2019-10-20 22:57:00 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:59:07

Düdüklüde Mısır Kaç Dakikada Pişer Mısır Haşlama Süresi - 347 kelime

Haşlanmış mısır en sevilen lezzetli ve sağlıklı besinlerdendir. Özellikle haşlanmış mısır sağlık için çok faydalı bir besindir.Mısırın düdüklüde haşlama süresi 45 dakikadır. Tencerede mısır haşlama süresi ise 1 saati geçer. 

Düdüklüde Mısır Kaç Dakikada Pişer Mısır Haşlama Süresi - 347 kelime

Haşlanmış mısır en sevilen lezzetli ve sağlıklı besinlerdendir. Özellikle haşlanmış mısır sağlık için çok faydalı bir besindir.Mısırın düdüklüde haşlama süresi 45 dakikadır. Tencerede mısır haşlama süresi ise 1 saati geçer. 

Düdüklüde Mısır Haşlama Tarifi 

Malzemeler

 1. 4-5 adet mısır
 2. Üzerini geçecek kadar su
 3. 3-4 adet mısırın yaprağı (aroma versin diye )

Mısır Haşlama Tarifi Yapılışı

 1. Öncelikle mısırları ortadan ikiye kesin.
 2. Düdüklü tencerenin en altına bir sıra mısır yaprağı dizin.
 3. Yaprakların üzerine mısırları koyun ve üstünü biraz geçecek kadar su ilave edin.
 4. Pişirmeden önce su eklerseniz mısırlarınız çok geç pişer. Bu nedenle yerken tuz eklemenizi tavsiye ederiz.
 5. Tencerenin kapağını kapattıktan sonra 45 dakika kadar pişirin.

Haşlanmış Mısırın Faydaları Nelerdir?

 1. Mısır, lif yönünden zengin bir besindir. Bu nedenle uzun bir süre boyunca tok kalmanıza yardımcı olur. Özellikle fazla kilolarından şikayetçi olan ve diyet programı uygulayan kişiler, gün içerisinde haşlanmış mısır tüketebilir.
 2. Haşlanmış mısırın içerisinde güçlü antioksidanlar ve mineraller bulunur. Bu sayede başta akciğer kanseri olmak üzere, birçok kanser türüne karşı koruyucu etkisi vardır.
 3. Haşlanmış mısırı mevsiminde yerseniz birçok yararlı mineral ve vitamin almış olursunuz. Mısır özellikle kalsiyum, folik asit, manganez, potasyum, demir ve B grubu vitaminleri yönünden doygundur.
 4. Mevsimi dahilinde süt mısırı tüketmek Alzheimer hastalığına karşı koruma sağlar. İçerisinde bulunan B grubu vitaminleri, beyin gelişimini destekler ve unutkanlığı önler.
 5. Adet dönemi ya da idrar yolu enfeksiyonu görülen dönemlerde mısır tüketilmesi faydalı olacaktır. Bu sayede ağrı hissi büyük oranda azalır.
 6. Mısır, kansızlık probleminin giderilmesi için etkili bir besindir. Folik asit (folat), lif ve demir yönünden zengin olduğu için doğal bir tedavi imkanı sunar. Özellikle halsizlik, enerji düşüklüğü, kansızlık ve çabuk yorgun düşme gibi şikayetlerin giderilmesini sağlar. 
 7. Mide problemleri, kabızlık sorunu, sindirim şikayetleri ve şişkinlik hissinin giderilmesini sağlar. Haşlanmış mısır midede kolayca sindirilir. Ayrıca kabızlığı geçirir.
 8. B grubu vitaminleri açısından zengin olduğu için hafızanın güçlenmesini sağlar.
 9. Zengin bir lif kaynağı olan mısır, tam tahıllı gıdalar arasında yer alır. Bu yüzden diyet yapan kişilerin haşlanmış mısır yemesi tavsiye edilir. İçerisinde bolca vitamin, lif ve mineral barındıran mısır ile sağlıklı bir kilo verme süreci geçirebilirsiniz. Birçok uzman, sindirimi desteklemesi ve kabızlığı gidermesi nedeniyle mısır tüketimini tavsiye etmektedir.

Mısır Buzlukta Nasıl Saklanır?

Mısırları buzlukta bütün halinde saklamak istiyorsanız, öncelikle kabuklarını soymanız ve püskül kısımlarını güzelce ayırmanız gerekir. Temizlenen mısırları yıkamadan, doğrudan buzdolabı poşetine yerleştirin. Her poşetin içerisine 2 ya da 3 adet süt mısırı koyun. Elinizle bastırarak poşetlerin içerisinde hava kalmamasına dikkat etmelisiniz. Ardından poşetlerin ağzını kapatarak buzluğa yerleştirin. Süt mısırın buzluktaki saklama süresi en fazla 1 yıldır. Dilediğiniz zaman buzluktan çıkarıp çözülmesini bekleyebilir ve ardından haşlayarak tüketebilirsiniz.

Mavi Kadın