21 Ekim 2020, Çarşamba 05:02

Bebeğimin Kafası Çok Terliyor, Neden Olur, Nasıl Geçer?

Bebeğimin Kafası Çok Terliyor, Neden Olur, Nasıl Geçer?

Bebeklerde baş terlemesi, D vitamini eksikliğinden tutun, kansızlığa kadar pek çok nedenden dolayı meydana gelen bir durumdur. Özellikle yenidoğan bebeklerde, 3 aylık, 4 aylık, 5 aylık, 6 aylık, 7 aylık ve 8 aylık bebeklerde sıklıkla kafa terlemesi görülür. Bebeklerde gece uyurken ve emerken soğuk baş terlemesi olabilir. Bebeğin kafasının neden terlediğini, ne yapmak gerektiğini doktorlara sorduk, işte cevaplar:

Sual: Bebeğim 9 aylık kafası çok terliyor, bu durum neden olabilir?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Sibel Atasoy'un cevabı: (Bebeklerde baş terlemesi çok karşılaştığımız bir durumdur. Bebeğinizi fazla giydirmeyin ve oda sıcaklığı 22 derece üzerine çıkmasın. Ayrıca baş terlemesi demir eksikliğinden de kaynaklanabileceğinden bebeğinize kan testi yaptırıp demir oranını kontrol ettirin.)

Sual: 4 aylık bebeğimin emerken ve uyurken başı aşırı terliyor, sırılsıklam oluyor, bu durum normal midir?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı Dr.Murat Aydın'ın cevabı: (Kan sayımı ve troid hormonlarına baktırın.)

Sual: Bebeğimin uykuda başı terliyor, doktor bize calcidine kullanmamızı önerdi. Her baş terlemesi kalsiyum eksikliğinden mi kaynaklanır, bu normal bir terleme olamaz mı?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı Dr.Seçil Uçar'ın cevabı: (Bebeklerde uykuda ve emzirirken baş terlemesi genelde D vitamini eksikliğinden kaynaklanır. Ancak doktorunuz muhtemelen başka bulguları da değerlendirip ona göre bu ilacı yazmıştır.)

Sual: Bebeğim 3,5 aylık, başı çok terliyor sebebi ne olabilir? Devit 3 kullanıyorum.

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı Dr.Murat Aydın'ın cevabı: (Baş bölgesinde terlemeye, özellikle emme gibi efor gerektiren durumlarda çok sık karşılaşılabilir. Devit vermeye devam edin, ancak bir ara kan sayımı da yaptırın, demir eksikliğinde de terleme artabilir.)

Sual: 4,5 aylık erkek bebeğimin başı terliyor, normal mi?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Halit Özkaya'nın cevabı: (Bebeklerde terleme, özellikle baş terlemesi çoğu bebekte görülür ve anormal değildir. Çünkü metabolizmaları çok hızlıdır. Genetik de olabilir.)

Sual: Bebeğimin başı emerken terliyor, ne yapayım?

CEVAP

Pedagog Nilgün Gümüşlü'nün cevabı: (Emerken çok çaba sarfettiği için,terlemesi normal, emme sırasında kafasını bezle silmeye çalışın. Benim kızımın da emerken terlerdi. 1 yaşına doğru kendiğilinden geçiyor.)

Sual: Bebeğim 11 aylık, emerken vücudu değil yalnız başı terliyor, bu durum normal mi?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Barış İlhan'ın cevabı: (Emme sırasında baş bölgesindeki kasların daha aktif çalışmasına bağlı olarak baş bölgesinde terleme fazlalığı görülebilir. Terleme oda ısısının fazla oluşu ya da ailesel yatkınlığa bağlı da olabilir. Oda ısısını 22 derece tutmak iyi olacaktır.)

Sual: Çocuğum 2,5 yaşında, aşırı baş terlemesi var, ne yapayım?

CEVAP

Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Halit Özkaya'nın cevabı: 

(Çocuklarda baş terlemesi genellikle herhangi bir hastalıkla ilgisi olmayıp,bu durum çocuklarda başın gövdeye göre oranının fazla olması ve çocuklarda metabolizmanın hızlı olması ile alakalıdır. Çocuklarda metabolizma yetişkinlerden 2-3 kat hızlıdır. Metabolizma son ürünü olan su,vücuttan değişik şekiller ile atılır. İdrar ve kaka yolu ile veya ciltten buharlaşma ve terleme yolu ile. Dolayısı ile çocuklarda baş ve vücut terlemesi % 99 normal bir durumdur. Çok nadiren bazı hastalıklara bağlı olabilir.)

Bebeklerde D Vitamini Eksikliği Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi Tıklayınız

Bebeklerde Kan İlacı Kullanımı ( Doktorlar Bilgi Veriyor) Tıklayınız

Bebeklerde B12 Eksikliği Nasıl Anlaşılır, Nasıl Tedavi Edilir Tıklayınız

Bebekler İçin Uyku Şurubu, Uyku Damlası, Uyku İlacı Markaları Nelerdir? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

39 Yorum

 1. Pinar

  Kızım 4. aylık başı terliyor terleyince hasta oluyor diş de çıkmış ne yapmalıyım psikolojik bozuldu ilacı bitmeden tekrar başka biyerisi ağrıyor antibiyotik veriyor doktor başka yeri ağrıyor ne yapayım

 2. Beyza

  Kızım 3 aylık uyurken ve emerken alnı terliyor sebebi nedir yalnız soğuk ter değil kendi vücut ısısında

 3. Sedef

  Oğlum 3 yaşında üç gündür kafasinda surekli uykuda normalde uyanikken aşırı bir terleme var neden olabilir

 4. İlknur

  Benim dokuz buçuk aylık oglum var başi çok terliyor ne yapmalıyım oturdugu yerde bile terlıyor

 5. İlknur

  Benim dokuz buçuk yaşında oglum var başi çok terliyor ne yapmalıyım oturdugu yerde bile terlıyor

 6. Nermin çaglayan

  Hocam 8,5 aylik bebegimin yastigi surekli islak basi cok terliuor uyurken,o ter kurudugunda ise beyaz lekeler kaliyor tuz gibi acaba nedeni ne olabilir?bilgilendirir misiniz?

 7. Fatma

  Merhaba benim bebeğimim uyurken kolları omuzları ve başı cok terliyo ....adeta souk ter ne yapamalıyız....

 8. aysun

  7 aylık bir kızım var emziriken başı çok terliyor başı sırıĺslklam oluyor acaba neden kaynaklanıyor

 9. ozlem

  9. Aylik bir kizim var emdigi zaman basi ve kollari terleme yapiyor ve buz gibi oluyor acaba neden oluyor soyler misiniz lutfen

 10. Ferit

  Kızım 11 günlük İlk günleri bilmiyorum ama birkaç gündür alnı çok soğuk buz gibi ve genelde alnında ter oluyor 3 ayrı günde bulantı oldu ve bir miktar çıkarttı Lütfen yardım edebilir misiniz

 
 
KAPAT