29 Kasım 2021, Pazartesi 12:31

Hamilelik Belirtisi Olarak İdrar Rengi Değişir mi Koyulaşır mı

Hamilelik Belirtisi Olarak İdrar Rengi Değişir mi Koyulaşır mı

Her kadın hamilelik dönemini fiziksel ve ruhsal açıdan farklı geçirir.  Ancak kadınların, hamilelik döneminde merak ettikleri konular genelde aynı olur. Anne adayları gebelikte idrar renginin nasıl olması gerektiğini merak ederler. Her gebe kadının idrar rengi aynı olmaz. Hamilelikle birlikte vücutta birtakım değişiklikler meydana gelir ve kimi kadının idrar rengi koyulaşırken kiminin de idrar rengi daha soluk bir renk alır.

Hamilelikte İdrar Rengi Nasıl Olmalı?

Anne adayları, hamilelik döneminde pek çok şeyi merak ederler. Merak ettiği konulardan biri de hamilelik döneminde idrar renginin nasıl olması gerektiğidir. Hamile değilken idrar rengi daha berrak ve açık renkli olur. Ancak hamileliğin başlamasıyla birlikte, vücutta birtakım değişiklikler meydana gelir. Gebelik sürecinde, böbreklerden süzülen kan miktarı, gebe değilken ki zamana göre neredeyse iki kat daha fazla olur. Bu da hamilelik dönemi süresince, idrar renginin daha açık sarı renkte yahut daha koyu renkli olmasına neden olur.

Uzmanlara göre hamilelik döneminde olması gereken idrar rengi, çok açık olmamakla birlikte hafif açık sarı rengidir. Ancak hamilelikte tüketilen besinler, ağız yoluyla alınan ilaçlar ve anne adayının günlük içtiği su miktarı, idrar renginin değişmesine yol açar. Bu sebeple uzmanlar, hamilelik döneminde idrar rengi kesin bu olmalıdır diye bir şey söyleyemezler. Bunun için anne adayı hamilelik döneminde idrar rengini doktoruna söylemeli ve herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığını öğrenmelidir.

Hamilelikte İdrar Rengi Cinsiyeti Belirler Mi?

Hamilelikte idrar rengine bakılarak bebeğin erkek yahut kız oldu kesin bir şekilde anlaşılmasa da tahmin edilebilir. Yapılan çalışmalara göre, anne adayının idrar renginin parlak olması kız bebeğe, idrarın açık renkli olması ise erkek bebek olduğuna işaret etmektedir. Yapılan çalışma bir bilimsel araştırma sonucu değildir. Ancak idrar rengine bakılarak cinsiyet tahmin edilmesi birçok kadın üzerinde tecrübeyle sabit kılınmıştır.

Hamilelik Belirtisi Olarak İdrar Rengi Koyulaşır Mı?

İdrar rengi normal zamanda açık sarı renkli olup berrak bir yapıya sahiptir. Ancak hamilelik döneminde, böbreklerden süzülen kan miktarı, normal zamana göre çok daha fazla olmasıyla idrar rengi ya daha çok açılır ya da daha fazla koyulaşır. Tuvalete girdiğinde idrar renginde değişiklik gören bazı kadınlarda, acaba hamilemiyim diye merak ederler. Ancak her ne kadar hamilelikte idrar rengi değişse de, idrar renginde değişiklik olmasına kesin bir hamilelik belirtisi denilemez. Şayet kadında, hamilelik belirtilerinden birkaçı olup ve ayrıyeten idrar renginde değişiklik varsa hamilelik teşhisi konulabilir.

Hamilelikte İdrar Rengi Neden Koyu Sarı Olur?

Hamilelik sürecinde her anne adayının idrar rengi aynı olmaz. Kimi anne adayı daha açık sarı renkli idrar yaparken kimisi de daha koyu renkli idrar yapabilir. Hal böyle olunca anne adayları da acaba ben de bir sağlık sorunu mu var, niye koyu renkli idrar yapıyorum diye düşünmeden edemezler.

Gebelikte idrar renginin koyu olmasının başlıca nedeni, anne adayının günlük yeteri miktarda sıvı almamasından kaynaklanır. Sadece hamilelikte değil, normal zamanda da fazla sıvı tüketilmediğinde idrar rengi koyulaşır hatta idrarda koku olur. Aynı zamanda bazen anne adayının yediği besinler, aldığı ilaç ve vitaminler de idrar renginin koyu sarı olmasına yol açabilir. Ancak koyu sarı idrarla birlikte, idrarda bir miktar kan olursa işte bu durumda, beklemeden doktora gidilmelidir. Anne adayı, hamileliği boyunca idrar rengini kontrol etmeli, ve doktorunu bilgilendirmelidir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT