2021-10-13 04:31:46 | Son Güncelleme : 2022-09-12 16:57:28

Kadınları sihirli değnek değmiş gibi depresyondan çıkaran etkili yöntemler

Depresyon, çağımızın vebası olup muhakkak tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Depresyonda olan kimsenin yaşam tarzında birtakım değişiklikler yaparak, depresyondan kurtulması mümkündür.

Kadınları sihirli değnek değmiş gibi depresyondan çıkaran etkili yöntemler

Nedensiz yere ağlamak, kendini boşlukta hissetmek ve artık hayattan eskisi gibi zevk alamamak depresyonun belirtileri arasındadır. Çağımızın en önemli hastalıklarından olan depresyon kişinin kendisini devamlı mutsuz, keyifsiz, kaygılı ve umutsuz hissettiği bir tür duygudurum bozukluğudur. Öyle bir hastalıktır ki, kişinin yaşam kalitesini sıfıra indirip, hayatında yaptığı hiçbir şeyden keyif alamamasına yol açar.

Kadınlarda depresyon erkeklere nazaran daha çok görülür ve muhakkak tedavi olunması gerekir. Kişinin kendisini depresyondan kurtarması için en önce psikiyatri doktoruna başvurması gerekir. Bunun beraberinde hayatına birtakım değişiklikler katarak yaşam tarzını değiştirmesi gerekmektedir.

Kadınları Depresyondan Uzaklaştıran Etkili Yöntemler Nelerdir?

Psikiyatri doktoruna gidip ilaç kullanmalısınız;

Kendinizi depresyona girmiş hissediyorsanız psikiyatri doktoruna gidip yardım almalısınız. Psikoterapistinizle sıkıldığınız, darlandığınız veya işin içinden çıkamadığınız durumları açık açık konuşmalısınız. Aynı zamanda terapistinizin tavsiyelerine uymalı, gerekli olduğu süre boyunca terapiye devam etmeli, eğer ilaç verirse düzenli bir şekilde kullanmaya özen göstermelisiniz.

Düzenli spor ve yürüyüş yapabilirsiniz;

Depresyonda ihtiyacınız olan en önemli şeylerden biri de antidepresanlardır. Antidepresan sadece ilaç olarak alınmaz, açık, mis gibi havada yürüyüş yapmakta size çok iyi gelecektir. Evinizin konumuna göre ister sakin bir sokakta yürüyün, ister sahilde isterseniz de ormanda… Yürüyüş yaparken tempolu bir şekilde yürümeli ve en az 20 dakika yürümeye özen göstermelisiniz. Emin olun yürüyüş yaparken kafanız dağılacak ve ruh halinize çok iyi gelecektir.

Ruhunuza iyi gelecek aktiviteler yapmalısınız;

Sizin depresyondan çıkabilmeniz için ruhunuzu beslemeniz gerektiğini unutmamalısınız. Peki ruhumu nasıl beslerim diyorsanız örneğin; kuş cıvıltı sesi dinleyebilir, ibadet edebilir, bebek sevebilir, eğlenceli hayvan videoları izleyebilir, veya kedi, köpek kuş gibi hayvanlarla zaman geçirebilirsiniz. Herkes ruhuna iyi gelen şeyleri az çok bilir. Buna göre kendinize vakit ayırabilir ve depresyondan çıkabilirsiniz.

Moralinizi bozan insanlardan uzak durmalısınız;

Çevrenizde sizi mutlu eden insanlarla zaman geçirmelisiniz. Sizin moralinizi bozan ve ruh halini daha çok olumsuz etkileyen insanlarla aranıza mesafe koymalısınız. Size iyi gelecek, moralinizi bozmayacak ve sürekli olumsuz konuşarak kafanızı meşgul etmeyecek insanlarla görüşmeye çalışmalısınız. Emin olun depresif düşüncelerinizi dağıtmanın en güzel yolu sizi anlayan sizinle ilgilenen ve moralinizi yükselten insanlarla beraber olmaktır. Ailenizle daha çok vakit geçirmek ve ailecek aktiviteler yapmak size çok iyi gelecektir.

Gün ışığından faydalanmalısınız;

Geceleri geç yatıp sabah da geç kalktığınızda depresyonu günden güne sürüklemiş olursunuz. Kendinize bir saat belirleyin ve o saatte uyanmaya çalışın. Akşamları çok geç vakitte uyumak yerine vakitlice yatağa yatabilir ve uykunuzu getirecek şeyler yaparak uyumayı kolaylaştırabilirsiniz. Unutmayın, depresyon da gün ışığından faydalanmak çok önemlidir.

Mutlaka bir işle meşgul olmalısınız;

Kendinizi boşlukta hissetmemek ve sürekli düşüncelere dalmamak için bir işle meşgul olmalısınız. Örneğin dikiş dikebilir, örgü örebilir, resim çizebilir, boya veya tezhip yapabilirsiniz. Aynı zamanda çiçeklerle ilgilenmekte olabilir. Ya da yeni beceriler öğrenmek ve hobi edinmek için kursa gidebilirsiniz. Bu işlerle ilgilenmek sizi depresyondan uzaklaştıracaktır.

D vitamini ve B12 takviyesi almalısınız;

Yapılan araştırmalara göre D vitamini ve B12 vitamini eksikliğinin beyin fonksiyonlarını olumsuz yönde etkilediği görülmüştür. Bu durumda depresyona girmeye daha yatkın hale getirir. Günlük gerekli B12 ve D vitamini takviyesi almalısınız.

Mavi Kadın