28 Ocak 2020, Salı 15:48

Kabızlığa İyi Gelen İlaçlar Kabızlık Giderici İlaç Kabızlık Hapı Kabızlık İlacı Toz

Kabızlığa İyi Gelen İlaçlar Kabızlık Giderici İlaç Kabızlık Hapı Kabızlık İlacı Toz

Kabızlık Neden Olur? Kabızlığa İyi Gelen İlaçlar Nelerdir?

“Bu makalemizde kabızlık hakkında bilgiler edinebilir, eczaneden temin edebileceğiniz bağırsakları çalıştıran kabızlık ilacı isimlerini okuyabilirsiniz.”

Tuvalete çıkmayı zorlaştıran kabızlığın ana sebebi sindirim sisteminin yavaşlamasıdır. Kabızlık tuvalete çok seyrek çıkma veya tuvalete uzun süre çıkamama durumudur.

Kabızlık Neden Olur? Diyetisyen Nil Şahin Gürhan Anlatıyor

Kabızlığın sebepleri ve kurtulma yolları şunlardır:

 1. Yeterince lifli besinler tüketmemek: İçerisinde lif olan besinlerden daha çok tüketmelisiniz.
 2. Posalı besinler yememek: Posalı olan meyvelerden tüketin.
 3. Hareketsiz yaşam: Yürüyüş ve hafif derecede egzersizler yapmalısınız.
 4. Yeterince su içmemek: Günde en az 2-3 litre su içmelisiniz.
 5. Alışılan beslenme düzeni veya fiziksel aktivite düzeninin değişmesi
 6. Aşırı süt ürünü tüketmek: Süt gibi tek grup besinlere ağırlık verilmemeli, tüm yiyecek gruplarından dengeli olarak tüketilmelidir.
 7. Kalsiyum ve alüminyum içeren antiasit ilaçlar kullanmak: Bu durumda mutlaka doktora danışılmalıdır.
 8. Aşırı ve uzun süreli laksatifler ve müsil ilacı kullanmak: Bu tür ilaçların kullanımı halinde doktora danışılmalıdır.
 9. Kolon kanseri: Kolon kanseri durumu doktor tarafından teşhis edilecektir ve tedavisine de doktor karar verecektir.
 10. İltihabi Bağırsak Sendromu (İBS): İltihabi bağırsak sendromunun tedavisi kişinin durumuna göre değişecektir. Bu durumda doktorun uygulayacağı tedavinin yanında kişi kendi bağırsaklarını anlamaya çalışmalı ve bağırsaklarına uygun şekilde beslenmelidir.
 11. Gebelik: Gebelik döneminde vücuttaki metabolik ve hormonal denge tamamen değişmektedir. Bu dönemde anne adayları beslenmelerini kabızlığı engeleyecek şekilde planlamalıdır.
 12. Sindirim sisteminde sinir ve kaslarda problemler
 13. Bazı ilaçların (antidepresanlar, demir hapları vb) yan etkisi olarak
 14. Stres
 15. Hipotroid Problemleri: Tiroitlerin az çalışması kabızlık yapabilir.

Kabızlık İlaçları Nelerdir?

 1. Bekunis (Bitkisel kabızlık ilacıdır)
 2. Pursennid 12 Mg
 3. Cıtrafleet
 4. Debridat
 5. Magnesiee Calcinee toz
 6. Sennelax
 7. Duphalac Şurup
 8. Dulcolax
 9. Dulcofibre

Kabızlık Nasıl Geçer?

Kabızlığa iyi gelen en faydalı besinlerden birisi kuru incirdir. Kuru incirde bulunan yüksek lif içeriği ince bağırsakların çalışmasına yardımcı olmaktadır. Akşam 1 bardak su içerisine 3 tane kuru incir koyun ve ertesi sabaha kadar bekletmelisiniz. Bardak içerisindeki incirleri sabah aç karna tüketin ve suyunu da üzerine için. Bu sayede bağırsaklarınızdaki problemler minimum dereceye inecektir. Kuru incir yanında kuru kayısı ve kuru erik de kullanabilirsiniz.

Kabızlık durumunda mercimek çorbası, balık, çavdar, yeşil yapraklı sebzeler, salata ve tam tahıl ekmeği gibi besinleri tüketmeniz iyi olacaktır.

Kabızlık için başta kayısı olmak üzere meyve tüketimine önem vermelisiniz. Kayısıya ek olarak kuru erik ve kuru incir de tüketebilirsiniz.

Bol bol magnezyum içeren besinler tüketmelisiniz. Kabızlığın bir sebebi ise magnezyum eksikliği olabilir. İçerisinde bol magnezyum bulunan gıdaların başında kakao, avokado, yağlı kuruyemişler, keten tohumu, kabak çekirdeği ve chia tohumu, muz ve koyu yeşil yapraklı sebzeler yer almaktadır. Vücuttaki magnezyum yetersizliği durumunda eğer bu besinler yeterli olmazsa mutlaka doktora başvurulmalı ve eğer gerekirse magnezyum takviyeleri kullanılmalıdır.

Daha fazla su tüketilmelidir. Kişinin yeterli su tüketip tüketmediğini anlamak için en iyi yöntem idrar renginin kontrol edilmesidir. Eğer idrar açık renkli ise idrar rengi açık olacaktır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT