Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Bel simidini 1 ayda eritiyor, kilo vermekten daha zor ama kolayı var

Mavi Kadın>Diyet>Bel simidini 1 ayda eritiyor, kilo vermekten daha zor ama kolayı var

Kilo vermekten daha zor bir şey varsa o da bölgesel kilo vermektir. Birçok kişi kilo problemi yaşamasa bile özellikle bel çevresinde oluşan yağ tabakasından kurtulamaz. Bel simidi adı verilen bu bölge, kilo verilmesi çok zor gibi dursa da düzenli çalışma ve beslenme ile bir ayda bile eritilebilir. İşte bel simidini eriten yöntemler...

Bel simidini 1 ayda eritiyor, kilo vermekten daha zor ama kolayı var

Bel simidi, bel bölgesinde oluşan, zayıf insanlarda bile görülebilen bir durumdur. Bel bölgesinde oluşan yağların gitmesi zaman alsa da imkansız değildir. Bel simidinden kurtulmak için öncelikle bel simidinin neden oluştuğunu bulmak ve bu sebepleri ortadan kaldırmak gerekir. Bel simidinden kurtulmak için bilinmesi gerekenler: 

BEL SİMİDİ NEDEN OLUŞUR?

Bel simidi genellikle hareketsiz bir yaşamı simgeler. Yemeklerden sonra hareket etmemek, gün içerisinde çok fazla oturmak ya da masa başaında çalışmak gibi etkenler be simidinin oluşmasına neden olur. Bunlar haricinde ise şu sebepler bel simidinin oluşmasına sebep olur:

  • Spor yapmamak /hareket etmemek
  • Çok fazla paketli ürünler tüketmek
  • Düzensiz saatlerde yemek yemek 
  • Kahvaltı alışkanlığı oluşturmamak 
  • Fast food yemek yemek
  • Alkol kullanmak
  • Çok fazla karbonhidrat yemek
  • Sağlıksız bir uyku
  • Çok fazla strese maruz kalmak

BEL SİMİDİNİ GİDERMEK İÇİN NELER YAPILMALI?

Normal şartlar altında sağlıklı bir insanın her gün yürüyüş yapması ya da gün içerisinde aldığı kaloriyi eritecek kadar hareket etmesi gerekir. Bel simidini eritmek için ise sadece bel bölgesine yönelik diyetler ve spor hareketleri yapılmalıdır. Bel bölgesini en hızlı şekilde eritebilmek için aşağıdaki maddeler düzenli olarak uygulanmalıdır:

EGZERSİZ YAPMAK

Bel simidi oluşmasındaki ana sebep, hareketsiz bir yaşam tarzıdır. Bu yüzden gün içerisinde yapılan hareketler arttırılmalı, bel bölgesinin ağırlıkta olduğu egzersizler yapılmalı ve hatta sporaa başlanmalıdır. Bel bölgesini eritmek için en faydalı olan hareketler bicycle crunch, side plank ve mekiktir. 

Bel simidini 1 ayda eritiyor, kilo vermekten daha zor ama kolayı var

Bicycle crunch: Yere sırtüstü uzanılır ve eller kulak hizasına getirilir. Dizler karın bölgesine doğru içe çekilir. Sağ diz yukarı çekildiğinde, sol dirsek de dize yakın şekilde uzatılır. Aynı hareket diğer tarafa doğru yapılır. Bu hareket 5 dakika boyunca yapılır. 

Bel simidini 1 ayda eritiyor, kilo vermekten daha zor ama kolayı var

Side plank: Yan tarafa doğru dönerek altta kalan koldan güç alınarak yukarı doğru çıkılır. İki bacak üst üste gelecek  şekilde dayanılabildiği kadar bu pozisyonda durulur. 

Bel simidini 1 ayda eritiyor, kilo vermekten daha zor ama kolayı var

Mekik çekmek: Sırt üstü yere uzanılır ve ayak tabanları yere bastırılır. İki el de kafanın arkasına yerleştirilir ve karın içe doğru çekilir. Baş, boyun ve kollar aynı anda yukarı doğru kaldırılır. Daha sonra en baştaki pozisyona geri dönülür ve 5 dakika boyunca bu hareket tekrarlanır. 

LİFLİ BESLENMEK

Bel simidinin oluşmasındaki diğer en önemli sebep; fast food ve karbonhidrat ağırlıklı gıdaların ağırlıklı olarak tüketilmesidir. Bu durum yenilen besinlerin direkt olarak bel bölgesinde yağa dönüşmesine sebep olur. Hamburger, makarna, pilav, dolma ya da patates gibi gıdalardan uzak durulması gerekir. Bunlar yerine mideyi yormayacak, bağırsak sağlığına iyi gelecek lifli gıdalar tüketilmesi gerekir. Yulaf, tahıllar, yeşil yapraklı sebzeler bel simidini eritmek için günlük beslenme düzeninin içerisine dahil edilmelidir.

BOL SU TÜKETMEK

Vücudun günlük ihtiyacını karşılamak için günde en az 2.5 litre su içilmelidir. Bel bölgesindeki yağların eritilmesi için suyun önemi çok büyüktürr. Su içmek böbreklerin daha iyi alışmasını sağlar, bağırsak hareketlerini düzenler ve yağ yakımını kolaylaştırır. Sporla beraber düzenli olarak su içmek, yağ yakma hızını daha da arttıracaktır. 

Bel simidini 1 ayda eritiyor, kilo vermekten daha zor ama kolayı var

YEŞİL ÇAY İÇMEK

Bitki çaylarının metabolizmayı hızlandırıcı, vücutta oluşan toksin ve ödemi attırıcı bir etkisi vardır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan bitki çayları, düzenli olarak tüketildiğinde vücutta antioksidan etkisi oluşturur. 
Yeşil çay bitki çaylarının içerisinde yağ yakımını en  hızlandıran bitki çayıdır. Vücudu toksinlerinden arındırır, kolestrolü düşürür ve kan şekerini dengeler. Böylelikle tatlı ihtiyacını baskılayarak fazla şekerli gıdalardan uzak durulmasını sağlar. 

KIRMIZI MEYVE TÜKETMEK

Kırmızı meyveler hem taze hem de donmuş olarak her mevsimde tüketilebilirler. Kırmızı meyvelerin bağışıklık güçlendirici etkilerinin yanında büyük bir antioksidan kaynağıdır. Kalorileri çok düşük olan bu meyveler, sade olarak, smoothielerin içerisine ya da yulaf yapası gibi yiyeceklerin içerisine katılarak tüketilebilirler. Genellikle meyvelerin içerdiği şeker oranı nedeniyle kilo alımına sebep olduğu düşünülür. Fakat meyvelerin içerisinde doğal şeker bulunur ve kilo verme sürecinde tatlı isteğini bastırmada önemli rol oynarlar.Kilo verme sürecinde meyvelerin faydasndan yararlanmak isterseniz şu yazımıza bir göz atabilirsiniz: 

Bel simidini 1 ayda eritiyor, kilo vermekten daha zor ama kolayı var

KAHVALTIYA ÖNEM VERMEK 

Kilo alımına sebep olan en önemli diğer madde kahvaltı yapmamaktır. Sabah uyanıldığında kahvaltı yapılmazsa, vücudun kan şekeri düşer ve birkaç saat yemek yemeseniz bile daha sonrasında çok büyük bir açlık hissedersiniz ve bu da daha çok yemek yemenize sebp olur. Bu yüzden sabahları mutlaka az bile olsa kahvaltı yapılması gerekir. 

SAĞLIKLI BİR UYKU DÜZENİ OLUŞTURMAK

Sağlıklı bir uyku düzeni, beslenme düzeni, çalışma düzeni gibi hayatımızın birçok alanıyla ilgilidir. Çok geç yatmak, geç saatlerde karnımızın acıkmasına ve doğal olarak yemek yenilmesine sebep olur. Gece yemek yemek ve sonrasında uyumak, bel bölgesinde oluşan yağların hızla büyümesine neden olur. Bu yüzden yemek düzeni ve uyku düzeni birbiriyle bağlantılıdır. Düzenli uyku, beraberinde düzenli bir beslenme alışkanlığı getirir. 

Bel simidini 1 ayda eritiyor, kilo vermekten daha zor ama kolayı var

PORSİYON KONTROLÜ YAPMAK

Yemek yerken porsiyon kontrolü yapmak, kilo verme sürecinde mutlaka dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Ne kadar sağlıklı bile olsa yenilen her yemeğin porsiyonu ayarlanmalı ve belirli miktarlarda yemek yenmelidir. 

SALATAYA AĞIRLIK VERMEK 

Kilo verirken yağ yakımını kolaylaştıracak olan en önemli besin kaynaklarından biri yeşil yapraklı sebzelerdir. Bunun yanında su oranı yüksek olan sebze ve meyvelerden de yararlanılabilir. Salatalar hem tok tutar hem de içerdikleri lif ile bağırsak sağlığını destekler ve mideyi yormazlar. Bu sebeple yenilen yemeklerin en az yarısı kadar her öğünde salata tüketimine dikkat edilmelidir. 

Kaynak : Mavi Kadın, Dilarakocak, proteinocean
Editör : Nermin Sekmen Halil
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...