Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Havalar ısındı, yeniden popüler oldu! Su diyeti yapanları bekleyen tehlike

Mavi Kadın>Diyet>Havalar ısındı, yeniden popüler oldu! Su diyeti yapanları bekleyen tehlike

Suyun ne kadar faydalı olduğunu hepimiz biliyoruz, ancak bilinçsizce yapılan bir su diyeti ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor. Diyetisyen Gizem Topuzlu havaların ısınmasıyla birlikte popülerlik kazanan su diyetinin ölümcül tehlikelerine dikkat çekti.

Havalar ısındı, yeniden popüler oldu! Su diyeti yapanları bekleyen tehlike

ELİF DEMİRTAŞ BİLİR | MAVİ KADIN

Suyun sağlık için önemi tartışılmaz, ancak bilinçsizce uygulanan su diyetinin vücuda zarar verebileceğini belirten uzmanlar, kalıcı hasarlar konusunda uyarıyor. 

Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Topuzlu, su diyetinin vücudu arındırmak, kilo vermek veya çeşitli ameliyatlar öncesinde belirli bir süre boyunca sadece su tüketmek şeklinde tanımlanan bir diyet olduğunu belirterek "Aşırı su tüketimi su zehirlenmesine neden olabilir" uyarısında bulundu.

FAYDASI DA VAR ZARARI DA!

Gizem Topuzlu, su diyetinin vücutta toksinlerin atılmasına, kan basıncının düzenlenmesine ve metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olabileceğini belirtti. Sadece su tüketilerek yapılan diyetin zararlı olabileceğini vurgulayan Topuzlu, uzman kontrolünde ve dengeli beslenme ile birlikte bu diyetin uygulanmasını önerdi.

Havalar ısındı, yeniden popüler oldu! Su diyeti yapanları bekleyen tehlike

Su tüketimini çeşitli meyve ve sebzelerle aromalandırmanın veya tarçın gibi doğal bileşenlerle zenginleştirmenin, su içme alışkanlığını kolaylaştırabileceğini öneren Topuzlu, su diyetinin özellikle diyabet, gut veya yeme bozuklukları gibi sağlık sorunları olan kişiler için uygun olmadığını hatırlattı. 

ZEHİRLENMEYE NEDEN OLABİLİR

Diyetisyen Topuzlu, uzun süreli açlık barındıran su diyetinin vücuttaki hasarlı hücrelerin kendi kendini yemesi anlamına gelen otofajiyi destekleyebileceğini vurgulayarak şunları söyledi:

"Su diyeti, yapılan çalışmalarca desteklenen şekilde yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olabilir. Ayrıca insülin ve leptin hormonlarını daha duyarlı hale getirebilir ve vücuttaki biriken ödemin atılmasına destek olabilir. Ancak uzun süreli açlık ile birlikte halsizlik ve baş dönmesi gibi belirtiler yaşanabilir. Elektrolit kayıpları meydana gelebilir ve metabolizma yavaşlayabilir."

Havalar ısındı, yeniden popüler oldu! Su diyeti yapanları bekleyen tehlike

"Uzun süre adece su içerek kilo kaybı sağlanabilir, ancak vücudunuzdan atılan kilonun büyük bir kısmı su olacaktır. Bu nedenle, su diyetini bıraktıktan hemen sonra aynı kiloya ulaşabilirsniiz" diyen Topuzlu, detoksun vücuttaki radikallerin ve metabolik atıkların atılması olduğunu su diyetinin de bunu sağladığını vurguladı. 

Topuzlu, fazla su tüketiminin de zararları olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

"Böbreklerden fazla sodyum atımı ile birlikte hiponatremi gelişebilir ki bu ölümcül bir durum olabilir. Ayrıca aşırı su tüketimi su zehirlenmesine yol açabilir. Normal şartlarda günlük 2-4 litre su tüketimi önerilir, ancak her bireyin ihtiyacı farklıdır ve aksi bir durum olmadıkça bu miktarının aşılması önerilmez."

SU DİYETİ NASIL YAPILIR?

Su diyeti genellikle 24 ila 72 saat sürer ve bu süre boyunca sadece su veya onaylanmış sıvılar içebilirsiniz. Meyve suyu, bitki çayı ve detoks içecekleri su diyetinde kullanılır. 

Uyarı: Su diyetini denemeden önce doktorunuza danışmanız önemlidir. Doktorunuz sizin için daha güvenli ve etkili bir kilo verme planı önerebilir. 

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Elif Demirtaş Bilir
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...