Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Hayat kalitesini yerle bir ediyor, felç riskini arttırıyor! En zararlı uyku pozisyonları…

Mavi Kadın>Yaşam>Hayat kalitesini yerle bir ediyor, felç riskini arttırıyor! En zararlı uyku pozisyonları…

Hayatımızın üçte birini uykuda geçirdiğimizi göz önünde bulundurursak iyi bir gece uykusu uzun vadeli sağlığımız için çok önemli. Sadece uyku değil uyku pozisyonu da günlük yaşam kalitesi üzerinde oldukça etkili. Peki sağlığı tehlikeye atan en olumsuz uyku şekilleri hangisi? Detaylar haberimizde.

Sırtüstü uyumak uyku apnesine, uyku felcine ve horlamaya neden olabiliyor.
Sırtüstü uyumak uyku apnesine, uyku felcine ve horlamaya neden olabiliyor.

Günün yorgunluğunu bir an önce üzerinden atmak için yatağa girer girmez rahatlıkla uykuya dalmak isteriz. Uyurken aldığımız duruşu doğru şekilde ayarlamak ise uyandığımızda nasıl hissettiğimizi doğrudan etkiler. Bazı uyku pozisyonları var ki, sağlık üzerinde kalıcı etki bırakabiliyor ve hatta gece felç inmesine bile yol açabilir. Uzmanlar sağlık problemlerinin birçoğunun uyku pozisyonlarıyla bağlantılı olduğunu belirtiyor. İşte en zararlı uyku pozisyonu…

YÜZÜSTÜ VE SIRTÜSTÜ UYUMAK FELÇ RİSKİNİ ARTTIRIYOR

Yüzüstü ve sırt üstü yatmak sizin için en rahat uyku pozisyonlarından biri gibi görünse de aslında bu yatağınızın size yeterli desteği sağlamadığının işareti olabilir. Yatağın sırtınızın desteklediğini hissetmediğiniz için yüz üstü uyku pozisyona geçmek doğal bir tepkidir. Yatağınızı gözden geçirmenizde fayda var.

NYC Kapsamlı Omurga Bakımı Enstitüsü'nden FAAOS MD Gbolahan Okubadejo, "En anormal uyku pozisyonu, başın bir tarafa dönük olduğu yüz üstü pozisyondur" diyor.

Dr. Okubadejo, boynun yapısal olarak hassas olduğunu, bunun da yüz üstü uyuyarak o bölgeyi daha da tahriş edebileceği ve büyük ölçüde savunmasız hale getirebileceği anlamına geldiğini ekliyor.

Hayat kalitesini yerle bir ediyor, felç riskini arttırıyor! En zararlı uyku pozisyonları…

OMURGANIN DÜZENSİZ EĞRİLİĞİNE NEDEN OLUYOR

Sırtüstü uyumak uyku apnesini, uyku felcini ve horlamayı teşvik edebiliyor. Yüzüstü uyumak ise mide üzerine denk geldiği için kısa ve uzun vadede nefes darlığına yol açabiliyor. Nefes almayı engellediği için bu pozisyonda uyurken başın bir tarafa dönük olması, omurganın eğriliğini tetikliyor.

Yüzüstü uyumak, omurga etrafında bulunan bağlar ve kaslar gerdirir. Dolayısıyla boyun kaslarında iltihaplanma ve ağrıya da yol açabilir.

'KOLUNUZU BAŞINIZIN ALTINA YASLAMAYIN'

Bir diğer yanlış uyku pozisyonu ise başı üst kolun üzerine koyarak uyumak. Sleep to Live Enstitüsü Direktörü Dr. Robert Oexman, "Bu, en kötü konumlardan biri olarak kabul ediliyor" diyor.  Aynı zamanda sinirleri etkiler ve ellerinizde uyuşukluğa neden olabilir. Oexman, "Bu, kolun arasını tutan sinirler üzerinde baskıya neden olabilir ve ölü balık kolu olarak da bilinen uyuşukluk ve karıncalanmaya neden olabilir" diye ekliyor.

EN SAĞLIKLI UYKU POZİSYONU

Peki en sağlıklı uyku pozisyonu nedir? Sağlıklı uyku duruşu, sağa yan yatma ve cenin pozisyonudur. Duruş bozukluklarına ve sağlık sorunlarına sebebiyet vermemek için ideal uyku pozisyonunuzu bulmalısınız.

ABD'de yapılan araştırma "yan yatarak uyumanın" beynin temizlenmesini sağladığı ortaya çıkardı. Omurganızı hizalı tutmak ve eklemlerinizi desteklemek için yan yatın. Bu pozisyonda uyumak eklem ve bel ağrılarını, ayrıca fibromiyalji gibi kronik ağrıları azaltmaya yardımcı olabilir.

Hayat kalitesini yerle bir ediyor, felç riskini arttırıyor! En zararlı uyku pozisyonları…

SAĞLIKLI UYKU POZİSYONUNU BULMAK İÇİN İPUCU

Son olarak ister mevcut yatağınızı değerlendiriyor ister yeni bir yatak alıyor olun, dizlerin arkası ve sırtın küçük kısmını test edin. Bu kısımların yumuşak olması vücudunuzu desteklediği anlamına gelir. Sağlıklı omurga için mutlaka kaliteli ve vücut tipimize uygun yatak seçmeyi unutmayın.

Yatağınızın yeterli desteği sağladığının iki temel göstergesi vardır. Elinizi sırtınızın küçük kısmı ile yatak arasındaki boşluğa sığdırabiliyorsanız bu durum yataktan yeterli desteğin alamadığınızı gösterir. Sırt üstü yattığınızda yatağı dizlerinizin arkasında hissedebiliyorsanız bu yatağınızın iyi olduğunu gösterir.

Kaynak : Eatthis.com, thewoolroom.com, cnn.com
Editör : Nefise Anlağan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
2 Görüş
Yusuf 28 Eylül 2023 - 00:31
Zaten peygamberimiz s.a.v sağlikli uykuyu bize öğretmiştir siz yenimi bunu araştirdinız avrupalılar Kuran ve sünnet şifadır insanı hep kötülükten alı koyar hem sağlıklı yaşatır
Zeyno18 Eylül 2023 - 04:17
VERİLEN BİLGİ FAYDALI OLMUŞ GUZEL BİLGİLERE DEVAM EDİN.
Sonraki Haber Yükleniyor...