21 Haziran 2021, Pazartesi 13:27

Bebeklerde Dudak Beyazlaması Bebeğimin Dilinde Beyazlık Var

Bebeklerde Dudak Beyazlaması Bebeğimin Dilinde Beyazlık Var

Bebeklerde dilde, dudaklarda beyazlık ya oral pamukçuktan ya da süt kalıntısından kaynaklanır. Dudak ve dildeki beyazlıklar süt peyniri benzeri beyaz bi kaplama gibi görünmektedir.

Bebeklerde Dilde Beyazlık Neden Olur Nasıl Geçer?

Pamukçuk

Bebeklerde dilde beyazlığın en sık karşılaşılan nedeni bebekte pamukçuk hastalığıdır. Bebeklerdeki pamukçuk bir tür mantar enfeksiyonu olup çoğunlukla dudak, yanak içi, dil ve damaklarda süt kesiğine benzer beyaz lekeler oluşmasına sebep olur ve bir tür mantar enfeksiyonudur. Bu mantara sebep olan mantarın ismi CandidaAlbicansdır. Bebeklerde pamukçuk eğer çok şiddetli değilse geçirmek için karbonatlı su kullanılabilir. Bunu için bir fincan ılık su içine bir çay kaşığı karbonhidat konur ve bu hazırladığınız karbonatlı suya bir tülbent batırarak pamukçuğun sebep olduğu beyazlıklar günde 3-4 kez temizlenir. Tülbent yerine gazlı bez de kullanılabilir. Eğer karbonatlı su işe yaramıyorsa bir doktora danışarak uygun mantar ilaçları kullanabilirsiniz.

Süt Kalıntısı

Bebeklerde dildeki beyazlığın bir diğer sebebi de anne sütü olabilir. Annelerini emdikten sonra bebeklerin dillerinde süt kalabilir. Süt kalıntısı ile pamukçuk arasında çok fark vardır. Pamukçuk pütürlü pütürlü gözükür ve dile yapışıktır fakat süt kalıntısı düzdür ve bez ile sildiğinizde bezin üzerine geçecektir. Bebeğinizin dilindeki süt kalıntılarını temizlemek için her meme emdikten sonra bebeğinizin dilii hafifçe silebilir veya fırçalayabilirsiniz. Bu sayede bebeğinizin dilin sütün olacağı beyazlıkları önleyebilirsiniz.

Bebeklerde Beyaz Dil Nasıl Geçer?

Bebeğinizdeki beyaz dilin geçmesi için çocuk doktoruna veya sağlık ocağında aile hekimine gidebilirsiniz.

  1. Bebeklerde dil beyazlığın sebebi eğer mantar ise tedavisi için mutlaka doktora gidilmeli ve onun vereceği uygun bir topikal bir krem veya damlalıklımantar önleyici bir ilaç kullanılmalıdır.
  2. Bebeğin dilindeki beyazlık süt kalıntısından kaynaklıysa temiz bir bezi suya batırıp bununla dilini temizleyebilirsiniz.

Bebeklerde Dilde Beyazlık Nasıl Önlenir?

Bebeğinizin dilinde beyazlık oluşmaması için yapılması gereken ilk şey süt emdikten sonra veya mama yedikten sonra ağzının ve dilinin her gün  nemli ve temiz bir bez veya gazlı bez ile temizlenmesidir. Bebeğinizde pamukçuk oluşmasını engellemek için ise yine temizliğe dikkat etmelisiniz. Onun kullandığı biberonları ve sizin kullandığınız göğüs pompalarınızı çok temiz tutmalısınız. Ayrıca bebeğinizin ve kendi göğüs ucunuzun temizliğine de dikkat etmelisiniz. Bu tür temizlik uygulamaları bebeğin genel sağlığı için de çok önemlidir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT