Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

KOSGEB kadın girişimci destek şartları neler? Kendi ayakları üzerinde durmak isteyen 40 yaş altı kadın girişimcilere destek 2023 paketi

Mavi Kadın>Yaşam>KOSGEB kadın girişimci destek şartları neler? Kendi ayakları üzerinde durmak isteyen 40 yaş altı kadın girişimcilere destek 2023 paketi

Hayata emeğiyle katılmak isteyen, fikirleriyle ekonomide yer edinmeyi amaçlayan başarılı kadınlar için KOSGEB kadın girişimci desteği veriliyor. Peki, 40 yaş altı kadın girişimcilere destek vermek adına planlanan ödemenin şartları neler? Kimler kadın girişimcilere devlet desteğinden yararlanabilir? İşte tüm detaylar…

KOSGEB kadın girişimci destek şartları neler? Kendi ayakları üzerinde durmak isteyen 40 yaş altı kadın girişimcilere destek 2023 paketi

Kadın girişimcilerin iş hayatına kolaylıkla katılabilmeleri için KOSGEB tarafından hibe paketleri hazırlanıyor. Bu paketler kadınların arkalarında bir destek bulmalarına katkı sağlıyor ve başarılarını perçinliyor. 40 yaş altı kadın girişimcilere destek paketi sayesinde genç yaştaki pek çok kadın kendi ayakları üzerinde durabiliyor, hayatını idame ettirebiliyor.

Kadınların emekleriyle ülke ekonomisine katkı sağlamalarını amaçlayan KOSGEB kadın girişimci destek paketleri hakkında detayları merak ediyorsanız doğru yazıdasınız. Kadın emeğini şahlandıran hibe desteklerini kimler alabilir?  KOSGEB kadın girişimci desteği şartları neler? KOSGEB yaş sınırı kaç? Sizin için konuyu tüm detaylarıyla ele aldık.

KOSGEB KADIN GİRİŞİMCİ DESTEĞİ NASIL ALINIR?

Kendi işini kurmaya karar veren kadınların başarı yakalamak için desteğe ihtiyaçları olabilir. Bu yüzden 40 yaş altı kadın girişimcilere destek 2023 paketleri merak ediliyor. Peki, kadınları iş yaşamında ayakta tutmak için devlet tarafından sağlanan destekler nasıl alınıyor?

Kadın girişimcilere verilen devlet desteğinden yararlanmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma şartı aranıyor. Desteği almak için öncelikle sertifika programından yararlanmak da önemli konulardan biri.

KOSGEB KADIN GİRİŞİMCİ SERTİFİKASI NASIL ALINIR?

Kadın girişimci olmak için ücretsiz eğitimler ve dolayısıyla sertifika alınabiliyor. KOSGEB girişimcilik sertifikası adıyla bilinen belgeyi almak için e-devlet üzerinden başvuru yapmak gerekiyor. Eğitimlere https://www.kosgeb.gov.tr/ adresinden Online Girişimcilik Eğitimleri bölümünden ya da https://lms.kosgeb.gov.tr/ adresinden erişebilirsiniz.

KOSGEB kadın girişimci destek şartları neler? Kendi ayakları üzerinde durmak isteyen 40 yaş altı kadın girişimcilere destek 2023 paketi

Belgeyi almaya hak kazanmak için öncelikle e-devlet şifrenizi kullanarak giriş yapabilir, eğitimlere katılabilirsiniz. Eğitim videolarını izledikten sonra sınav uygulamasına katılmanız gerekiyor. Sınavda başarılı sonuç almanızın ardından ‘Girişimcilik Belgesi Talep Et’ butonuna tıklayarak belgenizi yazdırabilirsiniz.

KOSGEB KADIN GİRİŞİMCİ DESTEĞİ ŞARTLARI NELER? 2023 YILI DEVLET DESTEĞİ HAKKINDA DEYATLAR…

Tüm çabası kendi ayakları üzerinde durarak hayata karışmak olan kadınların bu çabalarını desteklemek ve toplumda kadın iş gücü sağlamak adına devlet tarafından hibe edilen ödeneklere başvurmak bir hayli kolay. Peki, KOSGEB kadın girişimci desteği şartları 2023 yılı kapsamında neler? İşte kadın girişimcilerin destek paketinden yararlanabilmesi için şu şartlar aranıyor:

  • Girişimcilik sertifikası alınmış olmalı.
  • Daha önce KOSGEB’den herhangi bir hibe alınmamış olmak gerekir.
  • Herhangi bir terör örgütü ile ilişiğin bulunmaması gerekir.
  • Okur-yazar olmanız yeterli, herhangi bir mezuniyet şartı aranmıyor.

KOSGEB YAŞ SINIRI KAÇ?

Kadınların kendi işlerinin patronu olabilmeleri için 18 yaşından büyük olma şartı aranmasının yanı sıra destek türüne göre üst sınır değişebiliyor. KOSGEB girişimcilik desteğinin üst yaş sınırı bulunmazken, genç girişimci desteğinden yararlanmak isteyen kadınların 29 yaşından küçük olmaları şartı aranıyor.

40 yaş altı kadın girişimcilere destek sağlayan bir programdan yararlanmak isteyenlerin bunlara dikkat etmeleri gerekiyor.

KOSGEB KADINLARA NE KADAR KREDİ VERİYOR?

İşletme sahibi olmak isteyen kişilere verilen krediler geri ödemeli ve geri ödemesiz olarak farklılık gösterebiliyor. Ayrıca KOSGEB’in sağladığı desteklerin iki türü bulunuyor. Geleneksel girişimciler ve ileri girişimciler olarak ayrılan türlere farklı ödenekler sağlanıyor. “KOSGEB kadın girişimci hibe desteği ne kadar?” diye merak edenler için detaylardan bahsedelim.

KOSGEB Girişimcilik Destek Programı kapsamında verilen ödemeler 50 bin TL’ye geri ödemesiz, 100 bin TL’ye geri ödemeli olmak üzere 150 bin TL’ye kadar veriliyor. Ancak girişimcilik destek türüne, kapsamına göre farklılık gösterebiliyor.

40 yaş altı kadınların kendi işlerini hayata geçirebilmeleri için alacakları geleneksel girişimci ödemeleri 65 bin TL’i bulurken ileri girişimcilere 375 bin TL’ye kadar destek sağlanabiliyor.

Kadınların ekonomik özgürlüklerini sağlamaları için sağlanan devlet desteklerine isteyen her kadın, 18 yaşından büyükse başvurabilir, kendi ayakları üzerinde durmaya şimdiden başlayabilir.

Kaynak : kosgeb.gov.tr, emalimusavir.net
Editör : Simgenur Gök
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
1 Görüş
Ezgi 14 Eylül 2023 - 23:16
Nasıl ulaşabilirim?
Sonraki Haber Yükleniyor...