Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Belirti göstermeyen gebelik olur mu? Hiç belirti olmadan hamile kaldığınızın 5 işareti

Mavikadin>Anne çocuk>Belirti göstermeyen gebelik olur mu? Hiç belirti olmadan hamile kaldığınızın 5 işareti

Kadınların çoğu gebeliğin dört ile onikinci haftaları arasında hamilelik belirtileri yaşıyor, gebe olduğunu anlıyor. Hamileliğin ilk dönemlerinde mide bulantısı, halsizlik, ruh halinde değişiklikler gibi semptomlarla sık karşılaşılıyor. Peki belirti göstermeyen hamilelik olur mu? Hiç bir belirti olmadan hamile kalınır mı?

Kilo alma ve karnın şiş olması normal yaşamda karşılaşabileceğimiz doğal olaylardan sayıldığından, belirti göstermeyen gebelik semptomları arasında yer alıyor.
Kilo alma ve karnın şiş olması normal yaşamda karşılaşabileceğimiz doğal olaylardan sayıldığından, belirti göstermeyen gebelik semptomları arasında yer alıyor.

Hamilelik her kadın için farklı bir süreç. Bazı kadınlar hamileliğin ilk haftalarını, ilk dönemlerini hatta tüm gebelik aylarını günlük yaşamlarında pek bir değişiklik olmadan, hiç bir belirti görmeden geçirirken, kadınların bir kısmı ise kendini mide bulantısı, kasık ağrısı, kabızlık, kokulara karşı hassasiyet gibi yoğun semptomlar içinde buluyor.

HİÇ BELİRTİ OLMADAN HAMİLE KALINIR MI?

Hamilelik döneminde belirti görülmemesi yaygın bir durum değildir, ancak mümkündür. Yani hiç bir gebelik belirtisi yaşamadan da hamile olabilirsiniz.

Cleveland Kliniğine göre yaklaşık 475 kadından 1'i yaklaşık bebek 20 haftalık olana göre hamile olduğunu bilmiyor ve hatta 2.500 kadından 1'i doğuma kadar bebek beklediğinin farkında bile değil.

Nadir görülen bir durum olsa da, hamileliği çok az semptomla veya hiç semptom olmadan geçirmek mümkündür. Ancak hamile kadınların çoğunda (yüzde 90'ında) 8 haftaya kadar hamilelik belirtileri görülür.  Hamilelik testiniz pozitif çıktıysa , hiçbir gebelik belirtisi yaşamış olmasanız bile hamile olma ihtimaliniz çok yüksek. Ancak kesin olarak gebelik tespiti ise ultrason ile bebeğinizin kalp atışını duyduğunuzda gerçekleşir.

HAMİLE OLDUĞUMU NASIL ANLARIM, HİÇ BİR BELİRTİ YOK?

Hamileliğin en yaygın belirtilerinden biri adet gecikmesi. Diğer erken belirtiler arasında sabah bulantıları, göğüslerde hassasiyet, sık idrara çıkma yer alıyor. Ancak bu belirtilerden hiç biri yoksa ve hamile olduğunu düşünüyorsanız yapmanız gereken hastaneye gidip kanda gebelik testi yaptırmaktır. Cinsel ilişkiden 8-10 gün sonra henüz beklenen adet zamanı bile gelmeden, kan testiyle (beta-hcg) gebelik anlaşılabilir.

Belirti göstermeyen gebelik olur mu? Hiç belirti olmadan hamile kaldığınızın 5 işareti

HAMİLELİĞİN İLK HAFTALARINDA BELİRTİ OLMAMASI NORMAL Mİ?

Hamileliğin 5. haftasına gelindiğinde hamile kadınların yalnızca yarısında gebelik belirtileri görülüyor. 5. haftadan önce gebelik belirtisi görülmesi ihtimali daha düşük. Journal of Clinical Epidemiology'de 2002 Temmuz'da yayımlanan makalede yer alan çalışmaya göre kadınların yüzde 59'u beşinci haftanın sonunda hamilelik belirtileri gösteriyor. Sekizinci haftada ise %90'unda gebelik semptomları yaşanıyor.

BELİRTİ GÖSTERMEYEN HAMİLELİĞİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Belirti göstermeyen hamilelik tıpta gizli hamilelik olarak adlandırılıyor. Gizli hamilelik, adından da anlaşılacağı gibi gizlidir. Bu, hamile olduğunuzu fark etmeyeceğiniz anlamına gelir. Belirti göstermeyen hamilelik yaşayan kadın adet gecikmesi bile yaşamayabilir.  Hamileyken teorik olarak adet görmek mümkün değildir. Çünkü hamilelikte adet döngüsü durur. Fakat hamileyken kanama olabilir, bu adet değildir. Örneğin gebe kadın implatasyon kanamasını adet kanaması ile karıştırıp, hamilelikte regl olmaya devam ettiğini bile düşünebilir.

Hiçbir semptomun olmaması her zaman hamileliğinizde sorun olduğu veya hamilelikte düşük riski altında olduğunuz anlamına gelmez .

Bazı kadınlar için bu tamamen normal ve tamamen sağlıklıdır.

Belirti göstermeyen hamilelikte ise şu belirtiler yaşanabilir:

Adet Gecikmesi : Regl döneminiz düzensizse hamilelik nedeniyle adetinizin geciktiğini fark etmeyebilirsiniz.

Lekelenme veya Hafif Kanama : Bazı kadınlar hamileliğin ilk dönemlerinde vajinadan hafif kanama ve lekelenme gibi yerleşme kanaması yaşayabilir bunu da regl ile karıştırıp hamile olduğunu anlamayabilir. Bu durum da belirti göstermeyen hamilelik belirtileri arasında yer alır.

Kilo Alımı veya Şişmiş Karın: Zaman zaman kilo alabiliyor ve karında şişme sorunu yaşıyorsanız belirti göstermeyen hamilelikte bu semptomları daha önce yaşadığınız durumlardan sayıp gebe olduğunuzu anlamayabilirsiniz.

Hamilelik Belirtilerini Bilmemek : Çok gençseniz, adet gecikmesi, göğüslerde hassasiyet veya mide bulantısı gibi genel hamilelik belirtilerinden olduğunu bilmeyebilir, gebe kaldığınızın farkında olmayabilirsiniz.

Kaynak : babycenter.com, my.clevelandclinic.org, peanut-app.io
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Bakmadan Geçme
Çocuklarda 'tik' neden olur, nasıl anlaşılır? 'Tik' belirtileri ve tedavisi...
Anne Çocuk
Çocuklarda 'tik' neden olur, nasıl anlaşılır? 'Tik' belirtileri ve tedavisi...
Tourette sendromu (TS), sinir sistemi bozukluğudur. İnsanların kontrol edemedikleri tekrarlayan hareketlere veya seslere sahip olmasına neden olur. Bunlar “tikler” olarak bilinir ve genellikle çocuklukta başlarlar. Anne babalar için endişe verici bir durum gibi algılansa da aslında bu sendromla ilgili detaylı bilgi korkuları hafifletecektir. Peki tik nedir, neden olur? Çocukta tik nasıl anlaşılır, tedavisi var mı?
Azı karar çoğu zarar... Hamilelikte maydanoz yemenin faydaları ve zararları neler?
Anne Çocuk
Azı karar çoğu zarar... Hamilelikte maydanoz yemenin faydaları ve zararları neler?
Maydanoz, yemeklerde, salatalarda hatta hamur işlerinde de sık kullanılan bir bitki olduğundan hamilelikte maydanoz yemenin zararı var mı yok mu, maydanoz hamilelikte düşüğe neden olur mu? Diye gebe kadınlar tarafından çok merak ediliyor. Peki hamilelikte maydanoz yenir mi? Gebelikte maydanozun fayda ve zararları nelerdir?
En iyi taşınabilir bebek beslenme seti modelleri
Anne Çocuk
En iyi taşınabilir bebek beslenme seti modelleri
Bebeklerle dışarıda vakit geçirmek her zaman keyif verse de, onların beslenme ihtiyaçlarını karşılamak bazen zorlayıcı olabiliyor. İşte tam da bu noktada devreye giren pratik ve taşınabilir bebek yemek takımları ya da bebek besleme setleri hayatınızı kolaylaştırır. Bu yenilikçi ürünler sayesinde bebeğinizin favori yemeklerini evdeymiş gibi dışarıda rahatlıkla hazırlayabilirsiniz. İşte en iyi bebek besleme seti modelleri...
Sonraki Haber Yükleniyor...