04 Aralık 2021, Cumartesi 04:28

Mekik çekmenin 15 şaşırtıcı faydası ve hiç duyulmamış zararları

Mekik çekmenin 15 şaşırtıcı faydası ve hiç duyulmamış zararları

Mekik karın, göbek ve bel bölgesinin çalışmasını sağlayan,  göbek eritmekte en etkili egzersizlerdendir. Fakat önceden mekik çekmemiş kişilerin birden mekik çekmeye başlaması ve bunu çok sayıda yapması farklı problemlere sebep olabilmektedir. İşte bu yüzden, mekik çekmeye başlayacak kişiler çektiği mekiği zaman içerisinde arttırmalıdır, birden kendilerini zorlamamalıdır.

Egzersiz çeşitlerinin içinde yaygın olarak bilinen mekik birçok kişi tarafından yanlış şekilde yapılmaktadır. Yanlış şekilde çekilen mekik sakatlanmalara ve buna bağlı sağlık problemlerine sebep olabilir. Mekik çekerken dikkat edilmesi gereken ilk şey zeminin yapısıdır. Zemin mutlaka yumuşak ve esnek olmalıdır. Bunun için spor matları edinebilirsiniz. Bu matlar egzersiz için tasarlanmıştır ve belli bir kalınlığa sahiptir. Spor-fitness matları üzerine mekik çekilmesi sakatlanma oluşma riskini en aza indirecektir.

Mekik Nasıl Çekilir?

Karın kaslarına sahip olmak için başvurulan egzersizlerin başında mekik gelmektedir. Bu harekette kişi sırt üstü uzanıp dizlerini büker. Sonrasında ellerini boyun altını koyduktan sonra baş ve sırt yerden vücut gücü kullanılarak kaldırılır. Sonrasında yere tekrar yatılır. Mekik bu hareketi tekrarlamayı içerir. Mekik çekmeye yeni başlayan kişilerin biraz sabırlı olmasında fayda vardır. Çünkü mekik çekmekte aceleci ve inatçı olursanız ters bir harekette hemen belinizin incinmesine sebep olur. Ayrıca mekik egzersizini yaparken kişi çok aç ya da çok tok olmamalıdır.

Mekik Çekmek Ne İşe Yarıyor?

Göbek Eritiyor!

Mekik çekerken aktif olarak çalışan ana kas grubu karın kaslarıdır. Sık sık mekik çekmek göbeği eritmeye yardımcıdır. Bu yüzden de mekik çekmek göbek eritmek için en çok tercih edilen bir egzersizdir. Siz de eğer mekiği düzenli olarak devamlı yaparsanız karın bölgeniz düzleşir ve çok daha fit bir görünüme kavuşur. Örneğin 3-4 ay düzenli olarak mekik çekerek dümdüz bir karına sahip olabilirsiniz.

Mekik Çekmenin Diğer Faydaları Nelerdir?

Mekiğin en büyük faydası göbeği eritmesidir. Düz bir karına sahip olmak için her gün düzenli şekilde mekik çekmelisiniz.

  1. Mekik çekmek karın ve bel kaslarını çalıştırdığı için bu kas gruplarının çok daha güçlü olmasını sağlar. Bu sayede bel ağrılarına iyi gelir.
  2. Mekik çekerek vücudunuzdaki genel kas oranı arttırabilirsiniz.
  3. Göbek ve bel çevresindeki yağları mekik sayesinde yakabilirsiniz.
  4. Mekik çekmek pelvis bölgesindeki 3 önemli kas grubunu, arka karın kasları ve göğüs kemiğinden pelvislere kadar uzanan her iki taraftaki kas grubunun çalışmasına yardımcıdır. Bu sayede bu kasların güçlenmesine yardımcı olur.
  5. Mekik çekmek karın ve bel bölgesindeki kasların daha güçlü olmasını sağladığı için olası darbe ve düşmelere karşı koruma sağlar.
  6. Mekik çekerek bel ve bel kemiğinde yaşanabilecek problemleri önlemiş olursunuz.

  1. Düz bir karına kavuşmanıza yardımcı olur. Düzenli olarak doğru şekilde çekeceğiniz mekik göbek bölgesinde biriken yağların erimesinde oldukça faydalıdır.
  2. Düzenli mekik çekmek kalori yakarak kilo vermeye de yardımcı olur. Diyetin yanında düzenli yapacağınız mekik benzeri egzersizler sayesinde ideal kilonuzu koruyabilir veya kalıcı şekilde kilo verip ideal kilonuza kavuşabilirsiniz.
  3. Mekik çekmek vücudun genel gücünü arttırır.
  4. Mekik sayesinde vücutta göğüs kemiğinden pelvis bölgesine kadar uzanan kas gruplarının tamamını çalıştırmış olursunuz.

Mekik Çekmek Zararlı mıdır?

Mekik Çekmek Sırta Zarar Verebilir!

Mekik çekerken sırtın en çok sinir hücresi bulunan kolay zedelenebilir bölgesine baskı uygulanır. Normal şartlarda bu bölgenin korunması çok önemlidir. Dolayısıyla bu bölgeye baskı yapmak hiç iyi bir tercih değildir.

Mekik çekerken normalde dik durması gereken omurilik eğilmektedir.  

Kanadalı bir biomekanik uzmanı, mekik çekmenin oldukça tehlikeli olduğunu ifade etmiştir. Bunun sebebi ise mekik çekerken omurilikte yer alan disklerin içinde sıvımsı çekirdeğin diske yaklaşması ve diskin esneyip şişmesine yol açmasıdır. Bu durum sırtta yoğun ağrılara ve omurilikte zedelenme gibi ciddi sağlık sorunlarına sebep olmaktadır.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT