Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Çocuklarda ekran süresini düşürmenin bilimsel formülü! Yemek masası ve yatak odasına dikkat

Mavi Kadın>Anne çocuk>Çocuklarda ekran süresini düşürmenin bilimsel formülü! Yemek masası ve yatak odasına dikkat

Birçok ebeveyn için çocukların ekran kullanımını azaltmak kaybedilmiş bir savaş gibi görülür. Ancak yeni araştırmalar, ekran süresini ve bağımlılık oluşturan ekran davranışlarını azaltmak için en iyi işe yarayan ebeveynlik uygulamalarını buldu...

Çocuklarda ekran süresini düşürmenin bilimsel formülü! Yemek masası ve yatak odasına dikkat

Ebeveynler için çocukları ekrandan uzaklaştırmak büyük ve kazanılmayacak bir mücadele gibi görünür. Ancak UC San Francisco'dan (UCSF) yeni bir araştırma, bu durumun yatak odalarında ve yemek saatlerinde ekranları kısıtlamak ve evde sağlıklı uygulamaları modelleme ile çözülebileceğini ortaya koydu.  

Araştırmacılar Jason M. Nagata, Angel Paul, Felicia Yen, Zacariah Smith-Russack, Iris Yuefan Shao, Abubakr AA Al-shoaibi, Kyle T. Ganson, Alexander Testa, Orsolya Kiss, Jinbo He, Fiona C. Baker, 12-13 yaşlarındaki çocuklara oyun oynama, mesajlaşma, sosyal medya, görüntülü sohbet, video izleme ve internette gezinme gibi okul dışındaki her şey için ne sıklıkla ekran kullandıklarını ve ekran kullanımının sorunlu olup olmadığını sordu. Çalışma Pediatric Research'te yayınlandı.  

Araştırmacılar anne babalara ise çocuklarının önünde kendi ekranlarını nasıl kullandıklarını, çocuklarının ekran kullanımını nasıl izlediklerini ve kısıtladıklarını ve bunu davranışı ödüllendirmek veya cezalandırmak için kullanıp kullanmadıklarını sordular. Ayrıca ailenin yemek saatlerinde ekran kullanımını ve çocuğun yatak odasında ekran kullanımını irdelediler. 

Çocuklarda ekran süresini düşürmenin bilimsel formülü! Yemek masası ve yatak odasına dikkat

YEMEK MASASI VE YATAK ODASINDA KAÇININ 

Yatak odalarında ve yemek saatlerinde ekran kullanımı, artan zaman ve bağımlılık kullanımıyla ilişkilendirildi. Ebeveynler çocuklarının ekran süresini takip edip sınırladığında ve kendileri sağlıklı davranışa model olduklarında kullanım azaldı. 

UCSF Benioff Çocuk Hastaneleri'nde çocuk doktoru ve çalışmanın ilk yazarı olan Dr. Jason Nagata, "Bu sonuçlar yüreklendirici çünkü ebeveynlere ergenlik çağındaki çocuklarıyla kullanabilecekleri bazı somut stratejiler sunuyor: Ekran süresi sınırları koyun, çocuklarınızın ekran kullanımını takip edin ve yatak odalarında ve yemek saatlerinde ekranlardan kaçının” diyor.  

EN KRİTİK DÖNEM ERGENLİK

Çalışmada ayrıca Amerikan Pediatri Akademisi'nin (AAP) 5 ila 18 yaş arasındaki çocuklar ve ergenler için önerdiği ebeveynlik stratejilerinin gençler üzerindeki etkinliği analiz edildi. Bu analiz, çocukların daha bağımsız olmaya başladığı erken ergenlikte ebeveynlik uygulamalarının ekran kullanımını nasıl etkilediğini inceleyen birkaç çalışmadan biri. 

Jason M. Nagata "Özellikle genç ergenlere bakmak istedik çünkü onlar cep telefonu ve sosyal medya kullanımının arttığı ve gelecekteki alışkanlıkların yolunu belirlediği bir aşamadalar" tespitinde bulunuyor. 

Çocuklarda ekran süresini düşürmenin bilimsel formülü! Yemek masası ve yatak odasına dikkat

ÇOCUKLAR EKRANA BAKARAK UYUYOR 

Araştırmacılar ayrıca Ergen Beyin Bilişsel Gelişimi (ABCD) çalışmasından yüzde 46'sı ırksal veya etnik azınlıklardan oluşan 10 bin 48 ABD'li katılımcının verilerini topladı. 

Ebeveynlerden, "Çocuğum ekran tabanlı bir cihaz kullanırken uykuya dalıyor." gibi ifadelere katılım düzeylerini 1 ile 4 arasında bir ölçekte derecelendirmeleri istendi. 

Araştırmacılar daha sonra ebeveyn onayının düzeylerine çocukların günlük ekran süresini nasıl tahmin ettiğini görmek için baktılar ve yatak odası ekran kullanımıyla ilgili her ek puan için 1,6 saat arttığını buldular. Aynısı yemek saatlerinde ekran kullanımı için de geçerliydi ve 1,24 saat eklendi. Ebeveynlerin zayıf modellemesinde 0,66 saat eklendi. 

CEZA VE ÖDÜL EKRAN KULLANIMINI ARTIRDI

Çocuklarının ekran süresini sınırlamak ve izlemek, bunu sırasıyla 1,29 saat ve 0,83 saat azalttı. Ancak ekran süresini ödül veya ceza olarak kullanmak etkili olmadı, bunun sonucunda 0,36 saat daha fazla zaman ve daha sorunlu video oyunu kullanımı ortaya çıktı.

Çocuklarda ekran süresini düşürmenin bilimsel formülü! Yemek masası ve yatak odasına dikkat

EBEVEYNLER UYKU SAATİNDE CİHAZLARI KAPATMALI 

Ekranlar, ölçülü kullanıldığında sosyal bağların korunmasına ve topluluk duygusunun gelişmesine yardımcı olabilir; ancak özellikle çocuklarda sorunlu kullanım, zihinsel sağlık sorunlarının yanı sıra fiziksel hareketsizlik ve uyku sorunlarına da yol açabilir. 

Nagata, "Yatma vakti ekran süresi, genç ergenlerde sağlık ve gelişim için olmazsa olmaz olan uyku süresinin yerini alır. Ebeveynler ekranları çocuklarının yatak odasının dışında tutmayı ve geceleri cihazları ve bildirimleri kapatmayı düşünebilirler." tavsiyelerinde bulunuyor. 

Kaynak : Mavikadın, sciencedaily.com
Editör : Fatma Zeybek
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...