29 Kasım 2021, Pazartesi 10:50

Gebeler Hurma Yiyebilirmi, Hamilelikte Hurmanın Faydaları Nelerdir?

Gebeler Hurma Yiyebilirmi, Hamilelikte Hurmanın Faydaları Nelerdir?

Sual: 16 haftalık hamileyim.gebelikte hurma yemek düşüğe neden olur mu, son ay mı yenmesi gerekir?

CEVAP

Kadın doğum uzmanı Jinekolog Uzm.Dr. Erkut Harmancılar'ın cevabı: (Hurma çok faydalı bir gıdadır ve gebeliğe herhangi bir zararı yoktur...Cahil tıp mensuplarının ortaya attığı hurafelerden birisi de hamilelikte hurmanın zararlı olmasıdır..yok oksitosin içerirmiş de sancı başlatırmış da...tıp hurafelerinden biri işte.. İtibar etmemelidir.)

Gebelikte hurma tüketilmemesi gerektiğine dair kesin bir bilgi yoktur. Aşağıda besin değerlerinde de görebileceğiniz gibi hurma bebeğinizin ve sizin için oldukça yararlı bileşenler içerir.

Hurma, protein, lif ve birçok vitamin açısından zengin yağ oranı düşük bir besindir. Sindirim sistemi için çok faydalı olan çözünür ve çözünmez lif kombinasyonu içerir. Hurma doğal şeker için de iyi bir kaynaktır, potasyum seviyesi yüksek, sodyum oranı ise düşüktür, bu özelliği sayesinde sinir sitemininin çalışmasını düzenlemeye yardımcı olur. 

Kolay doğum için hurma, hurmanın doğuma faydaları (Bilimsel araştırma sonuçları)

2011 yılında Obstetrics and Gynecology dergisinde yayınlanan araştırmaya göre hurmanın doğum sancısı süresini kısaltarak doğuma yardımcı olup, kolaylaştırdığına dair bir araştırma yazısı yayımlanmıştır.

2011 yılında yapılmış ve “Journal of Obstetricand Gynecology” akademik dergisinde yayımlanan bilimsel çalışmaya göre hamileliğinin son dört haftasında günde 6 tane hurma tüketen 69 kadın ve hiç hurma tüketmeyen 45 kadın olarak iki grubun doğum sancılarının karşılaştırıldığında, doğumun ilk aşamasının, hurma tüketen kadınlarda, tüketmeyenlere göre daha kısa olduğu tespit edilmiştir. (Gebelikte hurma tüketenlerde sancı çekme süresi 510 dakika & hurma yemeyenlerde 906 dakika). ” Sancı süresi hurma tüketen kadınlarda ortalama 8,5 saat sürerken tüketmeyenlerde ise ortalama 15,1 saat sürüyor!!

Bu bilimsel çalışmadaki diğer tespitleri ise şunlardır;

 1. Hurma yiyen kadınlarda rahim ağzı açıklığı ortalama 3.5cm iken hurma yemeyen grupta 2 cm olduğu gözlemlendi.
 2. Hurma yiyen kadınların %96’sı suni sancıya ihtiyaç duymadan kendi kendine doğuma başladı. Hurma yemeyenlerde ise bu oran % 79’ ile sınırlı kaldı.
 3. Hurma tüketenlerin sadece %28’i suni sancı yapan pitocin gibi ilaclara ihtiyaç duyarken hurma tüketmeyenlerde bu oran %47.
 4. Erken doğum sırasında membran yırtılması (suyun gelmesi) hurma yiyen kadınlarda %17 iken hurma yemeyenlerde bu oran % 40 olduğu görülmüştür.

Hurmanın Şeker İçeriği

Hamilelik sırasında vücudunuzun enerji ihtiyacı artar. Hurmada bulunan şeker, doğal şeker olduğundan gebelikte halsizliği ve yorgunluğu önler.

Protein

Protein vücudun yapı taşları olan amino asitleri içerir. Gebelik döneminde bedeniniz de bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılamak için büyümektedir, büyümeyi desteklemek için, proteine ihtiyacınız vardır. Protein minerali sayesinde bebeğin uvuzları sağlıklı bir şekilde gelişir. Hurma ise protein içeren harika besinlerdendir.

Lif

Hurma gibi lif içeriği yüksek gıdalar sindirim sisteminin korunmasına ve gebelikten kaynaklı kabızlık gibi sindirim sorunlarının giderilmesine yardımcı olur, kolesterol düzeylerini düşürür ve enfeksiyonlara karşı sizi korur. Gebeliğe bağlı tansiyon ve diyabet gelişme olasılığı her zaman vardır, hurma gibi lifli besinler hamilelikte sizi bu hastalıklardan korur.

Folat

Hurmada bulunan folat (folik asit) yeni hücrelerin oluşmasında görev alır ve gebelikte kansızlığı engeller. Ayrıca Spina bifida ve Anensefali gibi yenidoğanlarda beyin ve omuriliğe zarar veren tehlikeli doğum kusurlarının önlenmesinde de yardımcı olur.

K vitamini

Hurmanın içeriğinde yer alan K vitamini kanın pıhtılaşmasında rol oynar ve güçlü kemikler için gereklidir. Bebeklerde K vitamini eksikliği kan pıhtılaşmasını etkileyerek yaşamı tehdit eden bir duruma yol açabilir. Bu vitamin aynı zamanda bebeğin kemik gelişimine de yardımcı olur.

Demir

Hurma demir içeren önemli kaynaklardandır. Demir, metabolizmada önemli süreçlerde rol oynayan bir mineraldir. Globin molekülleri ile birleşerek, oksijenin vücuttaki tüm hücrelere ulaşmasını sağlar. Demir miyoglobin, kollajen ve enzimlerin bir parçası olduğu için hamilelik sırasında özellikle önemlidir. Anne karnındaki bebekteki kansızlığı önler ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Potasyum

Hurmanın ihtiva ettiği Potasyum vücuttaki en önemli elektrolitlerden biridir. Kan basıncı korumaya yardımcı olur. Potasyum ayrıca hamilelik sırasında su dengesinin korunmasında da etkilidir. Hamilelik sırasında, yeterli miktarda potasyum tüketimi sinirler ve kas fonksiyonlarının düzenli işlemesine yardımcı olur.

Magnezyum

Hurma magnezyum özleri sayesinde kas kasılması ve normal kalp ritmini sağlamaya yardımcı olan kalsiyum ve potasyum iyonlarının aktif taşımına yardımcı olur Dişlerin ve kemiklerin oluşumunda rol oynar ve aynı zamanda kan şekerini de düzenler. Araştırmalar gebelik sırasında yetersiz magnezyum alımının yüksek tansiyon, karaciğer ve böbrek anormallikleri, görme keskinliğinde azalma gibi sonuçlar doğurduğunu göstermektedir.

Hamileyken Bebeğe Kilo Aldıran Yiyecekler Nelerdir? Tıklayınız

Hamilelikte Mandalinanın Gebeye Ve Bebeğe Faydaları Nelerdir? Tıklayınız

Hamilelikte Pekmez Yenilebilirmi? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Hamilelikte Kabak Çekirdeğinin Anne Adayına Ve Bebeğe Faydaları Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

11 Yorum

 1. Emine

  Merhaba arkadaşlar ben de13 haftalık hamileyim dün tahlil için doktora gittim bebeğimin kalp atışı olmadığını syldiler ve ben bu durumu ikinci kez yaşıyorum 1sene önce de aynı olmuştu kürtaj oldum ve şimdi tekrar çok üzücü acaba sebebi ne olabilir doktorlar normal bişey diyorlar hiç bir sorun yokmuş bende veya eşimde

 2. Zeynep

  8 haftalık bebeğimin kalbi durdu neden

 3. Sevda

  Merhaba şu anda sata göre 8 haftalık Hamileyim doktora gittiğimde çok küçük ve kalbi yavaş atıyor dedi muhtemelen 8 değil 6 haftalık dedi ve progestan coraspirin verdi 1 hafta Sonra tekrar gel dedi kalp atışı bu durumda hizlanirmi çok endiseleniyorum ilk gebeliğim yorumlarınızı bekliyorum

 4. Nuray

  Hocam ben 8 aylığim fakat bebeğin kilosu az ve karnım 5 ay büyüklüğünde büyümüyor sizce neden.

 5. Dilek

  Hocam öncelikle kolay gelsin eşim 34.4 haftalık hamile Allah ın izniyle yakın bir zamanda oğlumuz olacak oğlumuzun böbreklerinden biri 16 mm çapında büyüme var bunun İçin nasıl bir yol izlemeliyiz Dr muz sağolsun yönlendirme yapıyor ama içimiz rahat değil başına gelen arkadaşlar sizde anlatırsanız nasıl bir yol izlediğinizi çok seviniriz

 6. Misafir

  Hocam iyi gunler 33 haftalık hamileyim beğim tek böbreğinde genişleme var dediler 32mm ama şuan hersey normal dediler suyum felan bebeğin gelişimi hepsi iyi dediler ama gene de içim rahat değil sadece takipte kalacak dediler doguma kadar

 7. damla

  salam Tonusa qarsi guclu vasite meslehet gore bilersz?

 8. Zeynep

  37 haftalık geneyim bebeğin suyunun az olduğunu söyledi ne gibi sakıncası vardir

 9. Aynur

  Merhaba ben 9 bucuk haftalık hamileyim doktora gittim bebeğin kalbi atmıyor 2 gün sonra gel yine duymazsak kürtaj etmez dedi doktor ne yapmam gerekiyor birzdaha beklesem olmaz mi.cvp bekliyorum lütfen

 10. Ncla

  Kesinlikle faydalı bilgiler paylasmissiniz..tebrikler ve de teşekkürler..

 
 
KAPAT