09 Nisan 2020, Perşembe 21:26

Dondurulmuş Sarma Nasıl Pişirilir?

Dondurulmuş Sarma Nasıl Pişirilir?

Buzluktan Çıkan Yaprak Sarması Sarma Nasıl Pişirilir

Yaprak sarması, geleneksel yemeklerimizden biridir ve yapımı da biraz meşakkatlidir. İç harcının hazırlanması, sarılması ve pişirilmesi emek ve zaman gerektirmektedir. Her ayrıntısına dikkat edilerek hazırlanan lezzetli bir yaprak sarması ise, bütün damaklara hitap etmektedir. Etli de olsa zeytinyağlı da olsa tüm sarmaların her aşaması dikkat ve özen gerektirmektedir. Bu makalemizde buzluktan çıkarılan yaprak sarmasının nasıl pişirileceğini bildireceğiz.

Yaprak Sarmasının Buzlarının Çözülmesini Bekleyin

Dondurulmuş tüm besinlerin kullanımında olduğu gibi, yaprak sarmasında da buzların tamamen çözülmesi önemlidir. Eğer buzlu ürünler doğrudan pişirilecek olursa, şekli ve tadı ciddi şekilde bozulmaya uğrayacaktır. Besinlerin tadında değişme olmaması için, öncelikle yaprak sarmasının buzları çözülünceye kadar beklenmelidir. Buzların tam olarak çözüldüğü anlaşılınca, pişirilmeye başlanabilir. Bu sürecin daha çabuk sonuçlanmasını sağlamak adına, hiçbir zaman sıcak su kullanmamalısınız. Yoksa sarmalarınızın lezzeti kaybolabilir.

Yaprak Sarmasının Üstüne Su İlave Edin

Sarmaları dizmeye başlamadan evvel ilk olarak, ufak şekilde doğradığınız sarımsakları, domates salçasını ve biber salçasını zeytinyağı içerisinde kavurun. Yaprak sarmanızın buzları çözülünce, bir tencereye dizin. Tencerenizdeki sarmaların üstüne ılık su ekleyin. Ilık suyla beraber zeytinyağı da koyup pişirmeye geçin. Sarmayı pişirmeden evvel ılık su koymanız, güzel bir tat verecek ve pişme sırasında dağılmasına engel olacaktır. Ancak bunu yaparken suyun ölçüsünü fazla kaçırmamak ve gerektiği kadar eklemek lazımdır.

NOT: Yaprak sarmaları, asla buzu çözülmeden ısıtılmaya çalışılmamalıdır. Bilhassa, eğer su koyulmadan ısıtılmaya çalışılırsa, ısının da etkisiyle kolayca dağılma veya yanma tehlikesi vardır.

Yaprak Sarması Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Lezzetli yaprak sarmasının en önemli püf noktalarından biri, doğru yaprak seçimidir. Zeytinyağlı yaprak sarmalarının daha büyük boyutta yapraklar ile hazırlanması gerekirken, etli hazırlanacak olan sarmalar için küçük boy yapraklar kullanılmalıdır. Her zaman fazla damarlı olmayan ve altın sarısı rengindeki yaprakları tercih etmelisiniz. Yoksa piştikten sonra kılçık gibi ağza gelme ihtimali mevcuttur.

 1. Yaprak sarması pişirilirken, içerisine eklenen suyun sıcak olmasına dikkat edilmelidir.
 2. Yaprak sarmasının, çok yüksek ateşte pişirilmesi yanlıştır. Aslında bütün yemekler kısık ateşte pişirilmelidir. Nitekim yemekler kısık ateşte pişirildiği zaman daha kısa sürede pişmektedir.
 3. Sarmanızda kullanacağınız pirinci muhakkak bol suyla yıkayarak nişastadan arındırmalısınız. Aynı zamanda bir müddet sıcak su içerisinde bekleterek yumuşamasını sağlarsanız, pirinçlerin sert olmasına engel olmuş olursunuz.
 4. Sarmanızı zeytinyağlı yapacaksanız, sızma yağ kullanmanızı tavsiye ediyoruz.
 5. Pişme sırasında sarmaların dağılmasını istemiyorsanız, üstüne porselen tabak kapatabilirsiniz.
 6. Sarmalarınız soğurken tencerenizin kapağını aralamalısınız. Böylece sarmalarınız daha parlak görünecek ve kurumayacaktır.
 7. Sarmanızda kullanacağınız yapraklar, sert, büyük ve damarlı olmamalıdır.
 8. Sarmalarınız piştiğinde üstüne bir miktar zeytinyağı gezdirmeniz, onlara parlak bir görünüm kazandıracaktır.
 9. Sarma pişince, bulunduğu tencerenin içerisinde soğumaya bırakılır. Sıcağı sıcağına farklı bir tencereye alındığında dağılma riski vardır.
 10. Sarmaların piştiği esnada içerisine soğuk su koyulmamalı, sıcak su eklenmelidir. Böylece sarmaların dışı da içi de aynı derecede pişecek ve pirinçler de lapa olmayacaktır.
 11. Sarmalarınızı sardıktan sonra tencerenize yanlamasına değil de dikine yerleştirirseniz, tüm sarmalar aynı sürede ve aynı oranda pişecektir. Sarmalarınızı tencereye ne şekilde dizdiğiniz, pişme kalitesini ve lezzetini etkileyecektir.
 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

 1. Emine

  Çok güzel görünüyor inşalalh güzellerdir

 
 
KAPAT