Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Kişisel tarzımı nasıl bulabilirim? 10 adımda A'dan Z'ye tarz oluşturma rehberi…

Mavi Kadın>Moda>Kişisel tarzımı nasıl bulabilirim? 10 adımda A'dan Z'ye tarz oluşturma rehberi…

Her gün evden çıkarken ne giyineceğinize karar veremiyorsanız, dolabınızın içi birbirinden farklı tarzda kıyafetlerle doluysa belki de stilinizi henüz bulamamışsınızdır. Birçok kadın gardırobu kıyafet dolu olsa bile, hiç kıyafeti yokmuş gibi hisseder. Aslında bunun sebebi kıyafetlerin sayısı değil, istenilen tarzda kıyafet bulamamaktır. Stilinizi elden geçirmek ya da baştan oluşturmak isterseniz vereceğimiz ipuçlarına bir göz atabilirsiniz. İşte kişisel tarz oluşturma rehberi…

Kişisel tarzımı nasıl bulabilirim? 10 adımda A'dan Z'ye tarz oluşturma rehberi…

Kişisel tarza sahip olmak, her sezon çıkan kıyafetlere sahip olmak ya da her renk kıyafeti gardıropta bulundurmak değildir. Bazen 20 parçalık minimal bir gardırop sayısız kombinlere imza atabilir. Burada önemli olan parçaların stile uygun ve kullanışlı olmasıdır. Kendi tarzını baştan oluşturmak isterseniz, işte yapılması gerekenler… 

VÜCUT ŞEKLİNİZİ TANIYIN

Kişisel stil oluşturulurken yapılan en büyük hatalardan biri, vücut tipne göre yanlış giysi tercihleri yapmaktır. Her insanın kendine özgü bir vücut şekli vardır. Bu şekillere göre giyinmek, sizi daha uzun, daha ince ve daha şık gösterebilir. Vücut şekline uygun giyinmemek ise bunun tam tersi bir etki oluşturabilir ve en önemlisi siz bu durumdan mutsuz olursunuz. Kişisel stil oluştururken dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri , giyilen her parçada mutlu hissetmektir. Bu yüzden vücut şekline göre giyinmek kendi tarzını oluşturmanın bir numaralı kuralıdır.

Vücut şeklinizi bilmiyorsanız, buradaki yazımıza bir göz gezdirebilirsiniz:

ZAMANSIZ PARÇALARI TEMEL ALIN

Her ne kadar herkesin değişken ve farklı bir tarzı olsa da bazı parçalar üzerinden yıllar geçse de eskimez ve modası geçmez. Bunun için kendi stilinizi oluştururken mutlaka zamansız parçalara yer vermelisiniz. Örneğin siyah küçük bir kol çantası, mevsim geçişlerinde giyebileceğiniz bir trençkot, siyah diz altı etek, beyaz sade bir tişört  ve blue jean bunlardan bazılarıdır. Ne giyineceğinize karar veremediğiniz günlerde bu giysiler sizin kurtarıcı parçalarınız olacaktır. 

Kişisel tarzımı nasıl bulabilirim? 10 adımda A'dan Z'ye tarz oluşturma rehberi…

KULLANMADIĞINIZ GİYSİLERİ AYIKLAYIN

Herkesin gardırobunda bir kere giydiği ve nasılsa bir gün giyerim deyip yıllarca giymediği giysileri bulunur. Halbuki bu giysiler, gardırobun içerisinde kalabalık oluşturmaktan başka bir iş yapmazlar. Sevdiğimiz giysileri zaten tekrar tekrar giyeriz. Bunun için ‘’bir gün giyerim’’ diyerek atmaya kıyamadığınız giysileri ayıklayarak başlayın. Bu giysileri ayıkladıkça aslında dolabınızda ne kadar çok yer olduğunu ve temelde çok az giysi kullandığınızı göreceksiniz. 

SEVDİĞİNİZ GİYSİLERİ AYIRIN

Herkesin giyindiği ve giyinmek istediği parçalar zaman zaman farklılık gösterir. Bunun en belirgin sebebi, giyilmek istenen kıyafetin duruma uygun olmamasıdır. Örneğin iş hayatında çalışan biri blue jean giyinmek isteyebilir fakat gardırobu kumaş pantolonlarla dolu olabilir. Kişisel tarzınızı oluştururken giyinmek istediğiniz parçaları liste yapın ve bu parçaları bir anda değil, tarzınız oturmaya başladıkça satın alın.

SİZE YAKIŞAN RENKLERİ SEÇİN

Sevdiğimiz renklerle cilt tonumuz her zaman uyuşamayabiliyor. Bu yüzden cilt tonunuzun ne olduğunu bulmalı ve size uygun olan renkleri seçmelisiniz. Örneğin soğuk alt tonlu cilde sahipseniz; mavi, lacivert ya da pembe gibi renkler sizi oldukça canlı gösterecektir. Fakat sarı ve turuncu gibi renkler sizi olduğunuzdan daha soluk gösterecektir.

Kişisel tarzımı nasıl bulabilirim? 10 adımda A'dan Z'ye tarz oluşturma rehberi…

RAHATLIĞINIZI ÖN PLANDA TUTUN

Kişisel tarz oluştururken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri rahatlığın ön planda tutulmasıdır. Bazı giysiler çok güzel gözükse de kullanımı rahat olmadığı için bir ya da iki defadan fazla giymeyeceksiniz. Bu durum da dolabınızda kalabalık oluşturacak ve kendinize giymek için farklı giysiler almaya çalışacaksınız. Bu durum giyilen giysilerin türü için de geçerlidir. Pamuk ya da keten gibi giysiler, içerisinde en rahat edilen giysilerdir. Polyester, naylon ya da başka malzemelerden yapılmış kıyafetler sizi bunaltacak ve cilt sağlığınıza da iyi gelmeyecektir.

DETAYLARA ÖNEM VERİN

Kişisel tarzın en belirgin özelliği detaylarda gizlidir. Sadece giysi ya da ayakkabı tercihi ile değil, kullanılan kemer, gözlük, şapka ve takı gibi küçük parçalarla stilinizi kişiselleştirebilirsiniz. Örneğin diz üstü bir elbise giydiyseniz, takacağınız bir kemer elbiseye farklı bir hava verecektir. Günlük kombininizde giydiğiniz basit bir tişört ve pantolonu, şapka ve takı kullanarak zenginleştirebilirsiniz. 

FARKLI YERLERDEN ALIŞVERİŞ YAPIN

Aynı mağazalardan ya da aynı internet sitelerinden alışveriş yapmak, stilinizi oluştururken yapmamanız gereken bir şeydir. Çünkü başka mağazalardaki farklı alternatifleri görmeden kendi tarzını bulamazsınız. Tüm renkler, çeşitler ve modeller arasından size en uygun, içerisinde en rahat ettiğiniz giysileri seçmelisiniz. 

Kişisel tarzımı nasıl bulabilirim? 10 adımda A'dan Z'ye tarz oluşturma rehberi…

SAÇLARINIZI UNUTMAYIN

Kişisel stil, baştan aşağı her şeyi kapsar. Buna saç ve makyaj da dahildir. Örneğin romantik bir giyime sahipseniz, hafif allık kullanmak , parlatıcı sürmek ve saçlarınızı salık bırakmak stilinizi en iyi şekilde yansıtmanızı sağlayacaktır. Casual giyinmeyi seven biriyseniz, saçlarınızı toplamak ve rimel sürmek size çok yakışacaktır. 

SON NOT: STİL ZAMANLA OLUŞUR!

Yukarıdaki maddelerin hepsini doğru olarak uyguladığınızda stilinizi oluşturmaya çoktan başlamışsınızdır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken bir konu var: Stil bir anda , bir günde ya da bir haftada oluşmaz. Tüm gardırobunuzu bir anda değiştirmek belki de sonradan pişman olacağınız bir şeye dönüşecektir. Bunun için stilinize uygun parçaları yavaş yavaş alın ve günlük  kombinler yaparak nasıl hissettiğinizi gözden geçirin. Belki oluşturduğunuz stil hoşunuza gitmeyecek ve başka bir tarza yöneleceksiniz. 

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Nermin Sekmen Halil
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...