03 Aralık 2020, Perşembe 00:57

Hamileler Ağda, Epilasyon Aleti Ve İğneli Epilasyon Kullanabilir mi?

Hamileler Ağda, Epilasyon Aleti Ve İğneli Epilasyon Kullanabilir mi?

Gebelikte hormonların salgılanmasında artışla birlikte gebe kadınlarda istenmeyen tüylerde de artış gözlemlenmektedir. Peki (Hamile kadınlar istenmeyen tüylerden kurtulmak için tüy dökücü krem, ağda, iğneli epilasyon, epilasyon aleti gibi yöntemleri kullanabilir mi?) Bu suali doktorlara sorduk, işte cevaplar:

Sual: Hamilelikte tüy dökücü krem kullanmak zararlı mı?

CEVAP

Dermatoloji Uzmanı Dr. Ahmet Günay'ın cevabı: (Ben zararlı olacağını düşünüyorum çünkü tüy dökücü kremlerin herhangi bir tıbbi onayı yoktur. İçinde ne içerdiklerini bilmiyoruz. Bu yüzden bu tür şeylerin sürülmesini doğru bulmuyorum. Çünkü cilt tarafından emilip bebeğe zarar verme durumu söz konusu olabilir. Şahsen gebelikte tüy dökücü kremlerin kullanılmaması gerektiği görüşündeyim. Gebelik döneminde jilet veya makineyle tüyler alınabilir.)

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Öznur Gökçen'in cevabı: (Tüy dökücü kremler içeriklerindeki kimyasal maddeler nedeniyle cilt tarafından emildiğinden bebeğe zarar verebilir. Bu nedenle gebelikte tüy dökücü kremlerin kullanılmasının tercih edilmemesi gerekir.)

Sual: Hamileyim, ağda yaptırabilir miyim? Epilasyonla vücut kıllarımı alabilir miyim?

CEVAP

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Öznur Gökçen'in cevabı: (Ağda, istenmeyen tüylerden kurtulmak için en sık tercih edilen yöntemlerdendir. Hamilelikte ağda yaptırmanın anne adayına ve bebeğe herhangi bir zararı da bulunmamaktadır. Yalnız hamilelikte ağda yaparken hijyene azami dikkat etmelidir.

Ciltte iltihap, tahriş ve yaraya neden olabileceğinden gebelik döneminde epilasyondan uzak durulmasında fayda vardır. Ayrıca gebeliğin 3. trimester denilen son üç ayında göbek, karın ve göğüs bölgesine epilasyon uygulanmasını tavsiye etmemekteyiz. Bunun nedeni, bebekte ve annede ağrı eşiklerinin aktive edilmesi ihtimalidir. Bu uyaranlar nedeniyle erken doğumla bile karşılaşmak söz konusudur. Gebelik döneminde hamile kadınların teni diğer zamanlara nazaran daha ince, hassas ve kuru bir hal almaktadır. Özellikle anne adayının vücudu epilasyona reaksiyon gösteriyorsa, epilasyondan uzak durulması en doğrusu olacaktır.)

Sual: Hamilelikte sır ağda yaptırabilir miyim?

CEVAP

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Öznur Gökçen'in cevabı: (Hamilelik döneminde bazı hamile kadınlarda vücut tüylerinde artış ile karşılaşabilmekteyiz. Bu durumda anne adayının aklına doğal olarak istenmeyen tüylerden kurtulma yöntemlerinin gebelikte kullanımının güvenli olup olmadığı akla gelmektedir. Akla gelen bu sorunun cevabı ise şudur: Hem klasik ağda, hem de sir ağda, hamilelik süresince güvenle uygulanabilir.)

Sual: Hamileyim epilasyon aleti kullanabilir miyim?

CEVAP

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Öznur Gökçen'in cevabı: (Evet kullanabilirsiniz. Gebelikte epilasyon aleti kullanımının hamileler üzerinde herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır, güvenle kullanılabilir.

Ancak gebeliğin son 3 ayında epilasyon yaparken dikkat etmek gerekir. Epilasyon ağrıya neden olduysa erken doğum riski meydana gelebilir. Bu nedenle gebelikte karın bölgesine, göğüslere ve göbeğe epilasyon yapılmaması önerilmektedir.)

 Hamilelikte Lazer Epilasyon Yapılırmı? Doktor Cevaplıyor Tıklayınız

İstenmeyen Tüylerden Kurtulma İçin 7 Bitkisel Yöntem Tıklayınız

Hamilelikte Bebeğin Gelişimi İçin Neler Yemeli? Tıklayınız

Hamilelikte Karın Sertleşmesi Neden Olur, Nasıl Geçer? Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

19 Yorum

 1. Gulsah

  Nasil 4 aylık bebeği dusuk yapabilirim

 2. Zuzu

  6 heftelik hamileyim, xolesistektomiya emeliyyati olmusum. Hamileliyi nasil sonlandira bilirim

 3. Arzu

  6 heftelik hamileyim, xolesistektomiya emeliyyati olmusum. Hamileliyi nasil sonlanfira bilirim?

 4. Sevda

  Ben yeni hamile kaldım düşük yapmak istiyorum nasıl düşecek yardımcı olabilirmsnz

 5. Exxxx

  Düşüt hapını nasıl alabiliri yardımcı olurmusunuz

 6. Beyaz çiçek

  Ayy kyyamam bilmiyorum canim

 7. Misafir

  Çocuk düşürmek için doğal yöntem nedir teşekkür ederim :)

 8. Gamze

  Funda form çayı gebelikte zararlımı2aylik hamileyim

 9. Gul

  Mide ilacı için yada maydonuz suyu

 10. Misafir

  Gebeligim sekiz hafta üç gün oldu bugünle

 
 
KAPAT