24 Eylül 2020, Perşembe 20:45

Over Torsiyonu (Yumurtalık Dönmesi)Kaç Saat Sürer Nasıl Yapılır

Over Torsiyonu (Yumurtalık Dönmesi)Kaç Saat Sürer Nasıl Yapılır

Over Torsiyonu (Yumurtalık Dönmesi) Nedir Belirtileri Nedenleri Tedavisi

Yumurtalığa kan akışını kısıtlayacak şekilde yumurtalığın büzülmesine, dönmesi, burkulmasına yumurtalık dönmesi (over torsiyonu) denir. Yumurtalık dönmesi genellikle tek yumurtalıkta ve çoğu zaman sağ yumurtalıkta meydana gelir.

Over Torsiyonu (Yumurtalık Dönmesi) Nedir?

Yumurtalığın burkulmasına yani kendi çevresinde dönmesine over torsiyonu denilmektedir. Bu olay sırasında yumurtalığın tutunmakta olduğu bağlar da onunla beraber dönerek burkulur. Buna bağlı olarak bağların içindeki kan damarlarında tıkanma meydana gelir ve kan dolaşımı zorlaşır. Over torsiyonu, çoğu zaman tek yumurtalıkta gerçekleşir. Karında ve kasıklarda aniden başlayan ağrı ve hassasiyet ile kendini gösterir. Bu ağrı bazen çok şiddetli de olabilir.

Over Torsiyonu (Yumurtalık Dönmesi) Belirtileri Nelerdir?

Yumurtalık dönmesi belirtileri aşağıdakileri içerebilir:

  1. Şiddetli karın ağrısı:

Alt karın bölgesinde birden bire keskin bir ağrı oluşur. Bu durum, yumurtalıklardaki bağ tamamıyla döndüğü zaman ortaya çıkar. Aniden başlayan şiddetli ağrı alt karın bölgesinde yoğun olarak hissedilir. Bu ise bağların şiddetli bir şekilde çekildiğini ve yumurtalıklara kan gitmediğini gösterir.

Yumurtalık dönmesinin en önemli belirtisi aniden başlayan keskin ağrının kasıklara doğru yayılması ve giderek şiddetlenmesidir. Ağrı genelde bıçak saplanıyormuş gibi hissedilir. Kimileri de bu ağrıyı kramp şeklinde hisseder.

  1. Kasıkta kramp ve hassasiyet
  2. Mide bulantısı ve kusma 
  3. Ateş
  4. Anormal vajinal kanama
  5. Karın bölgesinin hassaslaşması:

Over torsiyonu meydana gelmeden önce şişkinlik ve göbekte hassasiyet oluşabilir. Bunu karnınızın her iki tarafında veya tek tarafında hissedebilirsiniz.

Over Torsiyonu (Yumurtalık Dönmesi) Neden Olur?

Bazı kadınlarda yumurtalık, bir veya birkaç defa kendi çevresinde döner. Bunun sonucunda yumurtalıkları tutan bağlarda ve bu bağların içerisindeki damarlarda burkulma olur, kan akışı kesintiye uğrar. Yaşanan durum over torsiyonu olarak adlandırılır ve acil tıbbi müdahale gerektirir.

Yumurtalık dönmesi neden olur? sorusunu cevaplandırırken sayabileceğimiz diğer faktörler şunlardır:

Yumurtalık kisti: Birçok hastada para ovaryen kistlere ya da dermoid kistlere rastlanılmaktadır.

Yumurtalıklarda hipermobilite

Over Torsiyonu (Yumurtalık Dönmesi) Nasıl Teşhis Edilir?

Yumurtalık dönmesi, Ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi ve kan ve idrar testleri ile teşhis edilebilir. Kesin teşhis genellikle tedavi için yapılan ameliyat sırasında konur.

Over Torsiyonu (Yumurtalık Dönmesi) Nasıl Tedavi Edilir?

Over torsiyonu ameliyatla tedavi edilir. Hastaya teşhis konulduktan sonra hiç vakit kaybetmeksizin derhal laparotomi veya laparoskopi uygulanmalıdır. Laparotomi açık; laparoskopi de kapalı cerrahi operasyon anlamına gelmektedir. Operasyon zamanına kadar hastaya ağrı kesici verilerek meydana gelen ağrı kontrol altında tutulmaya çalışılır. Erken teşhis edilir ve hasta hemen ameliyata alınırsa kalıcı hasar bırakmaz. Bu ameliyatta ilk olarak dönen yumurtalığın düzelmesi sağlanır. Gerekli görülürse yumurtalık çıkarılır. Fakat tedaviye geç kalındıysa ve hastalık ilerlediyse maalesef iyileşme sağlanamaz. Yumurtalığa uzun süre kan akışı olmadığı için over dokusunun patolojik ölümü gerçekleşir yani nekroz oluşur. Hastalığın ilk zamanlarında tanı koyulamaz ve tedavi edilemezse dolaşım bozukluğu nedeniyle doku kaybı yaşanabilir. Bu da yumurtalığın ölümüyle sonuçlanabilir. Yani bu dokuların canlılığı kaybolur. Bu aşamada yapılabilecek tek şey yumurtalığın alınmasıdır.

Over Torsiyonu Ameliyatı

Over torsiyonu ameliyatı kaç saat sürer? diye merak edenler bunun ortalama 30-70 dk arasında süreceğini bilmelidir. Ancak bu süre her hastada farklılık arz eder. Over Torsiyonu ameliyatının acil olarak yapılması gerekir.

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 
 
KAPAT