Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Hamilelikte vişnenin ve vişne suyunun 7 faydası; Bağışıklığı güçlendiriyor, yüksek tansiyonu düşürüyor…

Mavi Kadın>Gebelik>Hamilelikte vişnenin ve vişne suyunun 7 faydası; Bağışıklığı güçlendiriyor, yüksek tansiyonu düşürüyor…

Hamilelik dönemi bir kadın için ömründeki en hassas dönemlerden. Çünkü yediğiniz, içtiğiniz hatta yaptığınız herşey doğrudan bebeğinizi de etkiliyor. Yaz aylarını yaşadığımız şu günlerde vişne tezgahlarda yerini aldı. Peki hamilelikte vişne ve vişne suyu sağlıklı mı? Vişnenin gebelere faydaları neler?

Hamilelikte vişne tüketimi bağışıklığı güçlendiriyor, yüksek tansiyonu düşürüyor...
Hamilelikte vişne tüketimi bağışıklığı güçlendiriyor, yüksek tansiyonu düşürüyor...

Vişne gebeler için en sağlıklı meyveler arasında yer alıyor. Bağışıklık sistemini destekliyor, yüksek tansiyonu düşürüyor, ağrılara iyi geliyor, uyku kalitesini artırıyor. İster meyve olarak tüketin isterse vişne suyu için her halükarda bu faydalara kavuşabilirsiniz! Gebelikte vişnenin sağlığa yararları için buyurun devam edelim.

HAMİLELİKTE VİŞNE VE VİŞNE SUYUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Healthline.com’un haberine göre vişne ve vişneden yapılan vişne suyu, antioksidanlar, farklı besin maddeleri ve faydalı bitki bileşikleri içeriyor. Bu sayede vişne yemek yahut vişne suyu içmek uyku kalitesini artırıyor, kas ağrılarını azaltıyor, beyin sağlığını destekliyor, kanserden koruyor. Hamilelere vişnenin faydaları şöyledir:

YÜKSEK TANSİYONU DÜŞÜRÜYOR

Hipertansiyon olarak da bilinen yüksek tansiyon gebelik döneminde ortaya çıkabilen sağlık sorunlarından. Gebelikte vişne tüketerek yahut vişne suyu içerek bu problemle başedebilirsiniz! Food and Function Dergisi’nde 2018 yılında yapılan araştırma, vişne suyu tüketiminin kan basıncı seviyelerinde bir miktar düşüşe yol açabileceğini gösteriyor.

AĞRILARI AZALTIYOR

Gebelikte hormonal değişimlere bağlı olarak eklemlerde, kemiklerde, kol ve bacaklarda ağrı ile karşılaşılabiliyor. Vişne yüksek antioksidan içeriği sayesinde ağrılara şifa oluyor. draxe.com’da yer alan içeriğe göre eklem ağrısı, artrit, gut ve diğer iltihaba bağlı sağlık sorunu yaşayan kişiler vişne suyu içerek şifa bulabilir!

VİTAMİN VE MİNERAL İHTİYACINI KARŞILIYOR

Hamilelik döneminde artık iki canlı sayıldığınızdan ihtiyacınız olan vitamin ve mineral oranı da artıyor. Vişne, potasyum, magnezyum, manganez, bakır, B vitaminleri, A, C, K vitamini ve demir içeriği ile ihtiyacınız olan besinleri temin etmeye yardımcı oluyor.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİYOR

Kadın Hastalıkları Uzmanı Dr. Ozan Doğan gebelikte vücutta üretilen hCG hormonu salgılanmasının hamile kadının bağışıklığını düşürdüğünü, hastalıklara karşı güçsüz bıraktığını söylüyor. Vişne ise bağışıklık sisteminizi güçlendirdiği kanıtlanmış birçok vitamin, mineral ve faydalı bitki bileşikler içeriyor. Bu sayede immun sistemi destekliyor. Hastalıklarla savaşıyor.

UYKU KALİTESİNİ ARTIRIYOR

Hamilelikte değişen hormonlara bağlı olarak uykusuzluk ve uyku sorunları yaygın olarak görülmekte. Vişne suyu, uykusuzluğu doğal yoldan tedavi etmenin ve her gece aldığınız uyku miktarını artırmanın güvenli ve etkili bir yolu olabilir. Bunun nedeni, vişnenin uyku-uyanıklık döngüsünü düzenleyen ve genellikle uykusuzluğu tedavi etmek için takviye vitamin olarak kullanılan bir hormon olan melatonin içermesidir. Uykusuzluktan şikayetçiyseniz her gece uyumadan önce 1 bardak vişne suyu içmelisiniz.

2011 yılında Journal of European Nutrition'da yayınlanan bir çalışmada, veriler, vişne suyu konsantresi tüketiminin "vücutta melatonin artışı sağladığını, bunun da sağlıklı erkek ve kadınlarda uyku süresini ve kalitesini iyileştirmede yararlı olduğunu ve uyku kalitesini artırabileceğini" gösteriyor.

İLTİHAPLA SAVAŞIYOR

Vücudumuzdaki pek çok hastalığın ana neden inflamasyon yani iltihaplanmadır. Uzmanlar iltihapla savaşmak ve sağlıklı bir ömür sürmek için antiinflamatuar gıdalar tüketilmesini öneriyor. Vişne de bu gıdalardan biri! İçeriğinde doğal olarak bulunan bileşikler olan antosiyaninler sayesinde iltihabı kurutuyor, iltihabın neden olabileceği hastalıkları önlüyor.

LDL KÖTÜ KOLESTEROLÜ DÜŞÜRÜYOR

Yanlış beslenme alışkanlıkları, stres, hareketsiz yaşam, genetik yatkınlık gibi nedenler LDL kötü kolesterol seviyesini yükseltebiliyor. LDL yüksekliği hamilelerde de görülebilen bir problem. Bu soruna vişne suyu ile çözüm bulabilirsiniz! Food and Function Dergisi’nde 2018 yılında yayınlanan bir çalışmada, 65-80 yaş arası kadın ve erkekler 12 hafta boyunca günde 480 mililitre vişne suyu veya kontrol içeceği tüketmiştir. Çalışma süresinin sonunda, vişne suyu içen katılımcıların LDL kolesterol ve toplam kolesterol düzeyleri daha düşük olduğu görüldü.

Hamilelikte vişnenin ve vişne suyunun 7 faydası; Bağışıklığı güçlendiriyor, yüksek tansiyonu düşürüyor…

HAMİLELİKTE VİŞNE VE VİŞNE SUYUNUN ZARARLARI NELERDİR?

  • Gebelikte vişne ve vişne suyu tüketimi genel olarak güvenli sayılıyor. Ancak çok fazla tüketilmesi halinde yahut vişneye alerjiniz varsa ishal, ciltte kızarıklık, karın ağrısı, mide bulantısı gibi semptomlara neden olabiliyor.
  • Kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız, vişne suyu tüketimi için doktorunuza danışın çünkü vişnede yer alan quercetin isimli madde bu tür ilaçlarla etkileşime girip etkinliklerini artırabiliyor veya azaltabiliyor.
  • Azı karar çoğu zarar demiş eskiler. Bir bardak vişne suyu 159 kalori ve 37 gram karbonhidrat içeriyor. Sık sık tüketilmesi kısa sürede istenmeyen kilolara neden olabiliyor.
Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...