Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Kepek sorununa evde çözüm: Mürver çayından elma sirkesine 8 doğal formül

Mavi Kadın>Saç bakımı & saç uzatma>Kepek sorununa evde çözüm: Mürver çayından elma sirkesine 8 doğal formül

Kepek, çoğu insanın hayatının bir döneminde karşılaştığı sinir bozucu ve rahatsız edici bir durum. Kimi zaman sürekli olarak kaşınıyor olmanın verdiği rahatsızlık, kimi zaman ise omuzlarımıza düşen beyaz parçacıklar güvenimizi sarsabilir. Peki ya bu can sıkıcı problemin üstesinden gelmek için pahalı şampuanlara veya tedavilere başvurmak yerine, doğal ve etkili yöntemleri denemeye ne dersiniz? İşte kepek sorununa evde çözüm 8 yöntem.

Kepek sorununa evde çözüm: Mürver çayından elma sirkesine 8 doğal formül

Hızlı erişim:

  • Kepek sorununa elma sirkesi çözümü

  • Aloe vera jeli ile kepek engelleyici nemlendirici

  • Kepek önleyici çay ağacı yağı 

  • Limon suyunu ph dengesi ile kepeğiniz azalır

  • Saç derisini biberiye yağı ve adaçayı ile koruyun

  • Antimikrobiyal özelliği ile kekik çayı kepeği de önlüyor

  • Saç derinizin rahatlamasına sağlayan mürver bitki çayı

  • Kepeğe neden olan mantarın oluşumunu engelleyen hindistan cevizi yağı

  • Saçta kepeklenme neden olur?

KEPEK SORUNUNA NE İYİ GELİR?

Kepek, saç derisinin aşırı kuruması veya yağlanması sonucu ortaya çıkan durum, estetik kaygılara neden olduğu kadar kaşıntı ve tahriş gibi problemlere de yol açabilir. Kepekten kurtulmanın çözümü evinizin içinde saklı olabilir! İster zeytinyağı olsun, ister elma sirkesi veya aloe vera; doğanın bize sunduğu güzelliklerle; kepeksiz, sağlıklı saçlara kavuşmanız mümkün. Evde uygulayabileceğiniz 8 doğal yöntem ile kepek sorununuza veda edebilirsiniz!

KEPEĞE ELMA SİRKESİ ÇÖZÜMÜ

Kepek sorununa evde çözüm: Mürver çayından elma sirkesine 8 doğal formül

Elma sirkesi, kepek sorununu kontrol etmede etkili bir doğal çözüm olarak bilinir. Birçok insan, saç derisindeki pH dengesini düzenlemeye yardımcı olması ve mantar enfeksiyonlarını engellemesi için düzenli olarak elma sirkesi kullanmaktadır. Saç derisindeki kepek oluşumunu azaltarak saçların daha sağlıklı ve parlak görünmesine yardımcı olabilir. Ayrıca, elma sirkesinin anti-inflamatuar özellikleri sayesinde kaşıntıyı hafifletebilir ve saç derisini rahatlatabilir. Bu nedenle, elma sirkesi doğal bir kepek karşıtı tedavi olarak tercih edilebilir.

Kullanımı: Yarım su bardağı elma sirkesi ve yarım su bardağı suyu karıştırın. Bu karışımdan bir pamuk topunu ıslatın ve saç derinize uygulayarak nazikçe masaj yapın. Yaklaşık olarak yirmi dakika bekleyin ve daha sonra soğuk suyla temizleyin. Bu işlemi her gün bir defa uygulamak mümkün.

ALOE VERA JELİ İLE KEPEK ENGELLEYİCİ NEMLENDİRİCİ

Kepek sorununa evde çözüm: Mürver çayından elma sirkesine 8 doğal formül

Cilt bakımında sıkça tercih edilen aloe vera jeli, cildi derinlemesine nemlendirir ve besler. Aloe vera jeli, doğal bir nemlendirici olarak bilinir. Böylelikle cildin ihtiyaç duyduğu nemi sağlar. Jelin kullanımı cildin ve saçın canlanmasına ve yumuşamasına yardımcı olabilir.

Kullanımı: Aloe vera yaprağından elde edilen taze jeli saç derisine sürün ve yaklaşık 30 dakika bekletin. Daha sonra nötr bir şampuanla yıkayın ve soğuk suyla durulayın. Bu işlemi haftada 2-3 kez tekrarlayabilirsiniz.

KEPEK ÖNLEYİCİ ÇAY AĞACI YAĞI 

Kepek sorununa evde çözüm: Mürver çayından elma sirkesine 8 doğal formül

Derin temizlik için çay ağacı özü, yapı içeren bir bileşen olarak kullanılabilir. Bu doğal madde cildi nazikçe arındırabilir ve sağlıklı bir görünüm kazandırabilir.

Kullanımı: Saç şampuanınıza birkaç damla çay ağacı yağı ekleyerek saç derinize masaj yapın ve ardından soğuk suyla durulayın.

LİMON SUYUNU PH DENGESİ İLE KEPEĞİNİZ AZALIR

Kepek sorununa evde çözüm: Mürver çayından elma sirkesine 8 doğal formül

Limon suyunun pH seviyesi kepek oluşumunu azaltabilir. Bu nedenle, düzenli olarak limon suyu kullanmak saç derinizdeki kepek miktarını azaltabilir ve saç sağlığını destekleyebilir.

Kullanımı: Limonun suyunu sıkın ve pamuk toplarıyla saç derisine uygulayın, ardından 10 dakika bekleyin ve sonrasında soğuk suyla durulayın.

SAÇ DERİSİNİ BİBERİYE YAĞI VE ADAÇAYI İLE KORUYUN

Kepek sorununa evde çözüm: Mürver çayından elma sirkesine 8 doğal formül

Adaçayı ve biberiye, kepek oluşumuna neden olan mantarla mücadele eden antiinflamatuar ve antiseptik özelliklere sahiptirler. Bu bitkiler, cilt sağlığını desteklemekte etkili olabilirler.

Kullanımı: Bir bardak kaynar suya iki çay kaşığı adaçayı ve bir çay kaşığı biberiye yaprağını ekleyerek 10 dakika demlemeye bırakın. Karışım soğuduktan sonra süzün ve bu elde ettiğiniz karışımı şampuanınızla birleştirip saçlarınıza uygulayarak yıkayın.

ANTİMİKROBİYAL ÖZELLİĞİ İLE KEKİK ÇAYI KEPEĞİ DE ÖNLÜYOR

Kepek sorununa evde çözüm: Mürver çayından elma sirkesine 8 doğal formül

Kekik çayı, antimikrobiyal özellikleriyle bilinir. Bu çayın doğal olarak sahip olduğu antimikrobiyal etkilerle popülerdir. Kekik çayının antibakteriyel ve antifungal özellikleri bulunur.

Kullanımı: Kekiği dört yemek kaşığı ile iki bardak kaynar suyun içerisinde 10 dakika demleyin ve ardından soğuduktan sonra süzerek saçınıza uygulayın.

SAÇ DERİNİZİN RAHATLAMASINA SAĞLAYAN MÜRVER BİTKİ ÇAYI

Kepek sorununa evde çözüm: Mürver çayından elma sirkesine 8 doğal formül

Mürver bitkisinin saç derisini yatıştırıcı etkisi vardır. Ayrıca iltihabı ve kaşıntıyı azaltarak tahriş olmuş saç derisine iyi gelir.

Kullanımı: Bir bardak kaynar suya iki çay kaşığı mürver yaprağını ekleyerek 15 dakika demlemeye bırakın. Saçlarınızı yıkadıktan sonra bu demlenmiş çay ile durulayabilirsiniz.

KEPEĞE NEDEN OLAN MANTARIN OLUŞUMUNU ENGELLEYEN HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

Kepek sorununa evde çözüm: Mürver çayından elma sirkesine 8 doğal formül

Saç derisini nemlendiren ve kepek oluşumuna sebep olan mantarın gelişimini durduran bir etkiye sahip olan Hindistan cevizi yağıdır.

Kullanımı: Hindistan cevizi yağını saç derisine ve saçlara uygulayarak 20 dakika bekletip ardından durulayın. Kepeği azaltmaya ve saç sağlığınızı desteklemeye yardımcı olabilecek bu organik yöntemleri deneyebilirsiniz.

SAÇTA KEPEKLENME NEDEN OLUR?

Saçta kepeklenme genellikle cilt hücrelerinin hızlı bir şekilde yenilenmesi sonucunda oluşur. Bu durumun sebepleri arasında yağlı cilt, mantar enfeksiyonları, stres, hormonal değişimler, yanlış şampuan kullanımı veya beslenme alışkanlıkları yer alabilir. Saç derisinde kepeklenme probleminiz varsa, uygun şampuan ve bakım ürünleri kullanmanın yanı sıra sağlıklı beslenmeye dikkat etmek ve stres yönetimi gibi faktörlere de önem vermek faydalı olabilir. Eğer kepek sorunu devam ederse, bir dermatoloğa danışmanız önerilir.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Funda Aydın
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...