Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Hamilelikte çilek yemenin bebeğe ve anneye 9 faydası: Doğum kusurlarını önlüyor, bağışıklığı güçlendiriyor…

Mavi Kadın>Gebelik>Hamilelikte çilek yemenin bebeğe ve anneye 9 faydası: Doğum kusurlarını önlüyor, bağışıklığı güçlendiriyor…

Uzmanlar hamile kadının günlük diyet listesinin taze meyve ve sebzeler, tahıllar, süt, süt ürünleri, yumurta ve baklagillerden oluşması gerektiğini bildiriyor. Çilek de mevsiminde tüketmek şartıyla hamilelere önerilen, gebelerin güvenle yiyebileceği besinlerden. Hamile bir kadın için gerekli olan C vitamini, lif, potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, antioksidanlar, folik asit gibi pek çok vitamin ve minerali içeriyor. Hamilelikte çilek yemenin hamile kadına ve bebeğe faydaları şöyledir:

Çilek zengin demir içeriği sayesinde hamilelikte kansızlığa iyi gelebiliyor.
Çilek zengin demir içeriği sayesinde hamilelikte kansızlığa iyi gelebiliyor.

Hamileyken çilek tüketmenin hem anne hem de bebek için çeşitli yararları var: Yüksek besin içeriği sayesinde bebeğin kemik ve kıkırdak oluşumunu destekliyor, gebelikte sık karşılaşılan bir sorun olan kabızlığa iyi geliyor, hamile kadının bağışıklık sistemini güçlendiriyor, A vitamini açısından zengin içeriği ile de bebeğin görme duyusunu geliştiriyor. Günde 1 porsiyon yani 10-12 adet gibi aşırıya kaçmadan hamilelikte her gün çilek yiyebilirsiniz.

HAMİLELİKTE ÇİLEK YEMENİN HAMİLE VE BEBEĞE FAYDALARI

Çilek hamilelikte yenebilecek en faydalı meyvelerden biri. C vitamini, demir ve folik asit dahil olmak üzere birçok temel besin maddesi içerdiğinden sağlıklı bir gebelik geçirmenize yardımcı oluyor.

Çilek, folik asit içeren nadir meyvelerden. Çalışmalar, hamilelik öncesi veya sonrası günlük 400mcg folik asit alımının bebekte doğum kusurları riskini %50 oranında azaltabileceğini göstermekte.

100 gr. çilek günlük C vitamini ihtiyacının %98’ini karşılar. C vitamini açısından zengin içeriği sayesinde hamile kadının bağışıklığını güçlendiriyor, hastalıkları önlüyor, çilek ayrıca vücudu iltihaplanmaya karşı koruyan doğal bir antioksidandır. C vitamini kollajen oluşumu için de gereklidir. Kollajen ise, bebeğin kemiklerini, kıkırdaklarını ve cildini geliştiren bir tür yapısal proteindir. 

Hamilelikte hormonlarda değişime bağlı olarak kabızlık sorunu yaşanabiliyor, özellikle gebeliğin üçüncü üç aylık döneminde, yani fetüsün bağırsağa en fazla baskı uyguladığı son aylarda çilek yemek, gebeliğe bağlı kabızlıkla savaşmak için harika bir silah.

Çilek zengin bir folat kaynağıdır. Bir kase çilekten yaklaşık 40 mikrogram folat temin edebilirsiniz. Bu oran, önerilen günlük alımın yaklaşık %10'u. Yapılan araştırmalar gebelikte folat içeren besinler tüketmenin anne karnındaki bebeği nöral tüp defektinden koruyabileceğini gösteriyor.

Yüksek tansiyon da hamilelerde sık karşılaşılan problemlerden. Çilek, kan damarlarının iç yüzeyini gevşeten ve onları açarak kan basıncını düşüren güçlü antioksidanlar olan antosiyaninler içeriyor. Çilek ayrıca kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olan bir besin olan potasyum açısından da zengindir. Bu özellikleri sayesinde tansiyonun yükselmesini önlüyor.

Hamilelikte bebek ve annenin sağlığı için vücutta kan ihtiyacı artar. Çilek zengin demir içeriği ile kan üretimini destekleyip hamilelikte kansızlığa da iyi gelir.

Hamilelikte hormonlarda dalgalanmalar meydana gelir, bu durum annenin sağlığını olumsuz etkiler. Çilek içerdiği çeşitli mineral ve vitaminler sayesinde hormonların düzenli çalışmasına yardımcı olur.

Çilek hamile kadınların kalp sağlığı için tüketebileceği güvenli meyvelerden. 100 gr çilek 153 mg potasyum içeriyor. Potasyum, kan damarındaki gerilimi azaltıp kalbin çalışmasını düzenliyor. Bu da kan basıncı ve kalp ile ilgili hastalıkları önlemeye yardımcı oluyor.

Hamilelikte çilek yemenin bebeğe ve anneye 9 faydası: Doğum kusurlarını önlüyor, bağışıklığı güçlendiriyor…

HAMİLELİKTE ÇİLEK NASIL TÜKETİLEBİLİR?

 • Meyve olarak yenilebilir.
 • Meyve suyu ya da milkshake olarak tüketilebilir.
 • Çilekten reçel yapılabilir.
 • Yoğurt içine çilek katıp yemek de hem kalsiyum hem de vitamin ihtiyacını karşılar.
 • Elma ve muz gibi meyvelere çilek katılıp smoothie hazırlayıp içilebilir.

Hamilelikte çilek yemenin bebeğe ve anneye 9 faydası: Doğum kusurlarını önlüyor, bağışıklığı güçlendiriyor…

HAMİLELİKTE ÇİLEK YEMEK ZARARLI MIDIR?

Hamilelik diyetinize birçok meyve türünü dahil edebilirsiniz, ancak herhangi bir meyveyi tüketmeden önce hamilelikte yemenin güvenli olup olmadığını araştırmak çok mühim. Çünkü yedikleriniz yalnızca sizi etkilemiyor, anne karnındaki bebek de plasenta yoluyla sizin tükettiklerinizden yararlanıyor. Çilek alerjiniz yoksa hamilelikte makul miktarda çilek yemek güvenli sayılıyor. Ancak çilek yemek size dokunuyorsa yahut çok fazla çilek yerseniz şu yan etkiler ile karşılaşabilirsiniz:

 • İshal
 • Karın ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Ciltte kızarıklık
 • Kaşıntı
 • Ağız boşluğu, ağzın ve dudak gibi yerlerin şişmesi.
Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...