21 Ekim 2020, Çarşamba 05:30

Aşılama Yöntemi İle İkiz Hamile Kalanların Yorumları Nedir

Aşılama Yöntemi İle İkiz Hamile Kalanların Yorumları Nedir

Spermlerin rahim içerisine yerleştirilmesi aşılama olarak adlandırılır. Doğurganlık tedavilerinden biri olan aşılama döllenmenin gerçekleşmesine yardımcı olan etkili ve basit bir uygulamadır. Bu tedavide spermler yumurtalıklara yaklaştırılır ve böylece döllenme ihtimali artar. Bunun yapılabilmesi için baba adayından sperm alınır. Bu spermlerin hareketli olanları seçilerek kadın rahmine yerleştirilir.

Yumurtlamanın başladığı dönem, aşılama için en uygun zamandır. Çünkü bir kadının ovulasyon döneminde hamile kalma ihtimali oldukça fazladır.

Aşılama İle Hamile Kalan Kadınların Yaşadıkları

 1. Hamile kalmak için uzun zamandır uğraşıyordum fakat bir türlü bebek sahibi olamıyordum. Doktora gittim ve bazı tahliller istendi. Sonra aşılama yapıldı ve 16 günün ardından mutlu haberi aldım. Şimdi 1 buçuk yaşında bir oğlum var. Anne olmak dünyanın en güzel şeyi. Ne kadar mutlu olduğumu anlatamam, şükürler olsun.
 2. Aşılama yöntemiyle hamile kalanlardan biri de benim. Yapılan ilk aşılama tuttu ve şu an 38 hafta 6 günlük hamileyim. İğneyle 1 yumurtam 21 mm boyutuna gelmişti. Hamd olsun şimdi bebek heyecanı yaşıyorum. Aşılama yapıldıktan sonra yorucu işlerden kaçınmaya dikkat ettim. Doktorum bu tedavi uygulandıktan sonra günaşırı ilişkiye girmemizi tavsiye etmişti.
 3. Aşılama yaptırdıktan sonra kasıklarım ve belim inanılmaz ağrımaya başladı, 'ben hamileyim galiba' dedim. Ne yazık ki tutmadı. Çok üzüldüm tabii fakat sonra 'ne yapalım? Kaderim böyleymiş. Vakti gelseydi olurdu.' diye düşünerek toparlandım.
 4. Bir arkadaşıma da aşılama yapıldı, işe yaramadı. Fakat sonraki ay doğal yoldan hamile kaldı. Aşılama tedavisinde verilen ilaçların etkisi birkaç ay sürüyor. Her hastalığın başı stres derler ya; hamile kalamamanın da en önemli nedenlerinden biri o. Moralinizi yüksek tutmanız, pozitif düşünmeniz gerek.
 5. Hamileliğim tek aşılama ile gerçekleşti. İkiz bebeklerim olacak, gebeliğimin 31. haftasındayım. Aşılamadan sonra 2 gün hep istirahat edip hayatıma kaldığım yerden devam ettim. 15 gün geçtikten sonra test yaptırdım ve hamile olduğum söylendi. Yalnız aşılamada kullanılan ilaçların bazı yan etkileri var. Bende şişkinlik ve gaz yaptı. Ancak sonra geçti.
 6. Aşılama yaptırdım ama faydası olmadı. Aşılamanın ardından 3 ay sonra normal şekilde hamile kaldım. Aşılama tutmadı diye karalar bağlamayın. Hakkınızda ne hayırlı ise Allah onu nasip etsin. Doktorlar da 'aşılama yaptıran herkes %100 hamile kalır' diye bir şey söylemiyorlar. Aşılama ile çocuk sahibi olma ihtimali %25.
 7. Çok şükür ilk aşılamayla hamile kalmıştım. Yapılır yapılmaz tutmuştu. Başlangıçta 2 kutu Klomen almıştım, sonra da çatlatma iğnesi yapıldı. Onu müteakiben de aşılama gerçekleştirildi.
 8. Bende kısırlık vardı, nedeni bir türlü bulunamadı. İlk aşılama denemem başarısız oldu. Halbuki yumurta kalitesinde ve sperm sayısında bir problem yoktu. Doktorum tutma olasılığı %15 demişti fakat olmadı. Gittiğim doktorlar doğal yoldan hamile kalabileceğimi söylemesine rağmen aşılamanın tutmaması beni psikolojik olarak çok etkiledi. Bunu eşime de yansıttım, ister istemez onda da moral kalmadı. Aşılamayı 2. kez yaptırmadım ve tüp bebek tedavisine başvurdum. İlk deneme başarılı oldu. Biliyorum, bunu daha önce defalarca duydunuz ancak kafanıza takmayınca, oluruna bırakınca her şey daha da kolaylaşıyor. Maalesef ben bunu becerememiştim. Her ilişkiden sonra 'oldu mu olmadı mı? Ya tutmadıysa?' diye stres yapıyordum. Adetim de gecikiyordu. Bu yüzden tüp bebek yaptırmaya karar verdim, bana gereken şey buymuş.
 9. Bebek sahibi olmamıza engel hiçbir problemimiz yoktu. Aşılamayı iki kere denedik ve ikisi de tutmadı. 8 yıldır bebek hasreti çekiyorduk. Sonunda tüp bebek yaptırmayı kararlaştırdık fakat buna gerek kalmadı. Çünkü o ay içinde hamile kaldım.
 10. Ne eşimde ne de bende doğurganlıktan yana herhangi bir sorun mevcut değildi. 3 kez denediğimiz aşılama bizim yüzümüzü güldürmedi. Tüp bebek yaptırdım ve ilk denemede oldu. Aşılama yöntemiyle boşuna vakit kaybetmişim. Direkt tüp bebek tedavisi yaptırmadığım için pişmanım.
 11. İki kez aşılama deneyip ikisinden de olumsuz sonuç aldık. Aşılamanın üzerinden 2 ay geçti ve ben tüm umutlarımın tükendiği bir zamanda hamile kaldım. Hayatımın en tatlı, en güzel sürpriziyle sanki yeniden doğdum.
 12. İki aşılama tutmayınca 1 ay bekleyip üçüncüsünü de yaptırayım dedim. Ara verdiğim ay normal yoldan gebe kaldım. 35 hafta 6 günlük hamileyim.
 13. İlk hamileliğimde aşılama yaptırmıştım, ikiz oldu. 12. haftada ikisinin de kalbi durdu ve kürtajla aldılar.

Aşılama Nasıl Yapılır Tedavisi Fiyatları Sonrası Döllenme Ne Zaman Olur Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT