Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Diyetisyen Şeyma Tanrıver'den 3 günde 3 kilo zayıflatan şok diyet listesi

Mavi Kadın>Diyet>Diyetisyen Şeyma Tanrıver'den 3 günde 3 kilo zayıflatan şok diyet listesi

Şok diyet listeleri ile birkaç gün gibi kısa bir sürede zayıflanabiliyor. Şok diyet yapmak isteyenler için en sağlıklı ve doğru hamle, diyetisyenlerin verdiği listeleri uygulamak olmalı. İşte Diyetisyen Şeyma Tanrıver'in paylaştığı 3 günde 3 kilo zayıflatan şok diyet listesi.

Fotoğraf:freepik
Fotoğraf:freepik

Günümüzde obezite oranı her geçen gün artıyor. Hareketsiz yaşam, sağlıksız fast food beslenme kültürü, yüksek kalorili paketlenmiş gıdaların tüketimi, tüm bunlar obeziteye davetiye çıkarıyor.

BBC'nin haberine göre Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) 2023'te yayımladığı verilere göre, Türkiye'de kadınlarda obezite oranı yüzde 42,6 iken erkeklerde bu oran 26,2'ye yükseldi.

Obeziteyle mücadele için, zayıflayabilmek adına diyetler yapılıyor, spor merkezlerinde ter dökülüyor, kimi zaman da doğal zayıflama yöntemlerinden medet umuluyor.

Diyetisyenler de sosyal medya hesaplarından takipçileri ile zayıflatan, kısa sürede kilo verdiren diyet listeleri paylaşıyor. Diyetisyen Şeyma Tanrıver de @diyetisyenseymatanriver İnstagram hesabından 3 günde 3 kilo zayıflatan şok diyet listesi paylaştı. 3 günde 3 kilo zayıflatan diyetin yapılışı şöyle:

Diyetisyen Şeyma Tanrıver'den 3 günde 3 kilo zayıflatan şok diyet listesi

DİYETİSYEN ŞEYMA TANRIVER’DEN 3 GÜNDE3 KİLO ZAYIFLATAN ŞOK DİYET LİSTESİ

KAHVALTI

  • 1 adet haşlanmış yumurta
  • 1 dilim peynir ( 30 gr )
  • 2 adet kuru kayısı
  • 2 adet ceviz

ÖĞLE YEMEĞİ

  • 150 gram kadar ızgara et veya tavuk yahut balık
  • Büyük bir kase 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve limon suyu katılmış salata

ARA ÖĞÜN

  • 2 orta boy hurma + 2 adet ceviz

AKŞAM YEMEĞİ

1.Gün

  • 150 gram kadar ızgara et veya tavuk yahut balık
  • Büyük bir kase 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve limon suyu katılmış salata

2. ve 3. gün akşam

  • 1 kase fırında kabak yahut karnabahar + 4 yemek kaşığı yoğurt + Üzerine 2 adet ceviz

Not :Bu diyet kronik hastalığı olanlar örneğin şeker hastaları, tansiyon hastaları için uygun değildir, gebelere de önerilmez.

Diyetisyen Şeyma Tanrıver'den 3 günde 3 kilo zayıflatan şok diyet listesi

Diyetisyen Şeyma Tanrıver'in 3 günde 3 kilo zayıflatan şok diyet listesini incelediğimizde diyette cevize sıklıkla yer verdiğini görüyoruz. Ceviz, yüksek omega 3 içeriği ile kilo vermeye yardımcı olduğu ispatlanmış bir besin. Ceviz, sağlıklı yağlar, bitki bazlı protein ve liflerin doğal bir kombinasyonunu içerdiğinden açlığı bastırıp tokluk süresini de uzatıyor. Nutrition Journal 2017 Aralık ayında yer alan çalışmada ceviz içeren düşük kalorili bir diyetin, ceviz içermeyen düşük enerji yoğunluklu bir diyetle karşılaştırıldığında kilo vermeye yardımcı olduğu görüldü.

Diyetisyen Tanrıver’in diyet listesi yüksek protein alımına dayalı bir beslenme programı. Yapılan çalışmalara göre proteinli gıdalar da zayıflamayı destekleyici etki gösteriyor.

Dietary Guidelines for Americans 2020-2025'e göre, yetişkin erkeklerin günde en az 56 gram , yetişkin kadınların ise günde en az 46 gram protein alması öneriliyor. Protein alımı tokluk süresini uzatıyor kilo vermeye yardımcı oluyor.

Nutrition & Metabolism'da 2014 Aralık ayında yayımlanan çalışmaya göre proteinli besinler tüketmenin, metabolizma hızınızı artırarak ve iştahınızı azaltarak yaktığınız kalori sayısını artırabileceğini gösteriyor.

Journal of Obesity & Metabolic Syndrome'da 2020 Eylül sayısında yer alan çalışmada uzun vadeli yüksek proteinli bir diyetin kilo kaybını artırabileceği, kilo geri alma riskini azaltabileceği ve obezite ile ilişkili hastalıkların önlenmesine yardımcı olabileceği sonucuna varmıştır.

Not: Bu içerik bilgilendirme amaçlıdır ve yayınlandığı tarihten önceki bilimsel araştırmalara ya da uzman görüşlerine dayanmaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...