15 Ağustos 2022, Pazartesi 07:10

Gebelik Testi Silik Çıktı, Silik Çizgi Örnekleri Silik Çıkıp Hamile Olan Var mı

Gebelik Testi Silik Çıktı, Silik Çizgi Örnekleri Silik Çıkıp Hamile Olan Var mı

Gebelik planları içerisinde olan tüm bireylerin en büyük destekçilerinden biriside evde uygulanabilen gebelik testleridir. Bu testlerin sıklıkla tercih edilmesinin sebepleri arasında son derece hesaplı olması büyük bir paya sahiptir.

Gebelik planları içerisinde olan tüm bireylerin en büyük destekçilerinden biriside evde uygulanabilen gebelik testleridir. Bu testlerin sıklıkla tercih edilmesinin sebepleri arasında son derece hesaplı olması büyük bir paya sahiptir. Ayrıca bu testler rahatlıkla temin edilebilmektedir. Basit bir kullanıma sahip gebelik testleri hızlı bir uygulamaya olanak sağlamaktadır. Lakin bazı hallerde bu testler yanlış sonuç verebilmekte ve kişinin kafasında soru işaretleri oluşmasına neden olabilmektedir. Bu hallere gebelik testinde silik çizgi görülmesi örnek olarak belirtilebilmektedir.

İdrarda Gebelik Testinde Silik Çizgi Görülmesi Ne Anlama Gelir?

Gebelik testinde mevcut olan 2 çizginin birisi soluk yada silik görülmesi halinde erken gebelik durumu söz konusu olabilmektedir. Ayrıca bu durum kimyasal düşük gibi problemlerin habercisi de olabilmektedir. Ancak silik çizgi sağlıklı bir hamileliğe de işaret edebilmektedir.

Test sonucunda silik çizgi alan bireyler bu testi birkaç gün sonra yeniden uygulayabilir yada kanda gebelik tetkiki yaptırabilirler. Hamileliğin yeni gerçekleşmiş olması da gebelik testinde silik çizgi alınmasının bir sebebi olabilmektedir. Daha net bir sonuç alınabilmesi adına testin 2-3 gün sonra yeniden uygulanması doğru bir karar olacaktır.

İdrarda Gebelik Testinin Silik Çizgi Görülmesinin Nedenleri

Hamileliğin henüz ilk aşamalarında olunması gebelik testinde silik çizgi alınmasına neden olan en önemli etkenlerden birisidir. Gebelik döneminde kişinin vücudunda Beta HCG hormonun salgılandığı ve bu hormonun seviyesi idrar tetkikleri ile rahatlıkla takip edilebildiği bilinmektedir. Yapılacak kan testlerinde bu hormonun seviyesi rahatlıkla gözlemlenebilir, lakin evde yapılacak basit gebelik testleri ile bu durumun tespiti daha güç olacaktır. Ek olarak yapılan her idrar testinin farklı nitelikte olabileceği için bu testler gebeliğin erken süreçte tespitinin mümkün olmasını engelleyebilmektedir. Bu nedenle testin gerçekleştirildiği süre zarfı  büyük bir önem teşkil etmektedir. Testin gerçekleştirileceği en uygun süre zarfı ön görülen adet döneminden 5-6 gün sonrası olacaktır. Yumurtanın geç döllenmesi de Beta HCG seviyesinin düşük çıkmasına ve gebelik testi sonucunda silik çizgi alınmasına sebep olabilmektedir.

Eczanelerden çeşitli firmaların çeşitli gebelik testleri temin edilebilmektedir. Ancak satılan bu testler arasında basit ve hata oranı yüksek olanları da mevcuttur. Satın alınacak kalitesiz bir gebelik testinde negatif sonuç alınması veyahut silik çizgi alınması olası bir durumdur.

Kimyasal gebelik de test sonuçlarında silik çizgi alınmasının bir diğer sebebi olabilmektedir. Kimyasal gebelik, embriyonun rahime yerleşmesi fakat kısa bir sürenin ardından düşük gerçekleşmesi olarak tanımlanabilmektedir. Bu durumda da kişinin vücudu az miktarda Beta HCG hormonu salgılamaktadır.

Gebelik testinde silik çizgi çıkmasının sebepleri arasında buharlaşma da örnek olarak gösterilebilmektedir. Gebelik testinin sonucunu belirleyen boyalar, idrarın etkisi ile yayılabilmektedir. Bu halde gebelik gerçekleşmese dahi bir çizginin silik gözükmesi olasıdır ve testi uygulayan kişinin kafasında soru işaretleri oluşmasına neden olabilmektedir.

Seyrelmiş idrar da gebelik testinde silik çizgi alınmasının sebepleri arasındadır. Bilhassa sabah uyanıldığı vakitlerde Beta HCG hormonu en yüksek seviyelerde seyretmektedir. Sabah uyanıldığında sıvı tüketilmeden yapılacak gebelik testi daha net bir sonuç alınmasına yardımcı olacaktır. Bunun sebebi aşırı miktarda sıvının idrarı seyrek bir yapı haline sokması olarak belirtilebilmektedir. Böyle bir durumda yapılacak gebelik testi yanlış sonuçlar verebilmektedir.

Gebelik testinde silik çizgi gözlemlenmesinin son ve en can alıcı sebebi ise talimatların düzgün uygulanmaması olarak ifade edilebilmektedir. Ev ortamında gerçekleştirilecek gebelik testleri için steril ve kuru bir kaba idrar yapılması gerekmektedir. Testin damlalığı yardımı ile birkaç damla idrar gerekli noktalara damlatılmalıdır. Gebelik testinden kesin sonuç alınması için 10 dakika civarı beklenmelidir. 10 dakikadan evvel yada 10 dakikadan sonra gözlemlenecek gebelik testi yanlış anlaşılmalara sebebiyet verebilmektedir.

Gebelik Testinde İki Çizgi de Net İse Ne Anlama Gelir?

Gerçekleştirilen gebelik testinde her iki çizginin de net olması hamileliğin gerçekleştiğine işaret etmektedir. Ancak hamileliğin ne derece sağlıklı olduğu ancak bir hekim muayenesi ile tasdik edilebilir. Ev ortamında yapılan gebelik testleri yalnızca idrar içerisinde mevcut Beta HCG hormonu seviyesini belirtmektedir. Bu nedenle dış gebelik, ölü ve düşük doğum gibi Beta HCG hormonlarının salgılandığı durumlarda da hamilelik testinde 2 çizgi net olarak gözlemlenebilmektedir.

Gebelik Testinde Tek Çizginin Çıkması Ne Anlama Gelir?

Gerçekleştirilen gebelik testinde tek bir çizginin gözükmesi halinde 2 farklı sonuca varılabilmektedir. İlk sonuç gebeliğin henüz gerçekleşmemesi, diğer sonuç ise testin erken vakitte gerçekleştiği olarak ifade edilir. Ev ortamında yapılan gebelik testleri çoğunlukla Çin menşeili olduğundan dolayı bazı zamanlar yanlış sonuçlar gösterebilmektedir. Dolayısı ile kişinin gebelik beklentisi bulunuyor ve testte 2 çizgi gözlemlemiş ise birkaç günün ardından test tekrarlanabilir yada kanda gebelik testi yaptırılarak kesin sonuca varılabilir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

  1. Hamilelik

    Salam men 3 gun evel test etim ikinci cizgi geldi cox net deyildi bu gunde etim tek xet geldi birinci niye iki xet oldu bu gunki niye te oldu

 
 
KAPAT