21 Ekim 2020, Çarşamba 04:56

Anne Sütü Elle Nasıl Sağılır Püf Noktaları Resimli Anlatım

Anne Sütü Elle Nasıl Sağılır Püf Noktaları Resimli Anlatım

Bazı anneler bebeğini emzirerek beslerken bazıları da sütünü sağarak vermektedir. Anne sütü elle veya göğüs pompasıyla sağılmaktadır. Uygun bir ortamda saklanırsa besin değerini yitirmez ve bebeğe güvenle içirilebilir.

Anne Sütü Elle Nasıl Sağılır?

Sütünüzü sağarak memelerinizi boşaltmanız gerekir. Böylece sütünüz gelmeye devam edecektir. Fakat sütünüzü sağmazsanız bir süre sonra kesilecektir. Bir pompa kullanarak sağabileceğiniz gibi elinizle de yapabilirsiniz.

Anne sütünü sağma yöntemleri arasında manuel ve elektrikli göğüs pompaları ön plana çıkmaktadır. Annelerin çoğu da sütünü eliyle sağmaktadır. Elle süt sağma diğer yöntemlere göre daha kolay ve daha rahat uygulanır. Ancak pompa ile daha hızlı sağılmaktadır. Peki anne sütünü elle sağmak nasıl olur?

  1. Bu oldukça basit bir işlemdir ve genelde elle sağmak tercih edilir. Anne istediği zaman herhangi bir araç kullanmaksızın sütünü sağabilir. Eli alıştıkça pratikleşir ve zorlanmaz. İlk birkaç denemenin başarısızlıkla sonuçlanması muhtemeldir. Fakat bu, anneyi umutsuzluğa düşürmemelidir.
  2. Sütünüzü elinizle sağacaksanız yanınıza bir kâse ve bir havlu alın. Sütünüzü kâseye sağıp süt saklama kaplarına veya poşetlerine doldurun. Havlu da sütün etrafa dağılmasını engelleyecektir.
  3. Sütü sağmadan önce ellerinizi güzelce yıkamayı unutmayın. Ardından kendinizi rahat hissedeceğiniz bir pozisyonda oturup biraz öne eğilin. Memeniz rahat bir konumda olmalıdır.
  4. Şimdi memenizi sanki muayene ediyormuş gibi nazikçe ovarak masaj yapın. Böylelikle süt kanallarınız uyarılacak ve sütünüz daha kolay akacaktır. Memenizin üzerine önceden ısıtılmış bir havlu koyarsanız sütün akışını kolaylaştırmış olursunuz.
  5. Memenizi başparmağınız ile diğer parmaklarınızın arasına alıp hafifçe sıkarak geriye yani göğüs kafesinize doğru bastırın. Ardından gevşeterek eski durumuna getirin. Böyle yaparak uygun bir ritim yakalayıp bebeğiniz memenizi emiyormuş gibi parmağınızla kahverengi ucunu hareket ettirmelisiniz.
  6. Sütünüzün tamamen boşalması için memenizi her yerinden sıkmanız gerekir. Bunun için elinizi memenizin başında döndürerek her tarafına baskı uygulamaya çalışın.
  7. Süt, meme başından fışkırmaya başlayacaktır. Birkaç dakika buna devam edin. Aynı masajı diğer memenize de uygulayıp o memeden de bir miktar süt sağın. Sonra önceki memeye dönüp aynı şeyleri tekrar edin.
  8. Sağma işlemini 5'er dakikalık sürelerle 3-4 defa yapabilirsiniz. Bu esnada bebeğinizi gözünüzün önüne getirmeniz, kokusunu, gülüşünü hayal etmeniz daha çok süt gelmesine yardımcı olur. Kendinizi rahatlamış hissedersiniz ve süt fışkırtma refleksiniz sayesinde sütünüz kolayca akar.

Anne Sütü Nasıl Saklanır?

Sağdığınız anne sütünü oda sıcaklığında 3 saat bekletebilirsiniz. Buzdolabında da maximum 3 gün saklayabilirsiniz. Dondurucuda ise 3-6 ay muhafaza edebilirsiniz. Anne sütü buzluktan çıkarıldığında benmari yöntemiyle ısıtılmalıdır.

Anne Sütünü Artırmanın Yolları Doğum Sonrası Süt Yapan Yiyecekler Tıklayınız

Emziren Anneler Ne Yemeli, Anne Sütünü Ne Artırır Süt Arttıran Yiyecekler Tıklayınız

 

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT