05 Ağustos 2021, Perşembe 02:24

Bebeğin Kulağının Ağrıdığını Nasıl Anlarız Nasıl Geçer

Bebeğin Kulağının Ağrıdığını Nasıl Anlarız Nasıl Geçer

Bebeğiniz daha konuşmaya başlamadıysa ve kulağı ağrıyorsa bunun farkına varmanız zor olabilir. Peki, bebekte kulak ağrısı var mı yok mu? Bunu nasıl anlayabilirsiniz? Bebekler konuşmayı öğrenene kadar her ihtiyacını ağlayarak bildirir. Bebeklerde kulak ağrısının ana belirtilerinden biri bebeğin sebepsiz yere ağlamasıdır.

Bebeklerde Kulak Ağrısı Hangi Belirtilere Neden Olur?

 1. Bebeğiniz kendini konuşarak ifade edebileceği kadar büyümediyse kulağının ağrıyıp ağrımadığını geç fark edebilirsiniz. Fakat onun bazı davranışları size bu noktada ipucu verecektir. Bebeklerde kulak ağrısı belirtileri şöyle sıralanabilir:
 2. Kulağında ağrı hisseden bebek devamlı ağlar. Hiç keyfi olmaz, sürekli mızmızlanır. Yemeğini yemiş, gazı çıkarılmış olsa bile yine de ağlaması durmaz. Bunların altında başka bir sebep de yatıyor olabilir fakat kulak ağrısı ihtimalini de gözardı etmemelidir.
 3. Bebeğinizin kulağı ağrıyorsa eli hep kulağında olacak, kulağını çekiştirerek rahatsızlığını belli edecektir.
 4. Huzursuzlanacağı için ayaklarıyla orayı burayı tekmeleyecektir.

Şunlar da bebeğin kulağında bir rahatsızlık olduğunu haber veriyor olabilir:

 1. Ateş
 2. Kulağının üstüne yatamaması
 3. Kulağına dokunmaya çalışırken zorlanması ve ağlaması
 4. Kulakta akıntı
 5. Uykusuzluk
 6. Mide bulantısı
 7. Denge kaybı

Bebeğinizde bu durumları gözlemliyorsanız büyük ihtimalle kulak ağrısı mevcut demektir. Ayrıca parmağınızla kulağının ön tarafına yavaşça bastırıp bırakarak ne tepki verdiğine bakmalısınız. Eğer acı çekiyor ve birden ağlamaya başlıyorsa kulak ağrısının varlığından söz edilebilir.

Bebeklerde Kulak Ağrısı Neden Olur?

Orta Kulak İltihabı

Neredeyse 3 yaşına gelen tüm çocuklar bir defa orta kulak iltihabıyla karşılaşmışlardır. Orta kulakta meydana gelen iltihap, kulak akıntısına sebebiyet verir. Bu; yalancı emzik kullanmak, yeteri kadar emzirmemek, bebeğin bulunduğu ortamda sigara içmek gibi faktörler nedeniyle gelişebilir.

Kulağa Su Kaçması

Bebeğin kulağına herhangi bir nedenle su kaçtıysa (örneğin banyosu uzun sürdüyse) kulakta enfeksiyon görülebilir. Bu da kulak akıntısını beraberinde getirir.

Diş Çıkarma

Bebekler süt dişlerini çıkardığı dönemde kulak ağrısıyla sık karşılaşır. Diş ağrısı kulağına vurabilir ve bunun sonucunda bebeğin sürekli kulağını çekiştirdiği gözlemlenir. Buna istinaden ebeveynler kulak enfeksiyonundan şüphelenir. Oysa bu, diş ağrısının kulaklara yansımasıdır.

Soğuk Algınlığı

Bebeklerde kulak ağrısı sorununun en sık karşılaşılan nedenlerinden biri soğuk algınlığıdır.Onların nârin vücudu soğuktan kolayca etkilenir ve çabucak hastalanabilirler. Buna bağlı olarak boğazda enfeksiyon meydana gelir. Boğaz enfeksiyonu ise direkt 'orta kulak' dediğimiz bölgenin zarar görmesine yol açabilir. İşte bebeklerdeki kulak ağrısının bir sebebi de budur.

Kulağa Yabancı Bir Cisim Kaçması

Bebeğiniz düğme, nohut, boncuk, mercimek, bezelye gibi şeyleri yahut oyuncakların küçük parçalarını kulağına götürürse içeri kaçırabilir. Bunun sonucunda ise kulakta akıntı ve ağrı görülür. Böyle bir şey olursa yapmanız gereken şey onu derhal bir KBB uzmanına muayene ettirmektir.

Uçak Yolculukları

Uçak seyahatinin iniş ve kalkış aşamasında kabin içi basınç farklılıkları ortaya çıkar. Bu da çocuklarda kulak ağrısı yapabilir. Onun için çocuğunuzun uçağa binmeden evvel bir ağrı kesici içmesi faydalı olacaktır. Fakat bunu doktorunuzun onayını aldıktan sonra vermeniz gerekir. Bebeğinizle uçağa binecekseniz yolculuktan önce emzirmeniz tavsiye edilir. Çocuğunuz daha büyük yaşlardaysa sakız çiğnemesi veya bir şeyler içmesi önerilir. Böylece kulak ağrısı yaşamayacaklardır.

Bebeklerde Kulak Ağrısı Nasıl Geçer?

Bunun için ilk olarak doktora danışılmalıdır. Bebeklerde kulak ağrısı tedavisi için doktorunuz size bir damla reçete edecektir. Onu kullanmak sorunun üstesinden gelmenizi sağlayacaktır.

Saç Kurutma Makinesi

Ağrıyan bölgeye kurutma makinesi ile sıcak hava uygulamak problemin giderilmesine yardımcıdır. Cihazı düşük hıza ayarlayarak bebeğinizin kulağına 20-30 cm mesafeden tutmanız ağrısının hafiflemesine katkıda bulunacaktır. 

Sıcak Kompres

Bebekte kulak ağrısıma çözüm olan şeylerin başında sıcak uygulamak gelir. Kurutma makinesine alternatif bir yöntem de; sıcak su torbasına biraz sıcak su doldurup 10-15 dakika boyunca bebeğin kulağına tutmaktır. Bunu da hekiminize sormadan yapmamanız lâzımdır. Ayrıca suyun aşırı sıcak olmamasına özen gösterilmelidir. Sıcak su torbası mevcut değilse temiz bir atlet ütülenir ve bu kullanılır. Ağrıyı azaltacaktır.

Zeytinyağı

Kulağı ağrıyan bir bebeğe iyi gelecek şeylerden biri de zeytinyağıdır. Bu yağın 1 damlası bile ağrının dindirilmesine destek olacaktır.

Ağrı Kesici ilaç Kullanımı

Doktorunuzla görüşerek eczaneden bir ağrı kesici şurup alabilir ve bebeğinize verebilirsiniz. Bu da ağrıdan kurtulmasına yardım edecektir.

Anne Sütü Damlatın

Anne sütü bebeklerdeki kulak ağrısına şifalı olabilir. Bu uygulama için önce bebeğin kulağı pamuklu bir bez ile hafifçe silinir. Hangi kulağı ağrıyorsa oraya 2 damla anne sütü damlatılır. (Tabii eğer doktorun da buna müsaadesi varsa uygulanabilir.)

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT