Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Deşişe çorbası nasıl yapılır? Peygamber Efendimizin sevdiği deşişe çorbası tarifi

Mavi Kadın>Yemek tarifleri>Deşişe çorbası nasıl yapılır? Peygamber Efendimizin sevdiği deşişe çorbası tarifi

Ramazan ayında deneyebileceğiniz harika bir çorba önerisiyle karşınızdayız. Mekke ve Medine'deki hayır kurumları tarafından hazırlanan çorba, Haremeyn bölgesinin ihtiyaç sahibi insanlarına sunulmak üzere pişirilirdi. Peki, özel bir tarif olarak bilinen ve Peygamber Efendimizin favorisi olan deşişe çorbası tarifi nasıl yapılır?

Deşişe çorbası tarifi
Deşişe çorbası tarifi

Hadisler ve tarih kitapları, Allah Rasulü'nün (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem) yemek kültürü ve sofra adabıyla ilgili detaylı bilgiler içerir. Peygamberimizin sevdiği Deşişe çorbası ise Osmanlı dönemine kadar gelmiştir. Anadolu'da yaygın olarak kullanılan arpadan veya hem arpa hem buğdaydan yapılır. Deşişe, Osmanlı döneminde fakirlere dağıtılmak üzere özel arazilerde üretilirdi. Deşişe, iri parçalar halinde dövülerek yapılan buğday ve arpadan oluşur. Tarifte, iri parçalar halindeki arpa ve buğday dövmesine et, hurma veya her ikisinin de eklenmesi gerektiği belirtilmiştir. Deşişe, en az dört farklı şekilde hazırlanır. Bu çorbanın en doğru tarifi, arpa dövmesi, hurma veya etle yapılan versiyonudur.

DEŞİŞE ÇORBASI TARİFİ

Malzemeler:

 • 1 Litre Su
 • 1 Su Bardağı arpa dövmesi
 • 100 gram çekirdekleri çıkartılmış hurma

 

Deşişe çorbası nasıl yapılır? Peygamber Efendimizin sevdiği deşişe çorbası tarifi

DEŞİŞE ÇORBASI NASIL YAPILIR?

Arpa dövme, bir gece önceden ıslatıldıktan sonra tencereye konulur ve hurma ezilerek karışıma eklenir. Sonrasında arpa yumuşayana kadar kaynatılır. Bu lezzetli yemeği afiyetle yiyebilirsiniz.

DEŞİŞE ÇORBASI TARİFİ KAÇ SAATTE PİŞER?

Deşişe çorbası yaklaşık 1 saatte hazırlanır. Hazırlama süresi tarife ve kişisel tercihlere bağlı olarak değişebilir. Çorba tarifini denemek isterseniz, malzemelerinizi hazırlayarak tarife başlayabilirsiniz. Her adımı dikkatlice takip ederek lezzetli bir deşişe çorbası elde edebilirsiniz. Afiyet olsun!

DEŞİŞE ÇORBASI KAÇ KALORİDİR?

Deşişe çorbasının kalori miktarı tarife ve kullanılan malzemelere göre değişiklik gösterebilir. Bir porsiyon deşişe çorbası yaklaşık olarak 200-300 kalori arasında olabilir. Tarifte kullanılan malzemelerin miktarlarına ve porsiyon büyüklüğüne bağlı olarak hesaplamanız daha doğru olur.

ARPA VE HURMANIN BESİN DEĞERİ

Arpa ve hurma besin değerleri şu şekildedir:

Arpanın Besin Değeri (100 gram):

 • Enerji: 354 kcal
 • Protein: 11.6 g
 • Karbonhidrat: 73.5 g
 • Lif: 12.5 g
 • Yağ: 2.3 g

Hurmanın Besin Değeri (100 gram):

 • Enerji: 282 kcal
 • Protein: 2.2 g
 • Karbonhidrat: 75 g
 • Lif: 8 g
 • Yağ: 0.4 g

Her ikisi de vücuda birçok fayda sağlar. Arpa lif açısından zengin ve sindirim sistemine yardımcı olabilirken, hurma doğal bir tatlandırıcı ve içerdiği vitaminler ve minerallerle enerji verir. Dengeli bir beslenme programıyla bu besinleri tüketerek vücudunuz için faydalı olan besin ögelerini alabilirsiniz.

Kaynak : Mavi Kadın, islamansiklopedisi.org.tr
Editör : Funda Aydın
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...