Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Cinsel ilişkiden kaç gün sonra hamilelik belli olur, test pozitif çıkar?

Mavi Kadın>Anne çocuk>Cinsel ilişkiden kaç gün sonra hamilelik belli olur, test pozitif çıkar?

Gebelik, bir sperm hücresinin, yumurta hücresiyle buluşup fallop tüpünde döllenmesiyle meydana geliyor. Ancak döllenmiş yumurtanın rahme yerleşmesi belli zaman alıyor ve tıbbi olarak henüz hamilelik başlamış sayılmıyor. Peki cinsel ilişkiden kaç gün sonra gebelik başlıyor?

Fotoğraf:Freepik
Fotoğraf:Freepik

Hızlı erişim
Cinsel ilişkiden kaç gün sonra hamilelik belli olur?
Cinsel ilişkiden kaç gün sonra hamilelik belirtileri başlar?
Cinsel ilişkiden 2 gün veya 5 gün sonra hamilelik belirtisi olur mu?
Adet günü gelmeden hamilelik anlaşılır mı,hamile olduğumu nasıl anlarım?
Cinsel ilişkiden kaç gün sonra gebelik testi pozitif çıkar?
Cinsel ilişkiden kaç gün sonra Beta-HCG yükselir?

Doğum kontrol yöntemi kullanımı, yaş, stres, yumurtalık-sperm rezervi veya sadece şans dahil olmak üzere cinsel ilişki yaşadıktan sonra hamile kalıp kalmayacağını birçok faktör beliyor. Contraception 2011 Mayıs ayında yayımlanan bir araştırmaya göre, 15 ila 44 yaş arasındaki cinsel açıdan aktif ve doğum kontrolü kullanmayan kişilerin %85'i bir yıl içinde hamile kalabiliyor. Cinsel ilişkiden kaç gün sonra hamilelik başlayıp, hangi belirtileri veriyor? Detaylar haberimizde.

CİNSEL İLİŞKİDEN KAÇ GÜN SONRA HAMİLELİK BELLİ OLUR?

Hamilelik cinsel ilişkide bulunulan gün başlamaz. Cinsel ilişki yaşadıktan sonra sperm ve yumurtanın birleşmesi 6 gün kadar sürebiliyor. Kadın Doğum Uzmanı Dr. Gönül Çimen gonulcimen.com.tr web sitesinde hamileliğin meydana gelmesinin, cinsel ilişkiden sonra 2-3 hafta kadar sürebileceğini söylüyor.

Sperm ve yumurta buluştuğunda döllenme süreci başlıyor. Korunmasız cinsel ilişki sonrası gebeliğin meydana gelebilmesi için  spermin vajinadan, rahim ağzından geçerek yumurtlama gününde yumurtanın bulunduğu doğru rahim tüpüne ulaşması gerekiyor. Bu, 15 ila 18 cm arasında bir mesafedir ve spermin rahim ağzına ulaşması yaklaşık 15 ila 45 dakika süreceği tahmin ediliyor. Cinsel ilişki sırasında yaklaşık 300 milyon spermin salındığı tahmin ediliyor , ancak gerçekte yalnızca 200 kadar sperm yumurtaya ulaşıp rahimde dölleniyor. Ancak cinsellik yaşandıktan bir müddet sonra yumurta ve sperm birleşse de gebelik hemen başlamıyor, hamileliğin başlaması 2-3 hafta kadar sürebiliyor.

CİNSEL İLİŞKİDEN KAÇ GÜN SONRA HAMİLELİK BELİRTİLERİ BAŞLAR?

Düzenli olarak korunmasız cinsel ilişkide bulunan 40 yaşın altındaki kadınlar arasında 10 kişiden 8'inin bir yıl içinde ve 10 kişiden 9'unun iki yıl içinde hamile kalabiliyor. Cinsel ilişkiden sonra hamilelik belirtileri ise genellikle 1 ila 2 hafta içinde görülmeye başlıyor.

CİNSEL İLİŞKİDEN 2 GÜN VEYA 5 GÜN SONRA HAMİLELİK BELİRTİSİ OLUR MU?

Cinsel ilişkiden 2-5 gün sonra henüz tıbbi olarak gebe sayılmadığınızdan gebelik belirtileri başlamaz.

Cinsel ilişkiden kaç gün sonra hamilelik belli olur, test pozitif çıkar?

ADET GÜNÜ GELMEDEN GEBELİK ANLAŞILIR MI, HAMİLE OLDUĞUMU NASIL ANLARIM?

Adet gecikmesi yaşayıp da gebelik testi yapmak dışında hamile olup olmadığınızı kesin olarak bilmenin bir yolu yoktur. Bazı kadınlarda gebeliğin ilk dönemlerinde yorgunluk ve mide bulantısı gibi belirtiler görülebiliyor. Ancak bunlar PMS (Adet öncesi sendrom) belirtileri de olabilir.

CİNSEL İLİŞKİDEN KAÇ GÜN SONRA GEBELİK TESTİ POZİTİF ÇIKAR?

Kadın Doğum Uzmanı Dr.Kadriye Şeker, drkadriyesener.com web sitesinde cinsel ilişkiden kaç sonra gebelik testi yapılabilir, test pozitif çıkabilir sorusuna

“Cinsel ilişkiden 14-15 gün sonra gebelik testi yaptırarak kesin olarak hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Kesin sonuç için kanda gebelik testi yaptırmalısınız. Korunmasız cinsel ilişkiden sonra en az 15 gün bekleyip daha sonra test yaptırmalı.”

CİNSEL İLİŞKİDEN KAÇ GÜN SONRA BETA HCG YÜKSELİR?

Beta-HCG hamilelikle beraber plasenta tarafından üretilen hormona deniyor. Cinsel ilişkiden sonraki yaklaşık 8. veya 9. günden itibaren beta-HCG seviyesi artıp kanda tespit edilebilir. Beta-HCG testi 0-5 arasında ise gebeliğin olmadığı demektir. 5’in üstündeki değerler gebelik belirtisi olabilir.

Haftalara göre değerlere bakılarak gebeliğin kaçıncı haftasında olunduğu tespit edilebilmektedir.

  • Gebeliğin 3. haftası itibariyle 5-50 mlU/mL
  • Gebeliğin 4. haftasında 5-426 mlU/mL
  • Gebeliğin 5. haftasında 18-7.340 mlU/mL
  • Gebeliğin 6. haftasında 1.080-56.500 mlU/mL
  • Gebeliğin 7 ve 8. haftasında 7.650-229.000 mlU/mL
  • Gebeliğin 9 ve 12. haftasında 25.700-288.000 mlU/mL
  • Gebeliğin 13 ve 16. haftasında 13.300-254.000 mlU/mL
  • Gebeliğin 17 ve 24. haftalarında 4.060-165.400 mlU/mL
  • Gebeliğin 25 ve 40. haftalarında 3.640- 117.000 mlU/mL değerleri normal olarak kabul edilmektedir.

Kaynak : contraceptionjournal.org, drkadriyesener.com, gonulcimen.com.tr, plannedparenthood.org, flo.health, verywellhealth.com, icliniq.com, bulutklinik.com
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...