Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Adetten kaç gün sonra yumurtlama olur, adet bittikten kaç gün sonra hamile kalınır?

Mavi Kadın>Anne çocuk>Adetten kaç gün sonra yumurtlama olur, adet bittikten kaç gün sonra hamile kalınır?

Pek çok çift hamilelik haberini duymayı, ebeveyn olma sevincini yaşamayı dört gözle bekliyor. Kısırlık oranının çevresel ve bireysel koşullara bağlı olarak her geçen gün arttığı günümüzde gebe kalmakla ilgili akla çeşitli sorular geliyor. Adetten kaç gün sonra yumurtlama olur, adet bittikten kaç gün sonra hamile kalınır da merak edilen suallerden. İşte uzman doktorların cevapları:

Adet bittikten hemen sonra gerçekleşen cinsel birliktelikle de gebe kalmak mümkün.
Adet bittikten hemen sonra gerçekleşen cinsel birliktelikle de gebe kalmak mümkün.

Kadınlar adet görmeye başladıkları ergenlik döneminden menopoz döneminin son aşamasına kadar hamile kalıp çocuk sahibi olabiliyor. 40 yaş altında olup da düzenli ve korunmasız cinsel ilişki yaşandığı takdirde bir yıl içinde gebelik gerçekleşebiliyor. Ancak yaşlanma, obezite, polikistik over sendromu, pirincil yumurtalık yetmezliği, sigara kullanımı gibi nedenler gebe kalmayı güçleştirip imkansız hale getirebiliyor. Hamile kalma şansının en yüksek olduğu günler ise yumurtlamadan önceki günlerde ve yumurtlama gününde ilişkiye girmektir. Peki adetten kaç gün sonra yumurtlama olur?

ADETTEN KAÇ GÜN SONRA YUMURTLAMA OLUR?

Dr.Halil İbrahim Tekin drhit web sitesinde  adetten kaç gün sonra yumurtlama olur sorusunu şöyle cevapladı:“Kadınlarda, genellikle adet döneminden yaklaşık 14 gün sonra yumurtlama oluyor. Regl bittikten sonra yumurtlama genellikle 11 ila 21 gün arasında meydana geliyor.”

ADET BİTTİKTEN KAÇ GÜN SONRA HAMİLE KALINIR?

Dr. Ayşe ayseduman web sitesinde adetten kaç gün sonra hamile kalınır? sorusuna, "Adet bittikten hemen sonra hamile kalabilirsiniz. Regl kanaması durduktan sonra doğurganlık döneminin aktif olduğu aşamaya geçiş yapılır." dedi.

Adet döneminiz bitiminden sonraki birkaç gün içinde korunmasız cinsel ilişkiyle gebelik meydana gelebiliyor. Ayrıca sperm, ilişkinin ardından 72 saat (3 gün) boyunca yumurtayı dölleyebiliyor.

ADET BİTİMİNDEN 3 GÜN SONRA HAMİLE KALINIR MI?

Dr. Ayşe Duman, adet bitiminden 3 gün sonra hamile kalma ihtimalinin %60 olduğunu söylüyor.

Adetten kaç gün sonra yumurtlama olur, adet bittikten kaç gün sonra hamile kalınır?

BİR KADIN NE ZAMAN HAMİLE KALMAZ?

Kadınlarda adet döneminin bitip menopozun başlamasıyla beraber artık kadın gebe kalamaz, doğurganlık dönemi bitmiş sayılır. Yaşla beraber gebelik şansı da düşer. 40 yaşına gelindiğinde hamile kalma şansı %5 civarındadır.

BİR KADIN HANGİ GÜNLERDE HAMİLE KALIR?

Kadınlarda gebe kalma şansının en yüksek olduğu günler yumurtlama tarihinden 3 gün öncesi ve 1 gün sonrası dönemdir. Yumurtlama günlerinizi öğrenmek için eczanelerde satılan yumurtlama kitlerinden temin edebilirsiniz.

ADETTEN KAÇ GÜN SONRA HAMİLE KALINMAZ?

The Fertility Society of Australia'nın haberine göre korunmasız cinsel ilişkide hamile kalma ihtimalinin kesin olmadığı bir zaman dilimi yoktur. Ancak kadınların en doğurgan olduğu ve daha az doğurgan olduğu zamanlar vardır. Peki adetten kaç gün sonra hamile kalınmaz? Yumurtlamadan altı veya daha fazla gün önce cinsel ilişkiye girilirse hamile kalma ihtimali neredeyse sıfırdır.

Kaynak : Mavi Kadın, drhit.com, ayseduman.com, drdenizulas.com
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...