17 Mayıs 2021, Pazartesi 16:39

38 Haftalık Sezeryan ve Normal Doğum Yapanların Yorumları

38 Haftalık Sezeryan ve Normal Doğum Yapanların Yorumları

Annelerin %75'i bebeğini 38. ile 42. haftalar arasında dünyaya getirmektedir. Bu haftalar arasında meydana gelen doğum normal doğum olarak değerlendirilir. 38 haftalık bir bebek anne karnındaki gelişimini tamamlamış demektir. Onun için bu dönemden itibaren yapılan doğumlar prematüre sayılmaz. 38 haftalık hamileyseniz 9 ayınız geride kalmıştır. Bebeğinizin eli kulağındadır, ona kavuşmanıza çok az bir zaman vardır.

38 Haftalık Doğum Yapanların Yorumları

  1. Bebeğim 38 hafta 1 günlükken doğdu. Hareketsizlikten uzak durmaya, düzenli yürüyüşe çıkmaya dikkat ettim. Hatta fazlasıyla hiperaktiftim bile diyebilirim. Bu da tetiklemiş olabilir. Gerçi doktorum erken doğum yapmadığımı, doğum zamanının normal olduğunu belirtti. 36. haftanın ardından gerçekleşen doğumlar normal kabul ediliyor.
  2. Benim de çocuğum 38+1 haftalıkken dünyaya geldi. Sezaryen olmadım, vajinal doğum yaptım. Hastaneye gittiğim zaman 3 cm açılma olduğu söylendi. Merak etmeyin, evinize teşrif etmesinin vakti geldiyse onu hiçbir şey tutamaz! Şimdi kocaman oldu bebeğim sorun yok.
  3. Gebeliğimin 38. haftasında sezaryenle doğum yaptım. Hem bebeğimin ciğerlerinde sıvı bulunduğundan hem de çatım vajinal doğuma uygun olmadığından mecbur sezaryen gerekti. Doğumdan sonra kuveze koydular, akşam çıktı. Bunun haricinde erken doğduğu için kilosu da normalden 500 gram eksikti. Zaten doktorum da önceden bunu haber vermişti. Doğduğunda ağırlığı 2.700 gramdı. Boyu 51 cm'di yani kısa değildi. Uzun süre doğum sarılığı yaşadı. Doktor bunun erken ve düşük kiloda doğmasından kaynaklandığını ifade etti. Neyse ki çabuk toparlandı, kilo artışı başladı, farklı bir problemle karşılaşmadık.
  4. Ben oğlumu dünyaya getirdiğimde 38+2 haftalıktım. Sancım başlamıştı, normal doğum yapmıştım. Doğum ağırlığı 3.150 gr., mâşallah gayet sağlıklı.
  5. Doğum yapalı 1 hafta oluyor. Sezaryenle doğmuştu ancak boynuna dolanan kordon yüzünden veda ettim yavruma.
  6. Bebeğim 38. haftadayken sezaryen ile dünyaya geldı. 36. haftada hafif kanama ve sancı yaşamıştım. İlaç ve serum vererek kesmişlerdi.
  7. Doğumun sezaryenle gerçekleşmesini istiyordum. Öbür türlü doğum yapmak beni çok korkutuyordu. 38. haftada sancım geldi ve sezaryene alındım. Normal doğum yapmadığıma pişman değilim. Sezaryende dikiş ağrınız olsa da bu geçici bir durum.
  8. Evladım 38. haftalıkken doğdu, 15 gün sonra hayata gözlerini yumdu. Konjenital kalp hastalığı varmış. Sebebi neydi bilmiyorum. Ya sonraki hamileliğimde de aynı şey olursa? diye endişeliyim.
  9. Bebişime 38. haftada kavuştum, herhangi bir sorun ortaya çıkmadı. Sancım vardı ama suni sancı verdiler, doğum 20 dakikada bitti. Şimdi 5. ayımızdayız.
  10. Benim bebeğim de 38+1 haftalıkken, 2250 gr. doğmuştu. Hemen kuveze alındı ve 7 gün orada kaldı. O zaman daha emmeyi bilmiyordu. Prematüre bebeklere özel bez ve kıyafetlerden kullanmamız gerekti, önceki aldıklarımın içinde kayboluyordu resmen. Şu an 7200 gram 5 buçuk aylık. Keyfi yerinde, gelişimi normal ilerliyor.

38 Haftalık Gebelik, Bebek Kilosu Gelişimi Boyu Görüntüsü Tıklayınız

38 Haftalık Gebelikte Sancı Nasıl Olur Doğum Belirtisi mi Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT