07 Temmuz 2022, Perşembe 14:31

Pırasa Nedir Yararları Neler Pırasada Hangi Vitaminler Bulunur?

Pırasa Nedir Yararları Neler Pırasada Hangi Vitaminler Bulunur?

Pırasa faydası saymakla bitmeyen 40–50 cm. uzunluğunda zambakgiller ailesinden olan yeşil renk bir sebzedir. Pırasanın tadı mükemmel olmasa da sağlık için pek

Pırasa faydası saymakla bitmeyen 40–50 cm. uzunluğunda zambakgiller ailesinden olan yeşil renk bir sebzedir. Pırasanın tadı mükemmel olmasa da sağlık için pek çok yararı vardır. Bu bitkiyi öğünlerinize dahil ederek, yemeklerinize tat katabilir ve besin değerlerini oldukça geliştirebilirsiniz.

Sinir Sistemini Güçlendirir

Pırasanın içerdiği magnezyum, potasyum ve folik asit sayesinde sinir sisteminin sağlıklı işlemesi için çok önemli bir sebzedir. Bu içeriği sayesinde, beynin konsantrasyonunu, hafızasını ve bilgi işleme hızını geliştirir. Folik asit ayrıca bebeklerde beyin hasarı oluşmasını da önler.

Kansere Karşı Korur

Bu bitkinin en çok araştırılmış özelliği kansere karşı koruma yeteneğidir. Bu bitkinin içerdiği birçok içerik, değişik çeşitlerde kansere karşı koruma sağlar. Ayrıca doğal bir kanser önleyici ve tedavi edici olarak görev yapar.

Enfeksiyon ile Savaşır

Pırasa, rahatlatıcı ve antiseptik özellikleri sayesinde değişik vücut sistemlerini koruyarak, soğuk algınlığı, grip, ateş ve idrar yolu enfeksiyonu gibi çeşitli enfeksiyonlara karşı vücudu korur. İçeridiği yüksek A vitamini seviyeleri sayesinde, kandaki beyaz ve kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu arttırarak, hücrelerin oksijen taşıma kapasitesini geliştirir ve enfeksiyon ile savaşır.

Yüksek Tansiyonu (Yüksek Kan Basıncını) Düşürür

Pırasa, potasyum bakımından çok zengindir bu içeriği sayesinde kan basıncını düşürür ve genel olarak dengeler. Bu özelliği sayesinde pırasa, kan basıncı sorunları yaşayan insanlara özellikle tavsiye edilmektedir.

Yüksek Kolestrolü Düşürür

Pırasanın, kolestrol ve damarları yağ bağlaması karşıtı özellikleri vardır. Pırasa kolestrolün bağırsaklarda emilimini azaltır ve kandaki kötü kolestrolü düşürür. Bu sayede kan damarlarında yağ birikmesi sorununu önler.

Kansızlığa İyi Gelir

Hemoglabin üretilmesi için gerekli olan demir minerali içeriği sayesinde, demir eksikliği sonucunda oluşan anemi hastalığına karşı, pırasa oldukça etkilidir. C vitamini içeriği sayesinde de demir mineralinin vücuda emilimini kolaylaştırır.

İltihap ve Virüs Önleyicidir

İltihap önleyici ve virüs önleyici özellikleri sayesinde pırasa suyu, eklem iltihabı, gut hastalığı ve idrar yolu iltihabı gibi birçok iltihap ile ilgili sorunu önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olur.

Vücudu Temizler

Muhtemelen pırasanın en önemli özelliği, bağırsakları ve tüm vücudu toksinlerden arındırarak, vücudu tamamen temizlemesidir.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Pırasa çok az kalori içerdiğinden ve yağ bulundurmadığından dolayı, obeziteye ve aşırı kiloya karşı çok etkilidir. Lif içeriği sayesinde midenizi doldurarak, daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar ve iştahınızı yatıştırır. Hem çözünebilir hem de çözünemez lif içeriği sayesinde bağırsak aktivitelerini arttırarak, şişme sorununu önler. Bu bitki yemeklerinize eklenerek, kalori eklenmeden, yemeklerinize güzel bir tat katabilir ve zayıflamaya bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Kalp Sağlığı İçin Faydalıdır

Koroner kalp hastalığı ve damar yağ bağlanması gibi kalp ve damar hastalıklarına, kanınızda bulunan yüksek homosistein seviyeleri neden olur. Pırasanın içerdiği biyoaktik folik asitler, kandaki homosistein seviyelerini düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca pırasa içindeki kaemferol, nitrik oksit üretimini düşürerek, kalp sağlığını güçlendirir

Kemik Sağlığını Güçlendirir

Pırasa, kemik sağlığını geliştirir ve gemikleri güçlendirerek, kemik erimesi gibi sorunları önler. Yüksek miktarda içerdiği kalsiyum ve magnezyum mineralleri sayesinde kemikleriniz için oldukça faydalıdır.

Pırasayı Diyetinize Dahil Etmenin Kolay ve Basit Yolları

 1. Küçük dilimlere bölün ve salatalarınıza ekleyin.
 2. Kök, yaprak ve gövdesini kullanarak, suyunu sıkın.
 3. Pırasa kullanarak, çorbalar, omletler, soslar hazırlayın.
 4. Sapları, buharda pişirilebilir, sotelenebilir ve diğer sebzeler ile kızartılabilir.

Pırasanın Yan Etkileri

Pırasa genel sağlığınız için oldukça faydalıdır ve şu ana kadar sağlığa hiçbir yan etkisi bulunmamıştır.  Ancak gaz ve şişkinliğe yol açabilir.

Pırasa Besin Değerleri

Porsiyon Miktarı: 100 g

 1. Kalori (kcal) 60
 2. Toplam yağ 0,3 g
 3. Kolesterol 0 mg  
 4. Sodyum 20 mg   
 5. Potasyum 180 mg        
 6. Karbonhidrat 14 g       
 7. Diyet Lifi 1,8 g   
 8. Şeker 3,9 g
 9. Protein 1,5 g       
 10. A Vitamini 1.667 IU     C Vitamini 12 mg
 11. Kalsiyum    59 mg         Demir         2,1 mg
 12. D Vitamini 0 IU  B6 Vitamini         0,2 mg
 13. B12 vitamini        0 µg  Magnezyum         28 mg

Kerevizin Sağlığa Faydaları Ve Zararları Nelerdir? İbrahim Saraçoğlu Tıklayınız 

Lahananın Faydaları Lahana Yaprağı Neye İyi Gelir? Sağlığa 10 Faydası Tıklayınız

 

YORUM YAPIN

Bu makaleye bir yorum yapın.

 

1 Yorum

 1. sevim

  sivilce lekelerine çözümü çok yazın

 
 
KAPAT