır. 

İdeal kiloda bulunan kişiler de dahil olmak üzere, meyve tüketiminde porsiyonlara dikkat etmek gerekir. Aksi halde vücuda, ihtiyaç duyduğundan daha fazla fruktoz (meyve şekeri) alınmış olur. Bu durum sonucunda ise kilo artışı başlar.

Diyet yaparken her besinin belirli bir ölçüde tüketilmesi gerekir. Bu ölçü aşılırsa, kilo vermek yerine kilo alımı meydana gelecektir. Bu nedenle diyetteyken tüketilecek mandalina miktarı da doğru olarak belirlenmelidir. Mandalina tükettikten sonra şişkinlik hissederseniz ya da kilonuzda fazlalık görürseniz, bu meyveyi yemeye ara vermeniz gerekir. Fakat böyle bir problem yaşamıyorsanız, günlük 1 porsiyon yiyebilirsiniz.

Kahvaltı ya da öğle öğününün ardından gelen ara öğünlerde 1 adet orta boy mandalina yenebilir. Mandalinalar küçükse, bu miktar 2 adete çıkarılabilir. Diyet yaparken saat 17:00 sularından itibaren meyve yememek gerekir. Aksi halde kilo verme süreci yavaşlayacaktır. Bu nedenle meyvelerin akşam saatleri yerine öğle vaktinde tüketilmesi tavsiye edilir.

Turunçgillerin en popülerleri arasında bulunan mandalina, özellikle A ve C vitaminleri açısından hayli zengin bir meyvedir. Orta boy bir mandalina (yaklaşık 125 gram) 65 kaloridir. Lifli bir meyve olduğu için diyet yaparken tüketilmesi uygun olacaktır.

Diyet Yaparken Mandalina Suyu İçilir mi?

Diyet programları uygularken, meyvelerin suyunu içmek yerine doğrudan tüketilmesi tavsiye edilir. Bir bardak mandalina suyu hazırlamak için, çok sayıda mandalina kullanmanız gerekir. Bu da daha fazla kalori alınmasına neden olur. Bu nedenle mandalina suyu içmek yerine, uygun porsiyonda yemek daha sağlıklı bir seçim olur.

Mandalina Zayıflatır mı, Kilo Aldırır mı?

Yapılan son araştırmalarla, mandalinanın içerisinde nobiletin maddesinin bulunduğunu ve bu maddesinin kilo artışını önlediğini kanıtlanmışır. Aynı zamanda içerisindeki flavonoidlerin, daha hızlı şekilde yağ yakılmasını sağladığı ve vücudun yağ depolamasını engellediği belirtilmektedir.

Meyve tüketmek, sağlıklı bir vücudun temel ihtiyaçlarından biridir. Fakat her şeyin olduğu gibi, meyvenin de fazlası zararlıdır. Gün içerisinde ara öğün olarak 2 taneye kadar mandalina yemek ideal olacaktır. Fazlasını tüketmek ise kilo artışının başlamasına sebep olur. Bu nedenle porsiyonları doğru miktarda belirlemek hayli önemlidir.

Mandalinanın Faydaları Nelerdir?

Mandalina, lif yönünden zengin bir meyve olduğu için diyet listelerinde sıklıkla yer verilen meyvelerin başında gelir. Fakat mandalina tüketmek tek başına kilo vermeyi sağlamaz, yalnızca zayıflamanıza yardım eder. Lifli bir meyve olduğu için fazla tüketilmesi yanlış olacaktır. Gün içerisinde 2 tane mandalinayı ara öğün olarak yemek yeterlidir. Ancak bu durum, kişiden kişiye ve mandalinanın boyutlarına göre değişiklik gösterebilir.

Soğuk algınlığının baş düşmanlarından biri mandalinadır. Ayrıca sodyum, bakır, kalsiyum, piridoksin, tiamin, E ve C vitaminleri açısından da zengin bir meyvedir. İçerisinde bolca protein, karbonhidrat ve lif barındırır.

Mandalina, vücut direncinin artmasına yardımcı olur. İştah açıcı özelliği de vardır. Sindirim sisteminin etkili şekilde çalışmasını sağlayarak kabızlık problemini engeller. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve savunma sistemini destekler. Mandalinanın sindirimi tamamlandıktan sonra vücudun enerji miktarı artış gösterir. İdrar söktürücü özelliği bulunduğu için böbrek sağlığı için de hayli yararlı bir meyvedir.

İçeriğindeki yoğun C vitamini sayesinde, vücudu serbest radikallere karşı korur. Güneşin zararlı ışınlarına karşı da kalkan görevi görür. Vücutta synephrine adı verilen maddenin üretimini sağlar. Böylece kolesterol seviyesi de kontrol altına alınmış olur. 

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT