Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Michael Jackson'ın şarkıları rekor fiyata Sony'e satıldı

Mavikadin>Magazin>Michael Jackson'ın şarkıları rekor fiyata Sony'e satıldı

ABD müzik firması Sony Music, 25 Haziran 2009'da aramızdan ayrılan Michael Jackson'ın şarkılarından oluşan müzik kataloğunun yarısını rekor fiyata satın aldı.

Michael Jackson'ın şarkıları rekor fiyata Sony'e satıldı

25 Haziran 2009'da 50 yaşında vefat eden 'Popun Kralı' lakaplı Michael Jackson'un şarkılarından oluşan müzik kataloğunun yarısı satıldı. 13 Grammy ödülüne sahip olan Michael Jackson'ın tüm şarkılarını içeren müzik kataloğunun değerinin 1 milyar 200 milyon dolardan daha yüksek olduğu tahmin ediliyor.

MICHAEL JACKSON'IN MÜZİK KATALOĞU REKOR FİYATA SATILDI

Variety'nin haberine göre, anlaşmanın detayları gizli tutulsa da bu miktar tek bir şarkıcının müzik koleksiyonu için verilen en büyük rakam.

Sony, tarihindeki en büyük müzik kataloğu anlaşmasıyla Michael Jackson'ın şarkılarının ve bestelerinin yer aldığı koleksiyonun yarısını elde etti. Jackson'ın "Beat it" ve "Bad" gibi popüler şarkılarının yanı sıra Sony, Sly Stone tarafından yazılan şarkılara ve Ray Charles, Jerry Lee Lewis gibi sanatçıların eserlerine de sahip oldu.

JACKSON'IN TÜM ŞARKILARININ YARISINI SATIN ALDI

Sony, tarihin en büyük müzik kataloğu anlaşmasıyla Michael Jackson'ın şarkılarının ve beste yazma kataloglarının yarısını satın aldı. Jackson'ın "Beat it" ve "Bad" gibi başarılı şarkılarının yanı sıra, Sony aynı zamanda Sly Stone tarafından yazılan şarkılar ve Ray Charles, Jerry Lee Lewis gibi sanatçıların eserlerine de hak sahibi oldu fakat sözleşme, Jackson'ın Broadway müzikalini ve diğer sahne performanslarını içermiyor. Primary Wave Music şirketi ise şarkıcının müzik kataloğunun %10'una sahip.

Birkaç yıl önce Sony, Bruce Springsteen'in koleksiyonunu 600 milyon dolara satın almıştı. Jackson'ın kayıtlı müzik kataloğu, tarihin en karlı kataloglarından biri olma özelliği taşıyor. 1982'de Thriller albümü dahi tek başına tüm zamanların en çok satan iki albümünden biri ve 30 kez platin sertifikası alan ilk albümü olmuştu.

Michael Jackson'ın şarkıları rekor fiyata Sony'e satıldı

FİLMDE YEĞENİ OYNUYOR

ABD’li pop ikonu Michael Jackson'ın yaşamını konu alan biyografik türdeki film için geri sayım başladı. Heyecanla beklenen filmin yönetmen koltuğunda, İlk Gün, Adalet, Tetikçi ve Kral Arthur gibi başarılı filmlere imza atmış olan Antoine Fuqua yer alacak.

"Michael" adını taşıyan film, 18 Nisan 2025'te sinemalarda gösterime girecek. Filmin başrolünde ünlü şarkıcıyı kimin oynayacağı uzun bir süre merak konusu olmuştu. Şarkıcının 26 yaşındaki yeğeni Jaafar'ın Jackson'ı canlandıracağı duyuruldu.

Michael Jackson'ın şarkıları rekor fiyata Sony'e satıldı

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Sema Acar
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...