Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Boş kavanozlar nasıl kullanılır? En iyi fikirler...

Mavi Kadın>Yaşam>Boş kavanozlar nasıl kullanılır? En iyi fikirler...

Evlerimizde biriken cam kavanozlar geri dönüşüme atılmadığı sürece mutfaklarımızda büyük yer kaplıyor. Gün gelir de lazım olur diye bir köşede duran kavanozları verimli şekilde kullanmak mümkün.

Boş kavanozlar nasıl kullanılır? En iyi fikirler...

Boş kavanozlar genellikle bir gün lazım olur düşüncesiyle geri dönüşüm kutusuna atılmazlar. O lazım olur, bu lazım olur derken bir bakmışız ki, çekmeceler dolaplar dolusu boş kavanozumuz var. Peki böyle bir durumda ne yapmalıyız? Boş kavanozları nasıl değerlendiririz?

GIDA SAKLAMA KAPLARI OLARAK KULLANABİLİRSİNİZ

Boş kavanozları değerlendirmenin en hesaplı ve en kolay yolu, onları gıda saklama kabı olarak kullanmaktır. Pirinç, bulgur, makarna gibi bakliyatlarınızı rahatlıkla boş cam şişelere doldurabilirsiniz. Kavanozun kapağı kapalı olduğu takdirde, bozulma endişesi de yaşamayacaksınız. Bakliyatlarınızın güzel kokması için içlerine bir adet defne yaprağı atabilirsiniz. 

Boş kavanozlar nasıl kullanılır? En iyi fikirler...

KIŞLIK KONSERVE YAPIMINDA KULLANABİLİRSİNİZ

Boş kavanozlarınızı kışlık konserve hazırlamak için kullanabilirsiniz. Cam su şişelerinden geniş kavanozlara kadar tüm kavanozlar kışlık konserve yapımında kullanılabilir. Tek yapmanız gereken kavanozlarına yeni birer kapak almak. Sonrasında dilediğiniz gibi sarma, domates sosu, salça gibi kışlık ürünlerinizi hazırlayabilirsiniz.

TURŞU YAPIMINDA KULLANABİLİRSİNİZ

Ev yapımı turşular genellikle plastik şişe ya da kavanozlarla yapılsa da hem kavanozun içerisinde kötü bir koku oluşacaktır hem de turşunuz daha çabuk bozulacaktır. Bu yüzden cam şişelerde turşu yapmak hem daha sağlıklı hem de daha güvenilirdir. Boş kavanozlardan turşu yaparken, tıpkı konserve gibi  kullanılmamış yeni kapaklar kullanmalısınız. 

Boş kavanozlar nasıl kullanılır? En iyi fikirler...

YAZ AYLARINDA BARDAK OLARAK KULLANABİLİRSİNİZ

Özellikle yaz aylarında bardak bardak içilen limonata, meyve suyu, kahve gibi soğuk içecekleri kavanozlarınızın içerisinde içebilirsiniz. Birçok restoran ve kafe de içeceklerin bu şekilde sunuyor. Böylelikle çok daha rahat bir biçimde bol buzlu içecekler yapabilir ve içebilirsiniz. 

VAZO YAPABİLİRSİNİZ

Boş kavanozları değerlendirmek için kullanılabilecek diğer yol, vazo yapmaktır. Kuru çiçek ve dallarla doldurduğunuz vazoları dekoratif bir unsur olarak evinizin her yerinde kullanabilirsiniz. 

Boş kavanozlar nasıl kullanılır? En iyi fikirler...

İÇERİSİNDE BİTKİ YETİŞTİREBİLİRSİNİZ

Suda bitki yetiştirmeyi, köklendirmeyi seven biriyseniz boş kavanozlarınızı değerlendirmelisiniz. Avokado çekirdekleri, şans bambuları ve deve tabanı gibi salon bitkileri suyun içerisinde yetişir. Hem bitkilerinize dekoratif bir saksı yapmış olacaksınız hem de bitki köklerinin gelişimlerini direkt olarak izleyebileceksiniz. 

MUMLUK OLARAK KULLANABİLİRSİNİZ

Son zamanlarda ortaya çıkan kendin yap mumları ile kendi mumunuzu yapabilirsiniz. Mum yapmak istemezseniz, kavonazlarınızı boyayarak içerisine mum koyabilir ve dekoratif bir görüntü elde edebilirsiniz.

Boş kavanozlar nasıl kullanılır? En iyi fikirler...

İÇERİSİNDE TERRARYUM OLUŞTURABİLİRSİNİZ

Terraryum yetiştiriciliği birçok kişi tarafından sevilerek yapılan bir hobidir. Sizde küçük bir kavonozun içerisinde bir yaşam alanı oluşturmak isterseniz, kavanozlarınıza bir şans vermelisiniz. 

KÜÇÜK SAKSILAR OLARAK KULLANABİLİRSİNİZ

Yemek yaparken sıklıkla kullanılan taze nane, maydanoz, fesleğen gibi bitkileri kavanozların içerisine dikerek yetiştirebilirsiniz. Böylelikle hem mutfağınızda daha sıcak bir görünüm oluşacak hem de yemek yaparken taze bitkiler kullanabileceksiniz.

Boş kavanozlar nasıl kullanılır? En iyi fikirler...

KÜÇÜK KAVANOZLARDAN BAHARATLIK TAKIMI YAPABİLİRSİNİZ

Tıpkı erzak saklama kabı gibi, kavanozlarınızın içerisine baharatlarınızı koyabilirsiniz. Özellikle sürekli içtiğiniz kahve kavanozlarınızı ya da reçel, nutella gibi kavanozları takım haline getirerek baharatlık yapabilirsiniz. 

IVIR ZIVIR KAVANOZU OLARAK KULLANABİLİRSİNİZ

Çekmecelerin içerisinde duran; iğne, toka, silgi, ataç gibi aranıldığında bulunmayan küçük eşyaları kavanozlarla gruplara ayırabilirsiniz. Böylelikle hem istediğiniz zaman aradığınızı bulabileceksiniz hem de çekmecelerinizin içi hep düzenli kalmış olacaktır. 

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Nermin Sekmen Halil
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...