Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

İnsansı robotların çoğu neden kadın? İşte ilginç cevabı

Mavikadin>Tekno kadın>İnsansı robotların çoğu neden kadın? İşte ilginç cevabı

Yapay zeka ve insansı robotlar artık günümüzde oldukça gelişim gösterdi. Fakat hem yapay zekanın hem de insansı robotların büyük oranda kadınsı özelliklerde olduğu ya da direkt olarak kadın olarak tasarlandığı büyük bir gerçek. Peki, insansı robotlat neden genellikle kadın formunda geliştiriliyor? İşte cevabı.

İnsansı robotların çoğu neden kadın? İşte ilginç cevabı

İnsansı robotlar ve yapay zeka son yıllarda dünya çapında gelişme gösterdi. Gelişmeler, yapay zeka ve insansı robotların çeşitliliğini artırdı. Fakat insansı robotlar, genel olarak kadın formunda geliştiriliyor ya da kadına benzer özelliklerle donatılıyor. Konunun altında yatan birbirinden bağımsız birçok neden var. Peki geliştiriciler, insansı robotlara neden kadınsı özellikler ekliyor? İnsansı robotların çoğu neden kadın? İşte cevabı.

KADINLAR, TEKNOLOJİDE YETERİNCE TEMSİL EDİLMİYOR

Geliştiricilerin robotlara kadınsı özellikler eklemesinin altında yatan birçok neden bulunuyor. Fakat söz konusu durumun asıl nedeni olarak 'kadınların teknolojide yeterince temsil edilmemesi' olarak gösteriliyor. Kısa süre önce gerçekleşen 'İyilik İçin Yapay Zeka' zirvesinde dünyanın ilk gerçekçi robot sanatçısı Ai-Da konuyla ilgili yaptığı konuşmada kadınların teknolojide yeterince temsil edilmemesi nedeniyle insansı robotlara kadınsı özellikler eklendiğini belirtti.

Aynı zirvede konuyla ilgili görüşlerini açıklayan sosyal robot Nadina'nın geliştiricisi Nadia Magnenat Thalmann da tasarım sırasında kendisini örnek aldığını açıkladı. Hatta geliştirdiği sosyal robot Nadia için kendisinin "robot selfiesi" olarak nitelendirdi. Yani insanların kadınlara benzemesindeki bir diğer neden olarak 'geliştiricilerin kendilerinden ilham almaları' olarak gösteriliyor.

İnsansı robotların çoğu neden kadın? İşte ilginç cevabı

Geliştiriciler dışında yorumcular tarafından gelen bir ankete göre robotların kadınsı özelliklere sahip olmasında bir başka neden daha var. Cinsiyet fark etmezsizin insanlar, 'kadınsı ses' duymayı daha fazla tercih ediyorlar. Bu nedenle de geliştiriciler, insansı robotlara kadınsı özellikler ekliyor.

İnsansı robotların kadınsı özelliklere sahip olmasındaki son etken ise masumiyet düşüncesi. Geliştiriciler, insansı robotların kadınsı özelliklere sahip olmasıyla daha 'masum' görüneceklerini düşünüyorlar. Bu nedenle de robotları daha çok kadın olarak tasarlıyorlar.

Kaynak : BBC
Editör : Helin Pastacı
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Bakmadan Geçme
Zamana karşı yarışan kadınlara yönelik hızlı ve etkili 7 kişisel bakım uygulaması
Tekno Kadın
Zamana karşı yarışan kadınlara yönelik hızlı ve etkili 7 kişisel bakım uygulaması
Çalışan anneler, aktif kariyer sahibi genç kadınlar veya birden fazla işi ve sorumluluğu olanlar… Hepimiz için ortak olan şey, zamana karşı yarışıyor oluşumuz. Gün içerisinde işlerimize yetişmeye çalışırken kendimize ayıracak vakti bulmak çoğunlukla imkânsız hale geliyor. Sizin için kişisel bakımınıza vakit ayırmayı hem kolaylaştıracak hem eğlenceli hale getirecek hızlı ve etkili yöntemleri listeledik.
Uygun fiyatlı ve kaliteli en iyi tost makinesi modelleri
Tekno Kadın
Uygun fiyatlı ve kaliteli en iyi tost makinesi modelleri
Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi, pratik atıştırmalıkların kurtarıcısı olan tost makineleri artık sadece ekmek kızartma işlevinden çok daha fazlasını sunuyor. Tost makinesi markaları arasından seçim yaparken hangi özelliklere dikkat etmeliyiz? Hangi markalar güvenilir ve dayanıklı ürünler sunuyor? İşte tüm bu soruların cevaplarına göz atacağız.
Burçlara göre erkeklere hediye alma rehberi… Hangi burca ne hediye alınır?
Tekno Kadın
Burçlara göre erkeklere hediye alma rehberi… Hangi burca ne hediye alınır?
Kadınlar için hediye seçimi karmaşık bir süreç olabilir ve hediyenin özel ve anlamlı olmasını isteriz. Ancak, bir erkeğe hangi hediyenin beğenileceğini belirlemek bazen zor olabilir. İşte bu noktada, burçlara göre hediye rehberi devreye giriyor. Her burcun kendine özgü bir karakteri bulunmaktadır ve bu karakterlere uygun hediyeler seçmek, karar verme sürecinizi kolaylaştırabilir. Burçlara göre hediye seçimleri, alıcıya özel ve düşünceli bir armağan sunma fırsatı tanır. İşte Burçlara göre erkeklere alınabilecek hediyeler… 
Sonraki Haber Yükleniyor...