Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Hamilelik testi pozitif ve negatif ne demek, ne anlama gelir? Acaba hamile miyim?

Mavikadin>Anne çocuk>Hamilelik testi pozitif ve negatif ne demek, ne anlama gelir? Acaba hamile miyim?

Hamilelik testi yaparak hamile olup olmadığınızı belirleyebilirsiniz. Gebelik oluşmasıyla beraber vücutta Beta-HCG hormonu artışa geçer, kan ve idrarda bu hormon artık yer alır. Kan ve idrarda gebelik testi ya pozitif yahut negatif çıkar. Peki hamilelik testi pozitif ve negatif çıkması ne demek? Kadın Doğum Uzmanı Dr. Derya Uyan Düz açıkladı.

Fotoğraf:freepik
Fotoğraf:freepik

Hamileliğin en başından itibaren vücudumuzda, bebeği oluşturacak hücreleri desteklemek için çeşitli değişimler meydana geliyor. Gebelikte yaşanan değişimlerden biri de Beta-HCG hormonu üretiminde artıştır. Hamile olduğumuzda vücudumuzda daha fazla HCG üretimi başlar. Hamilelik testlerinin iki ana türü vardır; idrar testleri ve kan testleri. Her iki test de Beta-HCG seviyelerinin ölçülmesi yoluyla çalışır. Gebelik testinin sonucu hamileliğin oluşup oluşmadığına göre pozitif yahut negatif çıkabilir.

HAMİLELİK TESTİ POZİTİF VE GEBELİK TESTİ NEGATİF NE DEMEK?

Kadın Doğum Uzmanı Dr. Derya Uyan Düz, drderyauyan.com web sitesinde hamilelik testinin pozitif ve negatif çıkmasıyla ilgili şu ifadelerde bulundu:

“Hızlı gebelik testi, hamile olup olmadığınızı anlamanın en kolay ve pratik yoludur. Hamilelik varsa, vücutta Beta-HCG hormonu artıyor, kanda veya idrarda HCG hormonu yer almaya başlıyor.

Gebelik testi, kanda veya idrarda bulunan Beta-HCG hormonunun ölçülmesi yoluyla yapılıyor.

Hamilelik testi pozitif ne demek? Hamilelik test sonucu şayet pozitif çıkarsa, bu durum hamile olduğunuz anlamına geliyor. Gebelik testi sonucunun negatif çıkması ise gebeliğin olmadığını gösteriyor. Özetle şunu diyebiliriz ki hamilelik testinizin pozitif çıkması hamile olduğunuz anlamına gelir. Test negatif çıkarsa hamile değilsiniz demektir.

İdrarda gebelik test kiti, tek çizgi ise sonuç negatif yani hamilelik yok çift çizgi ise pozitif yani gebelik var demek oluyor.”

Hamilelik testi pozitif ve negatif ne demek, ne anlama gelir? Acaba hamile miyim?

HAMİLELİK TESTİNİN YANLIŞ POZİTİF (YALANCI POZİTİF) ÇIKMASININ NEDENLERİ

Beta-HCG hormonu genellikle hamilelikten dolayı yükselmesine karşın bazı durumlar nedeniyle de düzeyi artabilen bir hormondur. Hamile olmasanız bile hamilelik testinin çeşitli nedenlerden dolayı pozitif çıkması yani kanda veya idrarda Beta-HCG seviyesinin yüksek olduğunu görmek mümkün. Buna yanlış pozitif diğer adıyla yalancı pozitif deniyor. Hamilelik olmadığı halde hamilelik testinin pozitif çıkmasının nedenleri şöyle:

Kimyasal Gebelik

Hamile olmadığınız halde gebelik testinin pozitif çıkmasının en sık karşılaşılan nedenlerinden biri kimyasal gebeliktir. Kimyasal gebelik, hamileliğin ilk beş haftasında meydana gelen çok erken düşüğe deniyor. Kimyasal gebelikte embriyo oluşuyor, hatta rahme yerleşiyor fakat gelişim durduğundan hamilelik devam etmiyor. Kimyasal gebelikler son derece yaygındır; tüm gebeliklerin üçte biri kimyasal gebelik şeklinde gerçekleşebiliyor.

Dış Gebelik

Gebelik testinde yalancı pozitif çıkmasının bir diğer nedeni de dış gebelik. Dış gebelik döllenmiş yumurtanın rahmin dışında genellikle fallop tüplerinde büyümesiyle meydana geliyor. Ektopik gebelik ciddi tıbbi acil bir durumdur ve derhal tedavi edilmesi gerekir.

Yakın Zamanda Düşük Yapma Veya Kürtaj Olma

Düşük veya kürtaj yoluyla hamilelik sonlandıktan sonra da hamilelik testi pozitif çıkmaya devam edebiliyor. Hamilelik sırasında kandaki beta hCG hormonu seviyeleri yükselmeye devam eder, genellikle birkaç günde bir ikiye katlanır ve yaklaşık 10 haftada zirveye ulaşır. Hormon, hamileliğin bitiminden sonra 6 haftaya kadar kanınızda ve idrarınızda kalmaya devam edebiliyor. HCG seviyeleriniz hamilelik öncesi durumuna dönene kadar gebelik testinde yanlış pozitif sonucu alabilirsiniz.

Kullanıcı Hatası

Hamilelik testlerini yaparken testin prospektüsünde yer alan talimatları takip etmek, testin son kullanma tarihinden önce kullanılması önemli. Bu önlemlere rağmen kullanıcı hatası meydana gelebiliyor. Örneğin en yaygın kullanıcı hatalarından biri, beklenen adet tarihi geçmeden önce, testi çok erken yapmak. Bu durumda hamilelik testi yanlış negatif veya yanlış pozitif sonuç verebiliyor.

Bazı Tıbbi Durumlar

Nadiren de bazı tıbbi durumlar evde hamilelik testinin yanlış çıkmasına yol açabiliyor. Gebelik testinin yalancı pozitif çıkmasının nedenleri şunlar da olabiliyor:

  • Molar gebelik
  • Hidroksiklorokin (HCQ) enjeksiyonları
  • Kemoterapi
  • İdrar yolu enfeksiyonu
  • İdrarda kan veya beyaz kan hücrelerine neden olan böbrek hastalığı
  • Yumurtalığın germ hücreli tümörleri, bir tür yumurtalık kanseri
  • Hipofiz sorunları (çok nadiren)

Kaynak : drderyauyan.com, my.clevelandclinic.org, uk.clearblue.com, healthline.com
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Bakmadan Geçme
Çocuklarda 'tik' neden olur, nasıl anlaşılır? 'Tik' belirtileri ve tedavisi...
Anne Çocuk
Çocuklarda 'tik' neden olur, nasıl anlaşılır? 'Tik' belirtileri ve tedavisi...
Tourette sendromu (TS), sinir sistemi bozukluğudur. İnsanların kontrol edemedikleri tekrarlayan hareketlere veya seslere sahip olmasına neden olur. Bunlar “tikler” olarak bilinir ve genellikle çocuklukta başlarlar. Anne babalar için endişe verici bir durum gibi algılansa da aslında bu sendromla ilgili detaylı bilgi korkuları hafifletecektir. Peki tik nedir, neden olur? Çocukta tik nasıl anlaşılır, tedavisi var mı?
Azı karar çoğu zarar... Hamilelikte maydanoz yemenin faydaları ve zararları neler?
Anne Çocuk
Azı karar çoğu zarar... Hamilelikte maydanoz yemenin faydaları ve zararları neler?
Maydanoz, yemeklerde, salatalarda hatta hamur işlerinde de sık kullanılan bir bitki olduğundan hamilelikte maydanoz yemenin zararı var mı yok mu, maydanoz hamilelikte düşüğe neden olur mu? Diye gebe kadınlar tarafından çok merak ediliyor. Peki hamilelikte maydanoz yenir mi? Gebelikte maydanozun fayda ve zararları nelerdir?
En iyi taşınabilir bebek beslenme seti modelleri
Anne Çocuk
En iyi taşınabilir bebek beslenme seti modelleri
Bebeklerle dışarıda vakit geçirmek her zaman keyif verse de, onların beslenme ihtiyaçlarını karşılamak bazen zorlayıcı olabiliyor. İşte tam da bu noktada devreye giren pratik ve taşınabilir bebek yemek takımları ya da bebek besleme setleri hayatınızı kolaylaştırır. Bu yenilikçi ürünler sayesinde bebeğinizin favori yemeklerini evdeymiş gibi dışarıda rahatlıkla hazırlayabilirsiniz. İşte en iyi bebek besleme seti modelleri...
Sonraki Haber Yükleniyor...