Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Ketçap lekesi nasıl çıkar? Beyaz giysilerden, halıdan ve koltuktan leke çıkarma yöntemleri

Mavi Kadın>Yaşam>Ketçap lekesi nasıl çıkar? Beyaz giysilerden, halıdan ve koltuktan leke çıkarma yöntemleri

Ketçap çoğu kişinin severek tükettiği bir sos. Hamburger, patates kızartması, makarna… Ketçap hangisinin yanına yakışmaz ki? Bu kadar sık tükettiğimiz ketçapla bazen istenmeyen durumlarla karşılaşabiliyoruz, ketçap kıyafetimize, halıya, koltuğa dökülebiliyor. Peki ketçap lekesini ne çıkartır?

Ketçap lekesini çıkarmak için sıvı bulaşık veya çamaşır deterjanı kullanabilirsiniz.
Ketçap lekesini çıkarmak için sıvı bulaşık veya çamaşır deterjanı kullanabilirsiniz.

Ketçap, birçok yemeğin lezzetini artırabilecek harika bir çeşni. Ancak dikkat edilmediğinde çabuk dökülebiliyor, çok çabuk bulaşabiliyor. Ketçap lekesinden kurtulmanın en kolay yolu lekeye hemen müdahale etmektir. Ketçap lekesiyle karşılaştığınız anda lekeyi gidermek için şu yöntemleri uygulamalısınız.

KETÇAP LEKESİ NASIL ÇIKAR?

The Spruce’da ketçap lekesini çıkarmak için şu işlemlerin uygulanması öneriliyor:  Ketçap lekesini kumaşa zarar vermeden çıkarabilmek için öncelikle tahta veya metal bir kaşıkla kumaştaki fazla ketçabı mümkün olduğunca alın. Lekeleri liflerin daha derinlerine işlememesi için sertçe ovalamayın veya aşağı doğru bastırmayın. Lekeye hızla müdahale edin ki böylece lekeyi daha çabuk çıkarabilirsiniz. Kumaşı lekeli taraftan durularsanız ketçapın kumaşa daha fazla itilmesine neden olabilirsiniz. Bu nedenle ketçapı aldıktan sonra kumaşı ters çevirip soğuk suyla lekenin arkasından soğuk su akıtın. Soğuk su kullandığınızdan emin olun çünkü sıcak su, domates bazlı bu lekeyi kalıcı hale getirecektir.

Kıyafetinizi çıkarmanız mümkün değilse, ketçapın kalan kısmını peçete ile alın, kıyafet hala üzerinizdeyken lekeli bölgeyi ıslatın. Peçete ile kurulayın.

BULAŞIK DETERJANI İLE KETÇAP LEKESİ ÇIKARMA YÖNTEMİ

Yukarıdaki işlemleri uyguladıktan sonra ketçap lekesi olan yere biraz sıvı bulaşık veya çamaşır deterjanını, bulaşık süngeri yahut parmaklarınızla dairesel hareketlerle lekeye sürün. Sıvı çamaşır deterjanı, ketçap lekesindeki yağlı bileşenin yanı sıra kırmızı ketçap renginin de çıkarılmasına yardımcı olacaktır. Lekenin yayılmasını önlemek için dışarıdan içeriye doğru bulaşık süngeriyle nazikçe lekeyi temizleyin. Ardından bol su ile yıkayın. Son aşama olarak çamaşır makinesine atıp her zamanki gibi yıkayabilirsiniz.

KETÇAP LEKESİ BEYAZ GİYSİLERDEN NASIL ÇIKAR?

wikiHow’da beyaz giysilerden ketçap lekesini çıkarmak için beyaz sirke kullanımı öneriliyor. Kaşıkla giysiye bulaşan ketçapı aldıktan sonra leke olan bölgeye beyaz sirke dökün. Bulaşık süngeriyle lekenin üzerine tampon yapın. Beyaz sirkesi lekeyi ağartıp lekenin giderilmesine yardımcı olur. Daha sonra soğuk suyla iyice durulayın. Beyaz sirke yerine eczanede temin edebileceğiniz hidrojen peroksiti veya limon suyu kullanabilirsiniz. Limon suyu renkli kıyafetlerinizin rengini daha da açabileceğinden renkli giysilerde kullanmayın.

KURUMUŞ KETÇAP LEKESİ NASIL ÇIKAR?

House Cleaning Advice’da kurumuş ketçap lekesini çıkarmak için tuz ve karbonatı öneriyor. Bir kasede eşit miktarda tuz ve karbonatı karıştırın. Bu karışıma ılık su ekleyin ve iyice karıştırın, kalın bir macun oluşturun. Bir kaşık veya fırça ile bu macunu doğrudan kıyafetlerinizdeki kurumuş ketçap lekeli bölgeye uygulayın.Biraz bekletip lekeli bölgeye dairesel hareketlerle parmaklarınızla veya eski bir diş fırçasını veya bir süngerle ovalayın. Lekenin giysinize daha fazla bulaşmamasına dikkat edin.

Kıyafetlerinizi ters çevirip soğuk suyun altına tutun. Giysilerinizi her zamanki gibi yıkayın.

HALIDAN KETÇAP LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Today.com’da halıdan ketçap lekesini çıkarmak için şu yöntem öneriliyor:

  • Kaşıkla halıdan dökülen ketçapı alın, kaşıkla hafifçe kazıyarak ketçapı çıkarın. Beyaz pamuklu bir havlu kullanarak, ketçap kalıntılarını gidermek için bölgeyi kurulayın.
  • 1 tatlı kaşığı bulaşık deterjanı ve 1 bardak sudan oluşan solüsyon hazırlayın. Temiz beyaz bir havlu kullanarak halıdaki lekeli bölgeye uygulayın.
  • Lekenin dışından içeriye doğru ilerleyerek solüsyonu havluyla lekenin üzerine uygulayın.
  • Suyla ve temiz havluyla silerek durulayın, ardından kuruyana kadar silmeye devam edin.7

Bu yöntemi uygulamanıza rağmen halıda leke kalırsa eczaneden %3'lük hidrojen peroksit solüsyon alıp lekeyi bunlar çıkarmayı deneyebilirsiniz, ancak hidrojen peroksitin halıda leke bırakıp bırakmadığını halının göze çarpmayan bir yerinde test edin. Kurumasına izin verin. Renk değişimi olmadığı takdirde hidrojen peroksit kullanabilirsiniz.

Ketçap lekesi nasıl çıkar? Beyaz giysilerden, halıdan ve koltuktan leke çıkarma yöntemleri

KOLTUKTAN KETÇAP LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Koltuktaki ketçap lekesini çıkarmak için bir kasede 1 yemek kaşığı sıvı bulaşık deterjanı 2 bardak soğuk suyla karıştırın. Temiz beyaz bir bezi bu karışımına batırın, sıkın ve nemli bezi ketçapın üzerine hafifçe tampon yapın. Leke bitene kadar işlemi tekrarlayın.

Bölgeyi soğuk suyla iyice durulamak için başka bir temiz beyaz bez kullanın.Güzelce kurulayıp işlemi bitirin.

Kaynak : The Spruce, wikiHow, House Cleaning Advice, today.com
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...