05 Aralık 2021, Pazar 17:29

Kafa Derisinde Ağrı Acıması Saç Dipleri Neden Acır Nasıl Geçer

Kafa Derisinde Ağrı Acıması Saç Dipleri Neden Acır Nasıl Geçer

Saç diplerinin, saç derisinin ağrıması saçta egzama, saç nezlesi, D vitamini eksikliği gibi pek çok nedenden dolayı meydana gelebilir. Saç derisinde ağrıdan muzdaripseniz Cildiye doktoruna gitmelisiniz. Doktor sizi muayene eder. Bu durumun nedenini tespit eder ve gerekli tedaviyi uygular. Saç diplerinin acımasının geçmesi için aşağıda bildireceğimiz bitkisel tedavi yöntemlerini de deneyebilirsiniz.

Saç Derisinde Ağrı Neden Olur?

 1. Saç nezlesi
 2. Şampuan, saç kremi gibi saç bakım ürünlerinin saç derisini tahriş etmesi
 3. Islak saçla durmak saçı kurutmamak
 4. Saç boyalarının sık kullanımı
 5. Saç derisinde mantar enfeksiyonu
 6. Sedef hastalığı
 7. Saça kaynak yaptırma
 8. Seboreik dermatit
 9. Saç dibi egzaması
 10. Migren
 11. D vitamini eksikliği
 12. Kansızlık
 13. Vitamin eksikliği
 14. Troid hastalığı
 15. Saç derisinde sivilce olması
 16. Saç derisi kuruluğu
 17. Zona veya kızamık gibi viral hastalıklar
 18. Sık sık kask kullanımı
 19. Saç kurutma makinesi, maşa ve saç düzleştiricilerin sık kullanımı
 20. Saçların çok sıkı toplanması
 21. Genetik
 22. Zona veya kızamık gibi viral hastalıklar
 23. Kullanılan ilaçların yan etkileri

Saç Derisinde Ağrı Nasıl Geçer?

Saç derisinde ağrıdan muzdaripseniz bir cildiye doktoruna gitmelisiniz. Doktor saç derinizi muayene edecek bu durumun nedenini tespit edip gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

Saç Derisinde, Saç Diplerinde Ağrı İçin Doğal Çözümler

AloeVera Jel

Aloevera jel antiinflamatuar içeriği sayesinde kafa derinizdeki ağrıyı geçirmeye, hassasiyeti gidermeye yardımcı olacaktır. Aloevera yaprağını uzunlamasına kesin. Saç derinize uygulayın ve 30 dakika bekletin. Jeli sadece suyla durulayın. Ertesi gün saçınızı şampuanlayıp yıkayabilirsiniz.

Lavanta Yağı

Lavanta yağı, doğal anti-mikrobiyal ve stres giderici özelliklere sahiptir. Hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı gibi 2-3 tatlı kaşığı taşıyıcı yağına 8-10 damla lavanta yağın ekleyin. Saç derinize 5 dakika masaj yapın. Saçınızda 10-15 dakika bekletin. Şampuanlayın ve suyla yıkayın.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi güçlü antimikrobiyal ve antienflamatuvar özellikleri sayesinde saç derisini ağrısını ve kaşıntısını gidermekte çok etkilidir. 1 su bardağı suya 2 yemek kaşığı elma sirkesi katıp karıştırın. Bu karışımla kafa derinize 5 dakika nazikçe masaj yapın. Suyla yıkayın. Şampuanlayın ve saçları durulayın

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, güçlü anti-mikrobiyal özelliklerinden dolayı sedef hastalığı, kepek vb. çeşitli mikrobiyalenfeksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkan kafa derisi ağrısını azaltmada çok etkilidir. 2 tatlı kaşığı zeytinyağı gibi herhangi bir taşıyıcı yağa 3 damla çay ağacı yağı ekleyebilir ve haftada en az iki kez saç derinize masaj yapabilirsiniz.

Biberiye Yağı

Biberiye yağı, hasar görmüş sinirleri iyileştirerek ve iltihaplanmayı azaltarak kafa derinizdeki kan dolaşımını iyileştirir. 1 tatlı kaşığı hindistancevizi veya jojoba yağına 5 damla biberiye yağı ekleyin. Saç derinize uygulayın ve birkaç dakika masaj yapın. 20 dakika bekletin saçınızı şampuanlayın ve durulayın.

Limon Suyu

Limon suyu antiinflamatuardır, yani kafa derisi ağrısını ve hassasiyetini hafifletebilir. Ayrıca limon asidiktir ve saç derinizin pH'ını geri kazandırabilir. Pamuğa batırılmış limon suyunu saç derinize uygulayın. Yaklaşık 15 dakika bekletin ve sonra suyla yıkayın.

Biberiye ve Lavanta Yağı

 1. 1 tatlı kaşığı lavanta yağı
 2. 1 yemek kaşığı biberiye yağı
 3. 1 bardak ılık su

Bir bardak suya biberiye ve lavanta yağlarını karıştırın. Bu karışımı saç diplerinize masaj yaparak sürün. 15 dk bekletip yıkayın.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT