2016-08-02 03:27:19 | Son Güncelleme : 2022-09-12 17:00:42

Kimyonun Bebeklere Faydaları Nelerdir? Bilimsel Araştırma Sonuçları

Kimyon yemeklere lezzet vermesinin yanı sıra bebek gazı için de çok faydalıdır.

Kimyonun Bebeklere Faydaları Nelerdir? Bilimsel Araştırma Sonuçları

Kimyon Kuzey Afrika, Orta Doğu, Batı, Çin, Hint ve Kuzey Meksika'da yemeklerde sıklıkla kullanılan popüler baharatlardandır. Kimyon yemeklere lezzet vermesinin yanı sıra bebek gazı için de çok faydalıdır.

Kimyonun bebek sağlığına faydaları

Kimyon bebeklerde gazı giderir

Kimyon bebeklerde gaz giderici en etkili baharatlardandır. Bebeklerde sıklıkla karşılaşılan kolik ağrısına yani gaz sancısına şifa olur. 1 su bardağı suyu kaynatın, içine 1 çay kaşığı kimyon katıp ılık hale gelene kadar bekletin, süzüp doktorunuzun onayıyla günde 1-2 çay kaşığı bebeğinize içirin. Bebeklere kimyon çayını kaç aylıkken verebileceğiniz hakkında bu konunun sonundaki linkten bilgi alabilirsiniz.

Bebeklerin kemiklerini kuvvetlendirir

Kimyon B12 vitamini, A vitamini, potasyum, magnezyum ve kalsiyum içeriği ile bebeğin kemiklerini güçlendirir. Experimental Biology and Medicine (Deneysel Biyoloji ve Tıp) isimli tıp dergisinde 2008 yılında yayımlanan makalede kimyon metanolik ekstresi verilen farelerde kemik kaybının önlendiği tespit edilmiştir.

Bebeklerin bağışıklığını güçlendirir

Bu harika baharat antioksidandır, anti-inflamatuar, antiflatulen, gaz giderici, uyarıcı ve antispazmodik özelliklere sahiptir. Lif, demir, bakır, kalsiyum, potasyum, manganez, selenyum, çinko, magnezyum gibi minerallerin önemli bir kaynağıdır. Kimyon ayrıca E vitamini, A vitamini, C vitamini ve B vitamini gibi vitaminlerce de zengindir. Tüm bu vitamin ve minerallere sahip olan kimyon bebeklerde vitamin eksikliğini önleyip, bağışıklığını güçlendirir, hastalıklardan korur.

Bebekleri mide bağırsak hastalıklarından korur

"Food Chemistry" tıp dergisinde 2008 yılında yayımlanan makalede kimyonun sindirim sistemine olan faydalarına değinilmiştir. Kimyon Ayuverda'da yani geleneksel Hint tıbbında mide ağrısı, hazımsızlık, ishal, bulantı ve gaz gibi semptomların tedavisinde binlerce yıldır kullanılagelmiştir. Kimyon bebeklerde sindirim sisteminin bir parçası olan pankreas enzimlerinin salgılanmasını uyarıp, hazımsızlığı giderir. Hatta midedeki asit salgısını kontrol ederek bağırsak mide sorunlarını önler. 

Bebeklerde kansızlığı önler

Demir eksikliği kansızlığın en önemli nedenlerindendir. Demir, kanda bulunan vücuda oksijen taşıma görevi olan hemoglobin üretimini destekler. Demir açısından zengin olan kimyon anemiyi (kansızlığı) gidermeye yardımcı olur. Bu mineralin ayrıca enerji üretiminde ve metabolizmanın çalışmasında önemli rolleri vardır.

Bebeklerin hafızasını güçlendirir

Kimyon antioksidan ve anti-inflamatuar özellikleriyle bebeklerde hafızayı güçlendirir ve konsantrasyon seviyesini artırır. Ayrıca kimyonda bulunan B vitaminleri ve E vitamini nöral fonsiyonların düzenli çalışmasına yardımcı olarak zihin sağlığını korur. "Pharmaceutical Biology" tıp dergisinde 2011 yılında yayımlanan bilimsel araştırmaya göre kimyonun bellek artırıcı ve anti-stres özelliklere sahip olduğu bildirilmiştir.

Bebeklere Anason Çayı Verilirmi, Ne Zaman Ve Nasıl Verilir? Tıklayınız

Bebekler Kimyon Ne Zaman Ve Nasıl Verilir? Uzman Doktorlar Cevaplıyor Tıklayınız

Avakadonun Bebeklere Faydaları Nelerdir, Bebeklere Ne Zaman Verilir? Tıklayınız

Bebeklere Su Ne Zaman Verilir Ve Mama Yiyen Bebeklere Su Verilirmi? Tıklayınız

Bebeklere Ihlamur Çayı Verilirmi, Ne Zaman Ve Nasıl Verilir? Tıklayınız

Milupa Rezene Çayı Bebeklere Ne Kadar Ve Nasıl Verilir? Tıklayınız

Bebeklere Nane Çayı Ne Zaman Ve Nasıl Verilir? Tıklayınız

Mavi Kadın
En Çok Okunanlar
Tekno Kadın
|
09 Eylül 2022 - 13:09
Apple Watch 8 Serisi kadınları da düşündü: Doğurgan dönemi haber veriyor
Apple'ın beklenen lansmanı gerçekleşti! Apple, her yıl Eylül ayında gerçekleştirdiği ve yeni ürünlerini tanıttığı ‘Apple Event’ı düzenledi. Tanıtımda başta İphone 14 modelleri olmak üzere Apple Watch Series 8 özellikleri ile dikkatleri üzerine çekti. Peki, Apple Watch 8 Serisi özellikleri neler? Detaylar haberimizde…
Tekno Kadın
|
14 Aralık 2021 - 01:05
En az yakan, elektrik faturasının en az geleceği, uygun fiyatlı 6 elektrikli ısıtıcı
Elektrikli soba olarak da bilinen elektrikli ısıtıcılar, elektrik enerjisini ısıya dönüştürür ve ortamı ısıtır. Doların yükselmesi ve elektrik faturalarına gelen zamlarla beraber vatandaşlar sıcak bir evde oturmak için tasarruflu, az yakan ısıtıcıya ihtiyaç duyar hale gelmiştir. Peki hem ekonomik hem de en az yakan elektrikli soba markaları hangileri?
Yaşam
|
24 Eylül 2022 - 12:00
Oscar ödüllü ‘Avatar’ 4K olarak yeniden beyazperdede
Başarılı yönetmen James Cameron'un gişe rekorlarını alt üst eden filmi Avatar, tam 13 yıl aradan sonra devam filmiyle gösterime girdi. Avatar 2 filminin konusu nedir?' sorularının cevabı sorgulanmaya devam ederken; Avatar 2 The Way Of Water (Suyun Yolu) filmin vizyon tarihi, konusu ve oyuncu kadrosu haberimizde...
Yaşam
|
28 Temmuz 2022 - 18:21
5 farklı yöntem ile ayna temizliği nasıl yapılır? Ayna iz bırakmadan nasıl silinir?
Evinizdeki aynaların yüzeyinde bulunan lekeleri bir türlü çıkaramıyor musunuz? Leke ve iz bırakmadan aynalarda kusursuz parlaklık sunacak yöntemler yazımızın devamında sizleri bekliyor. Ayna temizliği nasıl yapılır? Detaylar haberimizde…