Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Kalpten sonra beyni korduğu ortaya çıktı: Günde yarım kaşık zeytinyağı hayat kurtarıyor

Mavi Kadın>Diyet>Kalpten sonra beyni korduğu ortaya çıktı: Günde yarım kaşık zeytinyağı hayat kurtarıyor

Yapılan yeni çalışmalar, günlük yarım çorba kaşığı zeytinyağı tüketmenin beyin sağlığına da iyi geldiğini, demans ile ilişkili ölüm riskini azaltabileceğini ortaya koydu. Araştırma bulguları, kalp sağlığını koruyan zeytin yağının. beyinde de doğrudan etkisini kanıtlarken, margarin veya mayonez yerine diyet önerilerine eklenebileceğini gösteriyor.

Kalpten sonra beyni korduğu ortaya çıktı: Günde yarım kaşık zeytinyağı hayat kurtarıyor

Her gün yaklaşık yarım yemek kaşığı zeytinyağı tüketmek, demanstan ölme olasılığını azaltabilir. Bu iddia, diyet ile demansa bağlı ölüm arasındaki ilişkiyi inceleyen ilk çalışmalardan biri olan 6 Mayıs'ta JAMA Network Open'da yayınlanan yeni bir araştırmaya dayanmaktadır.

Araştırmacılar, yaklaşık 90.000 katılımcıyı otuz yıl boyunca takip ederek her gün yedi gram zeytinyağı tüketiminin demanstan ölüm riskini azalttığını gözlemlemişlerdir. Ayrıca margarin veya mayonezin zeytinyağı ile değiştirilmesinin de demansa bağlı ölüm riskini benzer şekilde azaltabileceğine dair veriler ortaya çıkarıldı.

Harvard Üniversitesi’nde Beslenme alanında araştırma görevlisi olarak çalışan Anne-Julie Tessier, zeytinyağı gibi bitkisel yağların tüketimini önererek sağlıklı beslenme alışkanlıklarının önemini vurguluyor. Bu öneriler sadece kalp sağlığını korumaya yardımcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda beyin sağlığını da olumlu yönde etkiliyor.

ZEYTİNYAĞI BEYİN SAĞLIĞINA FAYDALI OLABİLİR

Tessier ve meslektaşlarının yaptığı araştırma, otuz yıl boyunca 90.000'den fazla Amerikalıdan elde edilen verileri analiz etti. 60.582 katılımcı kadın ve 31.801 erkekti.

Araştırmacılar, her gün yarım çorba kaşığı zeytinyağından fazlasını tüketen katılımcıların, hiç zeytinyağı tüketmeyen veya nadiren tüketenlere kıyasla demanstan ölme riskinin %28 daha düşük olduğunu buldu. Bu nedenle beslenme alışkanlıklarınızı zenginleştirerek, zeytinyağı gibi sağlıklı yağları diyetinize eklemek, ilerleyen yaşlarda demans riskini azaltmada önemli bir rol oynayabilir.

Özellikle günde 5 gram margarin veya mayonez tüketiminin zeytinyağı ile değiştirilmesi, ölümcül demans riskini %8-14 oranında azaltabilir. Genel beslenme kalitesinden bağımsız olarak bu değişikliğin sağlık üzerinde olumlu bir etkisi olduğu belirtiliyor. Bu nedenle küçük değişiklikler yaparak beslenmenizi iyileştirebilir. Böylece uzun vadeli beyin sağlığınızı korumak mümkün olabilir.

Kalpten sonra beyni korduğu ortaya çıktı: Günde yarım kaşık zeytinyağı hayat kurtarıyor

Yapılan araştırma gözlemsel olmasına ve zeytinyağının ölümcül demans riskini azalttığını kanıtlamamasına rağmen, zeytinyağının kalp sağlığına olan faydalarının yanı sıra beyin sağlığına da faydalı özelliklere sahip olabileceğini ortaya koydu. 

Harvard TH Chan Halk Sağlığı Okulu, bir basın bülteninde, zeytinyağında bulunan antioksidan bileşiklerin beyin sağlığını doğrudan etkilediğini ve kan-beyin bariyerini aşarak beyinde olumlu değişimlere yol açtığını duyurdu. Ayrıca zeytinyağının kalp-damar sağlığına olan faydaları sayesinde beyin sağlığını dolaylı yoldan desteklediği de ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle beslenme alışkanlıklarınızda zeytinyağına yer vermek, hem fiziksel hem zihinsel sağlığınız için önemli bir adım olabilir.

ZEYTİNYAĞININ DİĞER FAYDALARI

Amerikalıların sağlıklı beslenme alışkanlıklarını benimsemelerinde önemli bir rol oynayan Beslenme Yönergeleri, kardiyovasküler hastalık riskini azaltmak için doymuş yağ tüketimini sınırlamayı tavsiye ediyor. Bu yönergeler, özellikle LDL kolesterol seviyelerini düşürmek amacıyla doymuş yağları zeytinyağı gibi daha sağlıklı yağlarla değiştirmeyi öneriyor. Sağlıklı ve dengeli bir diyetin temel unsurlarından biri olan bu öneri, Amerika genelindeki bireylerin kalp sağlığını korumalarına yardımcı olmayı hedefliyor. 

2021 yılında Journal of the American College of Cardiology'de yayınlanan bir araştırma, zeytinyağı tüketiminin kalp hastalığı riskini %14 oranında azaltabileceğini gösterdi. Günde bir çorba kaşığı zeytinyağının yarısından fazlasını tüketen bireylerin bu faydadan yararlandığı belirlendi. Bu bulgu, zeytinyağının kalp sağlığı üzerindeki olumlu etkilerini bir kez daha kanıtlıyor.

Yapılan araştırmalar, zeytinyağının iltihabı azaltmaya ve tip 2 diyabet riskini azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir. Ayrıca mayonez, tereyağı ve margarin gibi diğer yağların zeytinyağı ile değiştirilmesinin, kanser, nörodejeneratif hastalıklar ve solunum yolu hastalıklarına bağlı ölüm riskini %8-34 oranında azalttığı da bilinmektedir.

Kalpten sonra beyni korduğu ortaya çıktı: Günde yarım kaşık zeytinyağı hayat kurtarıyor

SAĞLIĞINIZ İÇİN BİR MİKTAR ZEYTİNYAĞI

Son yapılan çalışmalar, sağlıklı bir diyetin önemli bir parçası olarak zeytinyağının tüketiminin umut verici sonuçlar doğurduğunu gösteriyor. Fakat zeytinyağının beyin sağlığı ve demansla ilişkili ölüm üzerindeki etkisi hakkında daha fazla araştırma yapılması gerektiği ortaya çıkıyor. Bu nedenle optimal zeytinyağı tüketim miktarlarını belirlemek için daha fazla çalışmanın yapılması kaçınılmaz. 

Yeni araştırmalar, mayonez ve margarin gibi sağlıksız yağların yerine zeytinyağı tercih edilmesinin daha faydalı olduğunu vurguluyor. Ayrıca zeytinyağı içeren sağlıklı beslenme alışkanlıklarının demansın ilerlemesini yavaşlatabileceği umuduyla da insanları motive ediyor. Günlük beslenme düzeninizde zeytinyağına daha fazla yer vermeye çalışarak önemli bir adım atabilirsiniz.

Kaynak : Mavi Kadın, thelancet.com, jamanetwork.com, health.gov, sciencedirect.com, nature.com, clinicalnutritionjournal.com, health.com
Editör : Funda Aydın
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...