Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Pire nasıl ölür, yok edilir? Evdeki pire istilasına 7 doğal çözüm

Mavi Kadın>Yaşam>Pire nasıl ölür, yok edilir? Evdeki pire istilasına 7 doğal çözüm

Evde pire istilası yaygın karşılaşılan sorunlardan. Bu nedenle pire neye gelmez, nasıl ölür, yok edilir? Gibi soruların cevapları Google arama motorunda sıklıkla aranılmaktadır. Pireleri yok etmek için ilaçlama şirketlerini arayıp evinizi ilaçlatabileceğiniz gibi ev yapımı yöntemler kullanarak da pirelerden kurtulabilirsiniz. İşte pirelerden kurtulmanın en etkili doğal yolları:

Pireden kurtulmak için karbonat, lavanta, elma sirkesi gibi doğal yöntemleri tercih edebilirsiniz.
Pireden kurtulmak için karbonat, lavanta, elma sirkesi gibi doğal yöntemleri tercih edebilirsiniz.

Pireler, dünyada iki binden fazla farklı türü bulunan insanların başına bela olabilen canlılardır. Genellikle evcil hayvanlardan bulaşırlar, rutubetli bölgeler, sıcak ortamlar da pirenin ortaya çıkmasını tetikleyen faktörlerdendir. Zirai ilaç satan malzemelerden pire ilacı almak, ilaçlama firmalarıyla görüşüp ortamı ilaçlatmak çözüm olabileceği gibi doğal yöntemler sayesinde de pireleri yok edebilirsiniz. Etkisi tecrübelerle kanıtlanmış pireden kurtulma yöntemleri şunlardır:

EVDE PİRE VARSA NE YAPMALI, PİREYİ EN HIZLI NE ÖLDÜRÜR?

Pireler 1-8 mm boyutlarında, küçük, kanatsız, kanla beslenen böceklerdir. Pirelerden kurtulmak için şu doğal yöntemleri uygulayabilirsiniz:

LAVANTA VE KARBONAT

Pireden kurtulmak için lavanta ve karbonattan yararlanabilirsiniz. Pireler lavanta kokusunu sevmez, karbonat ise pirelerin yavrularının yok edilmesinde etkilidir. Bütün evi, yataklar dahil kaldırıp süpürün, yerlere, köşelere, dolap arkalarına yatak altlarına bolca karbonat dökün. Aktardan lavanta alın, lavantayı kaynatıp suyunu ılık hale gelince sprey şişesine koyun ve etrafa sıkın, süpürgenin girmediği yerlere de lavanta sıkın, karbonat dökün. Bu yöntem sayesinde pireden doğal yoldan kurtulabilirsiniz.

ELMA SİRKESİ

Elma sirkesi binbir derde deva bir maddedir. Elma sirkesinin bir kullanım alanı da antimikrobiyel içeriği sayesinde pireleri yok etmesidir. Bir sprey şişesinin yarısına sirke diğer yarısına su doldurun. Bu şişeyi evin her tarafına sıkın.

Pire nasıl ölür, yok edilir? Evdeki pire istilasına 7 doğal çözüm

DİYATOMLU TOPRAK

Wikihow'da yer alan içeriğe göre diyatomlu toprak sayesinde pire istilasından kurtulabilirsiniz. Diyatomlu toprak bir çeşit kaya toprağıdır, pire istilası olan bölgelere uygulandığında pire ve pire larvalarını öldürebilir. Evdeki halıları, zemini süpürdükten sonra yüzeylere bu topraktan serpin. 3 gün sonra süpürün. Diyatomlu toprağı zirai ilaç ve malzeme satanlerden yahut internet üzerinden temin edebilirsiniz.

BORİK ASİT

Pireleri ortadan kaldırmak için bir başka basit ve etkili çare borik asittir. Borik asit antiseptik, antifungal ve antiviral özellikler içerdiğinden pireler için dehidrasyon maddesi ve kurutucudur. Borik asit sadece pirelerden değil aynı zamanda larvalarından ve yumurtalarından da kurtulmanıza yardımcı olabilir. Halılarınızı, yerleri güzelce süpürün. Süpürme işleminiz bittiğinde borik asidi ince tabakalar halinde yere, halılara, dolapların ve kitaplıkların arkalarına, döşeme ve halıların altına ve mobilya altlarına serpin. Bir veya iki gün kalmasına izin verin, ardından halıları tekrar süpürün. Bir ay sonra halıları yıkayabilirsiniz.

SARIMSAK SPREYİ

Mynet’in haberine göre sarımsak da pirelerden kurtulmanın en etkili çözümlerinden. Pirelere karşı sarımsak kürü hazırlamak için birkaç diş sarımsağı ezip su ile karıştırın, bu karışımı 6 saat bekletin. İçerisine 1 yemek kaşığı doğal sıvı sabun ekleyip karışımı süzün. Ardından bir sprey şişesine alıp pirelerin olabileceği alanlara bu spreyi sıkın.

Pire nasıl ölür, yok edilir? Evdeki pire istilasına 7 doğal çözüm

BİBERİYE

Biberiye pireyi uzaklaştıran doğal pire kovucular arasında yer alıyor. Biberiye, sedef otu, pelin, rezene ve nane havana koyup tokmakla toz haline getirin. Daha sonra bu tozu halılarınıza, mobilyalarınıza, evcil hayvan yataklarınıza, pencere pervazlarınıza ve evinizde pire aktivitesinden şüphelendiğiniz her yere serpin.

LİMON SUYU

Limon sitrik asit içeriği ile pirelerle mücadelede yardımcınız olabilir. 2 adet limonu küçük küçük doğrayın, 1 bardak su içine atıp kaynatın. Ocaktan alıp 1 gece bekletin. Süzün ve bir sprey şişesine dökün. Pirelerin geleceğini düşündüğünüz yerlere bunu sıkabilirsiniz.

PİREYLE MÜCADELE ETMEK İÇİN NELER YAPMALI?

  • Pirelerden kurtulmak için evin derinlemesine temizlenmesi gerekiyor. Güçlü bir elektrik süpürgesi ile halıları, yerleri, evde süpürülebilecek her yeri süpürün. Nevresimleri, yastık kılıflarını, kıyafetleri ve havluları kaynar suda iyice yıkayın.
  • Çarşaflarınızı, yastık kılıflarınızı, kilimlerinizi ve örtülerinizi çamaşır makinede yüksek ısıda yıkayın. Daha sonra kurutma makinesine atıp kurutun.
  • Evde evcil hayvan varsa evcil hayvanınızı pire tarağı ile düzenli olarak tarayın ve her hafta yatağını yıkayın
  • Evdeki pireleri yok etmek için zirai ilaç satan yerlerden kimyasal ilaç alıp kullanabilirsiniz. Ancak bu ürünleri kullanırken dikkatli olmanız ve talimatlara uymalısınız.
  • Tüm bu uyguladığınız yöntemlere rağmen bir türlü pirelerden kurtulamıyorsanız ilaçlama şirketini arayıp evinizi ve bahçenizi ilaçlatın.

Kaynak : Mavi Kadın
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...