Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

İlk adım ayakkabısı nasıl olmalı? Bebeğiniz için en iyi 5 ilk adım ayakkabısı

Mavi Kadın>Anne çocuk>İlk adım ayakkabısı nasıl olmalı? Bebeğiniz için en iyi 5 ilk adım ayakkabısı

Bebeklerimizin ilk adımları heyecan vericidir ama doğru ayakkabı seçimi yapmazsanız bu sürece endişeler hakim olur. Peki, ilk adım ayakkabısı nasıl olmalı, hangi özelliklere dikkat etmeliyiz? Doğru ilk adım ayakkabısı seçerken dikkat etmeniz gereken püf noktaları sizler için araştıdık.

İlk adım ayakkabısı nasıl olmalı? Bebeğiniz için en iyi 5 ilk adım ayakkabısı

Bebeğinizin ilk adımlarını attığı o heyecan verici dönemde, doğru ayakkabı seçimi önemlidir. Bebeklerin sağlıklı bir şekilde yürümeyi öğrenmelerine yardımcı olacak en iyi ilk adım ayakkabısını seçmek, onların rahat ve güvenli hissetmelerini sağlamanın yanı sıra ayak sağlığı için kritik öneme sahiptir. 

Doğru malzemeden üretilmiş, esnek tabanlı ve ayak bileğini destekleyen bir ayakkabı, bebeğinizin yürüme serüvenindeki en iyi yol arkadaşı olabilir. Bebeğinizin ilk adımları için en uygun ayakkabı modellerini inceledik. 

BEBEKLER NE ZAMAN AYAKKABI GİYEBİLİRLER?

Bebeklerin ilk 12 ay boyunca ayakkabı giymesi genellikle önerilmez. Çocukların ayakları neredeyse tamamen kıkırdaktan oluşur ve kemik gelişiminin büyük kısmı yedi yaşına kadar gerçekleşir. Yedi yaşından önce giyilen ayakkabıların ayak gelişimini önemli ölçüde etkileyebileceği anlamına geliyor. Pediatrik fizyoterapist (fizik ve kas tedavi uzmanı) Dr. Emily Heisey, bu nedenle doğru seçimler yapmak gerektiğini vurguluyor. 

İlk aylarında bebekler, tamamen refleks sebebiyle yere basarlar. Aslında yürüme eylemi, çok daha fazla bir içgüdüsel davranış olarak kabul edilir. Bebeklerin bu refleksi yürümeyi öğrenene kadar tekrar etmeleri normaldir.

Genellikle 12 ila 15 aylık oldukları zaman sona erer. Bebeklerin ayakkabıya ihtiyaç duydukları zaman büyük olasılıkla zaten adım atmaya başlamışlardır. Bu nedenle birinci yaş gününü kutlayana kadar bebeklerinizin ayaklarını serbest bırakmak en iyisi olabilir.

İlk adım ayakkabısı nasıl olmalı? Bebeğiniz için en iyi 5 ilk adım ayakkabısı

BEBEK AYAK NUMARASI NASIL BELİRLENİR?

Bebeklerde ayakkabı seçimi, özellikle ilk kez ebeveyn olmuş kişiler için oldukça zorlu bir süreç olabilir. Ancak doğru adımlarla bu süreci kolayca yönetebilirsiniz.

 • İlk olarak, satın almayı düşündüğünüz bebek ayakkabısının çocuğunuza tam olarak uyum sağlayacağından emin olmalısınız.
 • Dar ya da bol gelen ayakkabılar, miniklerin ayak gelişimine engel olabilir, ileride problemlere yol açabilir.

Ayakkabının numarasını belirlemek için: 

 • Bebeğinizin topuğu ile en uzun parmağı arasındaki mesafeyi ölçerek yapılır.
 • Ölçümü elde ettikten sonra beden tablosunu inceleyebilir veya spesifik bir markanın boyut rehberini kullanarak en uygun numarayı bulabilirsiniz.
 • Bebek ayakkabılarının dil kısmının iç tarafında numarası ve santimetre cinsinden uzunluğuna bakabilirsiniz.
 • Bazı ilk adım ayakkabıları topuk ve parmak bölgelerinde belirgin işaretlere sahiptir.
 • Ayakkabının tabanını bebeğinizin ayağına yerleştirerek işaretlerin doğru konumlara uyup uymadığını kontrol edebilirsiniz.

Bebeklerde ayakkabı seçimi için beden tablosu:

 • 0 ila 6 ay arasındaki bebeklerin ayak uzunluğu 11 cm’dir. Ayakkabı numarası ise 17-18 olarak belirtilir.
 • Sonraki 6 ayda ayak yaklaşık olarak 1 cm uzar ve 19-20 numara ayakkabılar tercih edilir.
 • 12-18 ay arasında ayak uzunluğu 14 cm olur. İdeal numaralar ise 21-22’dir.
 • 18-27 aylık bebekler 15 cm ayak uzunluğuna ulaşır ve 23-24 numara ayakkabı giyerler.
 • 2-3 yaşındaki çocuklar içinse ayak uzunluğu 16,5 cm, numara da 27-28’dir.

EN İYİ İLK ADIM AYAKKABI MODELLERİ

İlk adım ayakkabısı seçerken bebeğinizin rahat etmesi ve doğru destek alması önemlidir. İşte bebeğiniz için en iyi ilk adım ayakkabısı modellerinden bazıları:

YANLARI IŞIKLI VİCCO OYO SNEAKER

Ürün, uzun süreli kullanım için dayanıklı, esnek ve hafif PU malzemesinden yapılmıştır. Doğal bir adım hissi sunmak için esnek ve hafif bir yapıya sahip. Böylece kullanıcıya daha fazla hareket özgürlüğü sağlıyor.

Termo tabanları sayesinde ayak sıcaklığına karşı hassas konfor sunuyor. Aşırı ısınmanın önüne geçmesinin yanı sıra maksimum destek sağlayan anatomik yapısıyla da dikkat çekiyor. Nefes alabilen dokusu kötü kokuları ve bakteri oluşumunu engellerken, ayak sağlığını koruyucu bir etki oluşturur.

İlk adım ayakkabısı nasıl olmalı? Bebeğiniz için en iyi 5 ilk adım ayakkabısı

DOĞAL YÜRÜYÜŞÜ DESTEKLEYEN BABYWALK BEBEK AYAKKABISI

Yumuşak tabanlı BabyWalk Bebek Ayakkabısı, bebeklerin ayağında rahat bir his oluştururken doğal hareket özgürlüğü de sağlar. Yere çıplak ayakla basıyormuş gibi bir deneyim sunan BabyWalk, ayağın doğal hareketine izin veren yumuşak yapısıyla dikkat çeker.

Hafif ve doğal yürüyüşü destekleyen bir malzeme olan NSS (Natural Soft Steps) ve %100 deriden yapılmıştır. Aynı zamanda nefes alabilen bir kumaş özelliğine de sahip.

İlk adım ayakkabısı nasıl olmalı? Bebeğiniz için en iyi 5 ilk adım ayakkabısı

ESNEK TABANLI CİVİL BABY BEBEK İLK ADIM AYAKKABISI

Civil Baby Bebek İlk Adım Ayakkabısı, bebeğinizin ayak sağlığına önem veren ebeveynler için ideal. Hem güvenli hem de şık olmasıyla her ortama uyum sağlar. Siz de bebeğinizin adımlarını bu özel ayakkabılarla daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Yumuşak malzemeleri sayesinde bebeğiniz rahatça hareket edebilirken, esnek taban yapısı da doğal yürüyüşünü destekler. Ayrıca şık ve eğlenceli tasarımıyla da göz kamaştırıyor.

İlk adım ayakkabısı nasıl olmalı? Bebeğiniz için en iyi 5 ilk adım ayakkabısı

KONFORLU KİFİDİS-KİDS İLK ADIM AYAKKABISI 

Kifidis-Kids Erkek Çocuk Deri İlk Adım Ayakkabısı, minik ayakların sağlığı ve konforu için özenle tasarlanmış bir ürün. İç tabandaki metatars ve ark takviyesi sayesinde ayağın doğru pozisyon almasına yardımcı olur ve anatomik şeklini destekler. Dana derisinden üretilen ayakkabı esnek ve hafif taban yapısıyla çocuğunuzun rahatça yürümesini sağlar.

Ftalat, azo boya, nikel ve krom gibi potansiyel tehlikeler üzerine test edilen ürün, çocuğunuzun sağlığına herhangi bir zarar vermez. Bu nedenle gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

İlk adım ayakkabısı nasıl olmalı? Bebeğiniz için en iyi 5 ilk adım ayakkabısı

GÜNLÜK POLARİS BEBEK İLK ADIM AYAKKABISI

Hem şık hem rahat adımlar için Polaris Bebek İlk Adım Ayakkabısı tam size göre! Bebeğinizin ayak sağlığına özen gösteren bu polar ayakkabı, yumuşacık dokusuyla onların hassas ciltlerine dost. İlk adımlarda destek olmak için tasarlanan bu ayakkabı, kaymayı önleyen taban yapısıyla güvenli bir yürüyüş deneyimi sunuyor.

Kaliteli malzemesi sayesinde uzun süre kullanım imkânı sunarken, kolay temizlenebilir özelliği ile pratik bir kullanım vaat ediyor.

İlk adım ayakkabısı nasıl olmalı? Bebeğiniz için en iyi 5 ilk adım ayakkabısı

BEBEK İLK ADIM AYAKKABISI SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Bebek için ilk adım ayakkabısı seçerken şu noktalara dikkat etmek önemlidir:

 • Bebeğinizin ayak yapısına uygun boyutta ve genişlikte bir ayakkabı seçmek çok önemlidir. Ayakkabı, ayağı sıkmamalı, bol da olmamalıdır.
 • Esnek tabanlı ayakkabılar, bebeğinizin ayaklarının doğal şekilde hareket etmesine olanak tanır ve yürüme yeteneğini geliştirmeye yardımcı olur.
 • Ayakkabının bilek kısmında destekleyici bir yapı bulunmalıdır. Böylece bebeğinizin ayak bileklerini koruyarak dengesini sağlar.
 • Bebeğinizin güvenli bir şekilde yürümesine yardımcı olmak için kaymaz bir tabana sahip olan ayakkabıları tercih etmek önemlidir.
 • Bebeklerin hassas ciltleri için nefes alabilen ve yumuşak malzemelerden üretilmiş olan ayakkabıları tercih etmek gereklidir.
 • Ayakkabının hafif olması, bebeğinizin rahat etmesi ve yürüme deneyimini engelsiz yaşamasını sağlar.

Kaynak : Mavi Kadın, glamour.com
Editör : Funda Aydın
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...