Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Hurma kilo aldırır mı? Diyette günde kaç hurma yenir?

Mavi Kadın>Diyet>Hurma kilo aldırır mı? Diyette günde kaç hurma yenir?

Hurma vücudun ihtiyaç duyduğu pek çok besin maddesini bir arada barındıran en sağlıklı gıdalardan. Kuru hurma, Ramazan ayının gelmesiyle beraber sık tüketiliyor, yiyenler hurmanın kilo almaya yol açıp açmadığını merak ediyor. Peki hurma kilo yapar mı? Günde kaç hurma yenebilir?

Diyetisyen Ezgi Dilan Şeker, kalori ihtiyacını aşmadan günde 3-4 adet hurma yenilebileceğini söylüyor.
Diyetisyen Ezgi Dilan Şeker, kalori ihtiyacını aşmadan günde 3-4 adet hurma yenilebileceğini söylüyor.

Hurma sadece lezzetli değil, aynı zamanda sağlık açısından da çok yararlı bir yiyecek. Diyetisyen Fazile Yılmaz dytfazileyilmaz web sitesinde kuru hurmanın kanser oluşumunu önlediğini, tansiyonu dengelediğini, kabızlığa iyi geldiğini, bağırsakları çalıştırıp temizlediğini, yaşlanmayı geciktirip cildi güzelleştirdiğini söylüyor. Peki bu kadar yararlı bir besin olan hurma kilo aldırır mı yoksa zayıflatır mı? Hurmanın kalorisi ne? Detaylar haberimizde.

HURMA ZAYIFLATIR MI?

Anadolu Ajansın'da yer alan habere göre Beslenme ve Diyet Uzmanı Güzide Arslan, hurmanın yüksek lifli yapısıyla bağırsakları hareket ettirip kabızlığa iyi geldiğini bu sayede kilo vermekte etkili olduğunu ifade etti. Diyetisyen. Arslan, sabah, öğlen ve akşam yemeğinden bir saat önce iki-üç hurma yenilerek uygulanan beslenme programının kişiyi tok tutup iştahı kestiğini, bağırsakları çalıştırıp daha hızlı kilo verdirdiğinin tespit edildiğini açıkladı. Arslan, ayrıca hurmanın glisemik indeks oranının düşük olduğunu, bu sayede kan şekerinde ani yükselme yapmadan tokluk verdiğini, sindirim sistemini düzenlediğini, kabızlık sorununu ortadan kaldırdığını tüm bu etkileri sayesinde hurmanın birinci sınıf bir zayıflama aracı olduğunu sözlerine ekledi.

Hurma önemli bir lif kaynağıdır. Avrupa Klinik Beslenme Dergisi'nde Ağustos 2018 yılında yapılan bir incelemeye göre lifli yiyecekler, besin emilimini yavaşlatıyorr, bu da tokluğu artırıp gün boyunca tüketilen toplam yiyecek miktarının azaltılmasına yardımcı oluyor.

HURMA KİLO ALDIRIR MI?

Hurmanın kilo alıp aldırmadığı özellikle kilosuna dikkat eden kişiler tarafından çok merak ediliyor. Diyetisyen Tuğba Yaprak kendi web sitesinde hurmanın karbonhidrat açısından zengin bir besin olduğundan dolayı fazla miktarda tüketilmesinin vücutta yağ olarak depolanıp kilo almaya yol açtığını, yalnızca bir adet hurmada 42 kalori bulunduğunu, bu yüksek kalori nedeniyle özellikle diyet yapan kişilerin diyet listelerine hurma eklerken yüksek kalorisini göz önünde bulundurup dikkatli davranmalarını söyledi.

Özetle şu denilebilir ki hurma, yüksek şeker ve karbonhidrat içeriğine rağmen günde az sayıda, makul miktarda, günlük kalori ihtiyacını aşmadan hurma tüketmek kilo aldırmaz aksine tokluk hissi verip kilo vermeyi destekler.

Hurma kilo aldırır mı? Diyette günde kaç hurma yenir?

1 ADET HURMA KAÇ KALORİ?

USDA'ya göre bir hurma 23 kalori, 0,2 gr protein, 6 grr karbonhidrat ve 0 gr yağ içeriyor. Hurma ayrıca iyi bir fosfor, demir, potasyum, magnezyum ve demir kaynağıdır. USDA'da 1 adet (8 gram) hurmada şu besinlerini yer aldığı geçiyor:

 • Kalori : 23
 • Yağ : 0g
 • Sodyum:  0.2mg
 • Karbonhidratlar : 6g
 • Lif :  0.6g
 • Şekerler : 5g
 • Protein :  0.2g
 • Potasyum : 53 mg
 • Fosfor: 4.96 mg
 • Magnezyum : 3.4 mg
 • Demir : 0.1mg
 • Folat : 1.52mcg

DİYETTE GÜNDE KAÇ TANE HURMA YENİR?

Diyetisyen Ezgi Dilan Şeker, diyette hurmaya yer verip vermemekle ilgili:

"Hurma zayıflama sürecine yardımcı, diyet listelerinde yer alabilecek bir meyve. Yağ ve karbonhidrat alımının azalmasına bağlı olarak ortaya çıkabilen kabızlığa da iyi geliyor, tatlı krizlerini önlüyor. Ancak diğer gıdalarda olduğu gibi kalorisine dikkat etmeli, günde 3-4 adetten fazla hurma tüketmemeli." dedi

HURMA METABOLİZMAYI HIZLANDIRIR MI?

Hurma kilo kaybına yardımcı olabilecek potasyum, magnezyum ve çinko gibi mineraller açısından zengindir.

Magnezyum metabolizma ve enerji üretimi için hayati öneme sahiptir; aynı zamanda kas ve sinir fonksiyonlarını düzenlemeye yardımcı olur ve stresin azaltılmasında etkilidir.

Tüm bu mineraller, sağlıklı metabolizmayı, enerji üretimini teşvik ederek ve stresi önler, genel sağlık ve kilo verme çabalarına yardımcı olabilir.

Kaynak : aa.com.tr, dytfazileyilmaz.com, tugbayaprak.com, elele.com.tr, healthifyme.com
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...