Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Kolesterolü düşürüyor, şekeri dengeliyor! Aspir yağının faydaları nelerdir, nerelerde kullanılır?

Mavi Kadın>Yaşam>Kolesterolü düşürüyor, şekeri dengeliyor! Aspir yağının faydaları nelerdir, nerelerde kullanılır?

Parlak sarı ve turuncu çiçekler açan aspir bitkisinden üretilen yağın nemlendirici özelliğinden dolayı cilt bakım ve kozmetik ürünlerinde kullanılmaktadır. Aspir yağı cildinizi besler daha pürüzsüz ve sağlıklı bir görünüm kazandırır. Yalancı safran olarak bilinen aspir yağının faydaları nelerdir, nerelerde kullanılır?

Yoğun bir altın sarısı rengi vardır.
Yoğun bir altın sarısı rengi vardır.

Aspir yağı, aspir bitkisinin soğuk preslenmiş tohumlarından elde edilir. Yoğun bir altın sarısı rengi vardır. Özellikle A ve E vitaminleri açısından zengindir. Bunun yanında cilt için faydalı olan linoleik, lanolin, oleik, stearik ve araşidonik asitler gibi değerli yağ asitlerini yüksek oranda içerir. Kalbe faydalı özelliklerinden dolayı hekimler tarafından tavsiye edilmektedir. Üstelik lezzetli ve sağlıklı bir pişirme malzemesidir.

ASPİR YAĞININ FAYDALARI NEDİR?

Aspir yağı faydaları saymakla bitmiyor. Birçok faydası olan doymamış yağ asitleri kaynağı olan aspir yağı aynı zamanda glütensiz ve vegandır. 

 Kalp Sağlığını iyileştirir

Aspir yağının, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu faydalı bir yağ asidi türü olan omega-6 yağ asitlerini oldukça yüksek oranda içerir. Linoleik asit vücutta sağlıklı bir kolesterol dengesinin korunmasına yardımcı olur. Bu da aterosklerozun yanı sıra kalp krizi ve felç gibi durumların oluşmasını engeller.

Diyabetin önler

Omega-6 yağ asidi kan şekeri seviyelerini düzenler. Böylece diyabet hastası kişilerin kan şekerini kontrol altında tutmasına yardımcı olur. Bu aynı zamanda insanların diyabet geliştirmesini de önler.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Aspir yağı prostaglandinlerin fonksiyonunun düzenlenmesine yardımcı olsa da prostaglandinleri oluşturan omega-6 yağ asitlerine de katkıda bulunur. Bunlar, bağışıklık sistemi süreçleri de dahil olmak üzere vücudun normal şekilde çalışmasına yardımcı olur.

Kan dolaşımını iyileştirir

Aspir yağının faydalarından diğeri ise, kanı inceltir ve arterleri genişletir. Böylece sağlıklı kalp fonksiyonlarını uyararak kanın düzgün akışını destekler.

Müshil görevi görür

Atıkların vücuttan düzgün bir şekilde atılmasına yardımcı olarak kabızlık sorununu hafifletir.

Terleyerek atıkların uzaklaştırılmasına yardımcı olur

Aspir yağı vücutta terlemeyi tetiklemek için kullanılır. Atıkların ve toksinlerin ter yoluyla vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Solunum enfeksiyonlarını giderir

Aspir yağı kullanılarak soğuk algınlığı, öksürük ve diğer solunum yolu enfeksiyonlarında kullanılır. Nefes alma sorunları, göğüs ağrıları bu yağ ile hafifletilir. Balgamı incelterek balgam söktürücü görevi görür.

Kas büyümesine yardımcı olur

Bu yağın düzenli kullanımı vücutta kas büyümesini ve gelişimini destekler. Vücuttaki yağların depolanmasına izin vermez, onları kasa dönüştürür.

 

Kolesterolü düşürüyor, şekeri dengeliyor! Aspir yağının faydaları nelerdir, nerelerde kullanılır?

ASPİR YAĞI BESİN İÇERİĞİ NEDİR?

Bir çorba kaşığı aspir yağı için besin bilgileri:

Kalori :120

  • Yağ : 14g
  • Sodyum : 0mg
  • Karbonhidratlar : 0g
  • Lif : 0g
  • Şekerler : 0g
  • Protein : 0g
  • E Vitamini : 4.6 mg

 ASPİR YAĞINI KİMLER KULLANAMAZ?

 Pıhtılaşma veya kanama probleminiz varsa aspir yağı kullanmamanız gerekir. Aspir yağı kanın pıhtılaşmasını yavaşlatabilir. Hamilelik döneminde düşük riskini arttırdığından kullanılması tavsiye edilmez.

ASPİR YAĞI YÜZE KULLANILIR MI?

Aspir yağındaki yüksek linoleik asit içeriği, cildin kalitesini ve görünümünü güzelleştirir. Linoleik asit sebum ile birleşerek gözenekleri açar, siyah noktaların yanı sıra cilt altında sebum birikmesinin bir sonucu olan sivilceleri de azaltır. Ayrıca linoleik asit, cilt yüzeyindeki yara izlerini ve diğer lekeleri temizlemeye yardımcı olan yeni cilt hücrelerinin yenilenmesini uyararak kişinin daha genç ve çekici görünmesini sağlar.

Yatmadan önce temizlediğiniz yüzünüze birkaç damla aspir yağı damlatın. Aspir yağı içindeki antioksidan bileşenler dokulara daha fazla oksijen taşır. Cildinizin daha canlı ve pürüzsüz olmasına yardımcı olur.

ASPİR YAĞI SAÇ İÇİN KULLANILIR MI?

Oleik asit bakımından zengin olan aspir yağı saç derisi ve saç için oldukça faydalıdır. Kafa derisindeki kan dolaşımını arttırır, böylece saç büyümesini ve foliküllerdeki gücü teşvik eder. Ayrıca saçları parlatır, canlandırır.

ASPİR YAĞI ADETİ DÜZENLER Mİ?

Regl dönemi kadınlar için acı verici ve rahatsız edici bir dönem olabilir. Aspir yağının linoleik asidi vücuttaki prostaglandinleri düzenler. Adet döneminde kadınlar hormonal dalgalanmalar ve semptomlar yaşayabilir. Bu nedenle aspir yağı, PMS semptomlarının şiddetini azaltır. Tıpkı hormonal takviyeler gibi, tehlikeli yan etkileri olmaksızın adet döngülerini düzenler.

ASPİR ROMATİZMAYA İYİ GELİR Mİ?

Aspir yağı ile iltihaplı eklemlere topikal olarak masaj yapılması, artrit probleminin neden olduğu ağrı ve şişkinliğin azaltılmasına yardımcı olur. Her türlü eklem ve kas ağrıları ile vücutta yaralanmalara bağlı ağrılar için kullanılabilir.

 

 

Kaynak : lybrate.com, verywellfit.com
Editör : Nuran Yunak Gözüaçık
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...