2016-05-31 06:51:23 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:01:29

Karpuz Anne Sütünü Artırırmı Ve Karpuz Anne Sütüne Gaz Yaparmı?

Yaz aylarını yaşadığımız şu günlerde emziren annelerin en çok merak ettiği konu da karpuz süt yaparmı? ve emziren anne karpuz yiyebilir mi

Karpuz Anne Sütünü Artırırmı Ve Karpuz Anne Sütüne Gaz Yaparmı?

Emzirme hem anne hem de bebek için çok faydalı bir eylemdir. Yaz aylarını yaşadığımız şu günlerde emziren annelerin en çok merak ettiği konu da karpuz süt yaparmı? ve emziren anne karpuz yiyebilir mi, karpuz anne sütünde gaz yaparmı konusudur. "U.S. Department of Health and Human Services" merkezine göre anne sütü, bebeğin ihtiyacı olan tüm besinleri ve antikoru içerip bebeği çeşitli hastalıklardan korur. Emzirme ayrıca, annenin tip 2 diyabet, meme kanseri, yumurtalık kanseri ve doğum sonrası depresyon riskini azaltır.

Meyve gibi besleyici gıdalar tüketmek anne sütünün kalitesini ve üretimini artırabilir. Karpuz ise emzirirken yenilebilecek en güvenli yiyeceklerdendir. Bu meyve yüksek su hacmi ile sütünüzün artmasına ve daha kaliteli hale gelmesine yardımcı olur, anne sütünü daha besleyici hale getirir.

Karpuz, A, C vitamini, potasyum ve folik asit açısından zengin, doymuş yağ, kolesterol ve sodyum açısından ise düşük bir meyvedir. Bu harika meyve emziren annelerin ve süt yoluyla bebeğin vitaminle mineral ihtiyacını karşılar. Bunun yanı sıra, karpuz yüksek su içeriği ile hidrasyonu sağlar. Emzirirken bol sıvı alımı çok önemlidir ve süt üretimini artırır. Karpuz ise %95'i su olan içeriği ile sıvı ihtiyacınızı vitaminli bir şekilde giderir.

Sual:
Emziren anneyim, karpuz gaz yapar mı, gaz yapmasın diye hangi yiyeceklerden uzak durmalıyım?
CEVAP
Çocuk Hastalıkları Uzm.Dr. Murat Aydın'ın cevabı yiyecek kısıtlamasına pek gerek yok,çünkü ne yerseniz yeyin bebeklerde gaz sorunu ilk 6 ayda illaki oluyor. Uygun olan her gıdayı yiyebilirsiniz, ne kadar perhiz yaparsanız da bebeklerde ilk 6 ay gaz oluyor. gaz için metsil ve melila damlalar kullanabilirsiniz.

Emziren anneler, emzirmeyen annelerle kıyaslandığında, emziren annenin besinlerden aldığı vitaminle minerallerin bir kısmı bebeğe geçtiğinden, daha fazla vitamine ihtiyaç duyarlar.

Medline Plusa göre, emziren annelerin günde 2 ila 4 porsiyon meyve tüketmeleri gerekir. Bu meyve porsiyonlarının ikisi C vitamini ve folik asit açısından yüksek olmalı ve 1 porsiyonu ise A vitamini.

Yediğiniz her gıda süt yolu ile bebeğinizi doğrudan etkiler. Bebeklerde bazı gıdalara karşı intolerans gelişip, gaz, mide ağrısı gibi semptomlara yol açabilir. Karpuz genelde emziren anne ve bebeklerde gaz, mide ağrısı gibi herhangi bir soruna yol açmaz.

En doğrusu öncelikli olarak karpuz tüketimini sınırlı tutun ve şayet bebeğinize de size de dokunmuyorsa, gaz yapmıyorsa yavaş yavaş kademeli olarak karpuz alımını yükseltin.

Karpuz Gaz Yaparmı, Karpuzun Sağlığa Zararları Nelerdir? Tıklayınız

Kimyon Süt Yaparmı? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Hurma, Kayısı, Kuru İncir Ve Çemen Otu Tohumu Süt Yaparmı? Tıklayınız

Anne Sütü Neden Azalır? Tıklayınız

Kavun Anne Sütünü Artırırmı Ve Kavun Anne Sütünde Gaz Yaparmı? Tıklayınız

Gaz Yapmayan Mama Markaları İçin Tıklayınız

Bebeklerde Gaz İçin Elma Yağı Nasıl Kullanılır? Tıklayınız

Mavi Kadın