2022-11-29 15:13:43 | Son Güncelleme : 2022-11-29 15:25:28

Görsel zekanızı ölçen IQ testi: Bahçedeki kelebeği 6 saniyede bulabilir misin?

Bugünkü optik illüzyon sosyal medyayı kasıp kavuruyor. Düşünme ve beynin çalışma şekline biraz olsun ışık tutan optik illüzyon, algız uzmanlarına göre dikkati ve görsel zekayı ölçüyor. Yeşil ağaçların ve çalıların arasında küçük bir göletin bulunduğu görsel dikkat testinde, kelebeğin 6 saniyede bulanlar dürbün gözlü kabul ediliyor. Gözlerinizin keskinliğini kanıtlamak için 6 saniyelik süreniz başladı!

Araştırmalar beyninizi optik illüzyonlarla ne kadar çok çalıştırırsanız, o kadar akıllı olma eğiliminde olabileceğinizi gösteriyor.
Araştırmalar beyninizi optik illüzyonlarla ne kadar çok çalıştırırsanız, o kadar akıllı olma eğiliminde olabileceğinizi gösteriyor.

IQ seviyesini ölçmek için psikanalizin parçası olarak kullanılan testler zekâ seviyenizi ortaya koymada oldukça etkili. Sadece IQ’yu ölçmek için değil dikkat mekanizmasının ne kadar çalıştığını görmek için de bu testler sıkça kullanılıyor. Bahçe göleti görüntüsü çocukların ve yetişkinlerin beynini test etmek için zeka testi olarak tasarlanmış. Bahçe boyunca içinde taşlar olan küçük bir gölet var, yeşil ağaçlar ve çalılar var. Tabi birde ilk bakışta göremeyeceğiniz şekilde ustaca gizlenmiş kelebek. Burada sizden istenen 6 saniye süre zarfında kronometreniz çalana kadar kelebeği bulmanız Zihin ışıklarını yakmadan kelebeği göremezsin. Konsantrasyonunu ver, dikkatini topla, ve görseli incelemek için 6 saniyelik sayacı başlat!

Beynin ve gözlerin gözlem becerisindeki gelişimini arttıran optik illüzyonlar algı uzmanlarınca her gün çözülmesi önerilir. Bu tür görseller kendin ve zihnin arasında rekabete neden olur. Bugün sizlere sunduğumuz bahçe göleti görüntüsü çocukların ve yetişkinlerin beynini test etmek için zekâ testi olarak tasarlanmış. Bahçe boyunca içinde taşlar olan küçük bir gölet, yeşil ağaçlar ve çalılar var. Tabi bir de ilk bakışta göremeyeceğiniz şekilde ustaca gizlenmiş kelebek. Eğer 6 saniye içinde kelebeği görebilirseniz olağanüstü zekaya sahip olduğunuz iddia ediliyor. Gölet arka planı ile kamufle olduğu için kelebeği bulmak sizi biraz zorlayabilir. Gizi kelebeği bulanları tebrik edelim ve bulamayanlar için küçük bir ipucu verelim. Resmin içinde sağ taraftaki ağaçlara bakarsanız, kelebeği görebilirsiniz.

Zekanızı test etmek için ideal bu optik illüzyonlar gözlem ve bilişsel yeteneklerinizi geliştirmeniz açısından oldukça önemli. Bu gibi daha fazla optik illüzyon test görmek isterseniz aşağıdakiler ilgilinizi çekebilir…

Mavi Kadın