Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Jennifer Lopez çantasında taşıyor, kilo vermek için koklamak yetiyor

Mavi Kadın>Diyet>Jennifer Lopez çantasında taşıyor, kilo vermek için koklamak yetiyor

Zayıflamak isteyenlerin favorisi olacak pembe bomba: Greyfurt! Düşük kalorili ve yüksek lif içeriğiyle diyetlerin gözdesi olan bu meyvenin kokusu bile iştah azaltıyor. Ünlülerin zayıflama sırrı greyfurt, etkileriyle şaşırtıyor.

Jennifer Lopez çantasında taşıyor, kilo vermek için koklamak yetiyor

Pembe, sulu ve parlak bu meyve, zayıflamak isteyenlerin vazgeçilmezi olacak. Hem düşük kalorili hem de yüksek lif içeriğiyle, mükemmel bir diyet arkadaşınız greyfurtun muhteşem kokusuyla bile iştahınızı azaltabilirsiniz!

Diyetisyen Büşra Çalışkan, "Acilen kilo vermek isteyenlerin bol bol koklamasını öneriyorum" diyerek beyne doyma sinyalleri göndererek tokluk hormonu salgılatan ve kilo kaybını hızlandıran greyfurt yağının etkisini anlattı.

Çalışkan'a göre, araştırmalar greyfurt yağının iştahı azaltıcı aromalar içerdiğini doğruluyor. Ünlüler arasında Jennifer Lopez gibi isimlerin çantalarında sıkça bulunan greyfurt yağı, iştahı bastırmak için tercih ediliyor. Jennifer Lopez, formunu korumak için günlük olarak üç kez 15 dakika boyunca bu meyveyi kokluyor.

Osaka Üniversitesi'nde yapılan bilimsel bir araştırma, greyfurt kokusunun iştahı azaltıcı etkisiyle kilo kaybını hızlandırdığını ortaya koymuştur.

Jennifer Lopez çantasında taşıyor, kilo vermek için koklamak yetiyor

İŞTAH AZALTICI ETKİSİ KANITLANDI

Son araştırmalar, greyfurt esansiyel yağının kokusunun, farelerde iştahı azalttığını ve kilo kaybını hızlandırdığını gösteriyor. 

Healthline salık sitesindte yayınlanan araştırmada haftada sadece 3 kez 15 dakika boyunca greyfurt yağının kokusuna maruz kalan fareler, iştahlarında, yiyecek alımlarında ve vücut ağırlıklarında azalma yaşadılar.

Araştırmacılar, greyfurt yağının kokusunun farelerde gastrik vagal sinirdeki aktiviteyi artırdığını ve sonuç olarak iştahı azalttığını buldular. Bu sinir, sindirim için gereken mide suyunun üretimini uyarıcı bir rol oynar. 

Aynı çalışma ayrıca, greyfurt yağının önemli bir bileşeni olan limonenin kokusunun da iştah bastırma ve yiyecek alımı üzerinde benzer sonuçlar doğurduğunu göstermiştir.

CİLT YAŞLANMASINI GECİKTİRİR

Düşük kalorili ve yüksek lif içeriğiyle zayıflamak isteyenlerin favorisi olan greyfurt, C vitamini, potasyum ve antioksidanlar açısından da oldukça zengindir.

 • C vitamini içeriğiyle bağışıklık sisteminin güçlendirir
 • Düşük kalorili ve yüksek lif içeriğiyle doygunluk hissini artırır
 • Potasyum içeriğiyle kan basıncını düzenler
 • Antioksidan içeriğiyle kalp sağlığını destekler
 • C vitamini içeriğiyle cilt yaşlanmasını geciktirir
 • Lif içeriğiyle sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar

Jennifer Lopez çantasında taşıyor, kilo vermek için koklamak yetiyor

STRESİ BİTİRİYOR, SAÇ DÖKÜLMESİNİ ÖNLÜYOR

Greyfurt yağı da tıpkı greyfurt gibi antioksidanlar açısından zengindir. Bu sayede serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarını önleyebilir.

 • Antibakteriyel ve antifungal özelliği sayesinde enfeksiyonlarla savaşır
 • Sindirimi kolaylaştırmaya ve kabızlığı önlemeye yardımcı olur
 • Ciltteki akne ve sivilceleri tedavi eder
 • Saç dökülmesini önleyerek, saçların daha güçlü ve parlak olmasını sağlar
 • Aromaterapi yoluyla kullanıldığında stresi azaltmaya ve zihinsel tazelik sağlamaya yardımcı olur

Greyfurt ve greyfurt yağı kullanırken dikkat edilmesi gerekenler:

 • Greyfurt, bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Bu nedenle, herhangi bir ilaç kullanıyorsanız greyfurt tüketmeden önce doktorunuza danışmanız önerilir.
 • Greyfurt yağı, ciltte tahrişe neden olabilir. Kullanmadan önce cildinizin küçük bir bölümünde test etmeniz önemlidir.
 • Hamile veya emziren kadınlar, greyfurt yağı kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdır.

Not: Bu içerik bilgilendirme amaçlıdır ve yayınlandığı tarihten önceki bilimsel araştırmalara ya da uzman görüşlerine dayanmaktadır. Tanı ve tedavi için mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Elif Demirtaş Bilir
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
1 Görüş
nuran24 Şubat 2024 - 12:49
lopez gibi olabilmek için bu yağı içmeye razıyım..
Sonraki Haber Yükleniyor...