Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Klima çarpması yaşamamak için uygulamanız gereken 6 adım: Artık korkmanıza gerek kalmayacak

Mavi Kadın>Keşfet>Klima çarpması yaşamamak için uygulamanız gereken 6 adım: Artık korkmanıza gerek kalmayacak

"Klima çarpıyor, çok kötüyüm" diyenleri duyar gibiyiz. O zaman gelin sizi klimanın neden hasta ettiğinden ve nasıl bu problemin üstesinden gelebileceğinizden bahsedelim.

Klima çarpması yaşamamak için uygulamanız gereken 6 adım: Artık korkmanıza gerek kalmayacak

Bunaltıcı yaz sıcaklarıyla birlikte başvurulan klimalar, doğru kullanılmadığı taktirde hasta edebilir. Bu yaz dönemlerinde en sık karşılaşılan problemlerden biridir. Genellikle klima çarpması olarak bilinen bu rahatsızlık yüksek ateş, baş ağrısı ve halsizlik gibi belirtilere sahiptir. 

Bu sebepten dolayı çoğu kişi sıcaktan bunalsa bile klimayı açmaz. Ancak korkmanıza ve endişeye kapılmanıza asla gerek yok. Çünkü klima kullanımının doğru yapılması durumunda klima çarpmasını da yaşamayacağınızı belirtmek isteriz. Böylelikle yaz aylarında bir de hastalıkla uğraşmamış olursunuz...

KLİMA ÇARPMASI NEDEN OLUR?

Bugüne kadar birçok söylenti dolaşsa da klima çarpmasının belli başlı nedenleri bulunur. Genellikle teknik detaylar, klima çarpmasını tetikleyen en önemli unsurlardır. Genellikle bu problem klimanın aşırı soğutması, nem dengesinin bozulması, yanlış kullanılması ve düzenli bakım ve temizliğinin yapılmamasından kaynaklanır. 

Klima çarpması yaşamamak için uygulamanız gereken 6 adım: Artık korkmanıza gerek kalmayacak

KLİMA ÇARPMASI NASIL ÖNLENİR?

Birkaç önlem alarak klima çarpmasını önlemek mümkündür. Klima çarpmasını önlemek adına uygulayabileceğiniz bazı önlemleri sizler Medicalpark.tr paylaştı. İşte klima çarpmasını önleme yolları:

1. Klimayı 21-22 derece 2 saat çalıştırıp ardından kapatmak hava kalitesinin bozulmasını ve klima çarpmasını önlemeye yardımcı olabilir.

2. Klimadan gelen havayı doğrudan vücuda yönlendirmekten, klima karşısında oturmaktan veya yatmaktan kaçınılması klima çarpmasını önlemeye yardımcı olabilir.

3. Düzenli aralıklarla klima filtrelerinin değiştirilmesi ve klima bakımının yapılması ortamın hava kalitesinin bozulmasını önlemeye yardımcı olabilir.

4. Klima kullanımı ortam havasının nem dengesinin bozulmasına neden olabilir. Uzun süre klima çalıştırılan ortamlarda ortamın havasını nemlendiren cihazlar kullanılması klima çarpmasından korunmaya yardımcı olabilir.

5. Klimanın yanlış kullanımına bağlı ortaya çıkan dehidrasyon riskini azaltmak için bol sıvı tüketilmesi önerilir.

6. Klima önerilen süre boyunca çalıştırıldıktan sonra kapatılmalı, bulunulan ortamın camları açılarak temiz havanın içeri girmesine izin verilmelidir.

Kaynak : Mavikadin.com
Editör : Yasemin Beyza
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...