Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Sezaryen göbeğini eritmenin püf noktaları

Mavi Kadın>Gebelik>Sezaryen göbeğini eritmenin püf noktaları

Sezaryen göbeği, doğumdan sonra karşılaşılan ve eritilmesi çok güç olan bir bölgedir. Birçok kadın sezaryen göbeğini eritmek için farklı yöntemlere başvurur. Hamilelikle beraber alınan kilolar, doğumdan sonraki yaşam tarzı gibi etkenler bu göbeğin eritilmesini zorlaştırır.

Sezaryen göbeğini eritmenin püf noktaları

Sezaryen göbeği, doğumun ameliyat ile yapılmasınının ardından karındaki yaranın alt ya da üst kısmında beliren şişlik durumudur. Bu şişlik genellikle sezaryen göbeği olarak ifade edilir. Yaranın çevresi zamanla yağlanır ve kilo verilse bile bu bölgede sarkmalar meydana gelir. Birçok kadın sezaryenden sonra kilo verip incelse bile bu göbekten kurtulamaz ve çareler aramaya başlar. 

SEZARYEN GÖBEĞİ NEDEN OLUR?

Sezaryen göbeğinin oluşmasında birçok etken vardır. Bunlar şu şekildedir:

  • Hamilelik süresince aşırı kilo alımı,
  • Doğum sonrasında uygun diyet yapılmaması,
  • Doğumdan sonra hareketsiz kalmak,
  • Genetik faktörler, 
  • Hormonal durumlar,
  • Daha önceden yapıaln doğumlar … 

SEZARYEN GÖBEĞİ NASIL GİDER?

Sezaryen göbeğini eritmek için doğumdan uzun bir süre sonra yapılan estetik müdahaleler olsa da doğal yöntemlerle de sezaryen göbeği eritilebilir. Bunun için ilk olarak doğumdan sonra sağlıklı bir beslenme düzenine geçilmesi gerekir. 

Sezaryen göbeğini eritmenin püf noktaları

DÜZENLİ BESLENMEK

Birçok anne doğumdan sonra süt olsun diye yeme - içme düzenine herhangi bir kısıtlama getirmez. Fakat her gün düzenli ve sağlıklı beslenmek de süt oluşumu için yeterlidir. Özellikle doğal ürünlerle, her öğün düzenli olarak beslenmek, gün içerisinde alınacak olan kalorinin fazla olmamasını sağlar. Doğumdan sonra düzenli olarak beslenmek, diyet yapmayı gerektirmez . Sadece kararında ve öğün atlamadan yemek yemeyi gerektirir. 

EGZERSİZ YAPMAK

Sezaryenle doğum yapmak, normal doğum yöntemine göre biraz daha sancılı bir süreç olabilir. Özellikle egzersiz yaparken, ağrı artabilir ya da karın kasları zorlanabilir.  Bu yüzden genellikle doğumdan 6 hafta sonra ufak ufak egzersizler yapılması önerilir. Bu egzersizler, hafif yürüyüşler, kegel egzersizleri ya da basit esneme hareketleri bile olabilir. Buradaki ana amaç, vücuttaki hareketsizliğin ortadan kaldırılıp, yavaş yavaş vücudun kendini toplamasına yardım etmektir. 

Sezaryen göbeğini eritmenin püf noktaları

KORSE KULLANMAK

Sezaryen doğumda karındaki yara izinin etrafında yağ tabakaları oluşur ve kilo verdikçe göbekte sarkmalar meydana gelir. Bu yüzden doğumdan iki ay sonra korse kullanmaya başlamak, sezaryen göbeğinin sarkması ihtimaline karşın, sıkılaşmasını sağlayacaktır. 

DÜZENLİ UYKU

Düzenli olarak alınamayan uyku, stres, öfke, yeme bozuklukları, halsizlik gibi birçok durumun sebebi olmaktadır. Ayrıca düzenli uykunun kilo verme sürecinde de etkili bir yöntem olduğu biliniyor. Bu yüzden düzenli beslenme ve egzersizin işe yaraması için mutlaka uyku düzeni sağlanmalıdır. Yeni doğum yapan anneler, genellikle geceleri çocuğuna bakmak için sürekli olarak uykudan uyanır. Hem çocuğunuza hem de kendinize oluşturacağınız bir uyku düzeni, kilo vermenize de fayda sağlayacaktır. 

Sezaryen göbeğini eritmenin püf noktaları

BOL BOL SU İÇMEK

Sezaryen ya da normal doğum fark etmeksizin doğum sonrasında oluşan ödemi atmak için mutlaka günde en az 2 litre su içilmelidir. Su içmek, hem yeni doğum yapmış olan annenin süt miktarını arttıracak hem de metabolizmayı hızlandıracaktır. Böylece kilo verme ve sezaryen göbeğini eritmede mutlaka düzenli olarak su tüketmek gerekir. 

BOL BOL EMZİRMEK

Emzirmek, hem kalori yakmayı hem de metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Bu yüzden düzenli şekilde çocuğunuzu emzirmek size çok fayda sağlayacaktır. 

Sezaryen göbeğini eritmenin püf noktaları

SEZARYEN GÖBEĞİ NE KADAR SÜREDE GİDER?

Sezaryen doğumdan en az 6 hafta sonra hafif spor hareketleri, yürüyüşler ve egzersizler yapılmalıdır. Bu süreçte hem yara dokusu iyileşmeye başlayacaktır hem de vücut kendini toparlayacaktır. Yaklaşık olarak doğumdan sonraki ilk 3 ayda vücut kendini toparlar ve bu süreden sonra yavaş yavaş spor yapabilirsiniz. Yukarıda saydığımız, beslenme, egzersiz ve uyku düzeni gibi maddeler dikkate alındığında bir yıl içerisinde sezaryen göbeğiniz gidecektir. 

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONULAR

  • Sezaryen göbeğinin oluşmasında, daha önce yapılan doğumlar, genetik ya da hormonal faktörler gibi sebepler vardır. Bu yüzden sezaryen göbeğiniz tamamen gitmeyebilir. 
  • Fiziki özellikler ve metabolizmaya göre sezaryen göbeğinin gitmesi iki yılı bile bulabilir. 

 

Kaynak : Mavi Kadın, Sabah, drbulentdemir
Editör : Nermin Sekmen Halil
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...