Mavi Kadın - Kadına Özel Kadın Sitesi
- Güncelleme Tarihi:

Saç boyası nasıl akıtılır? Evde kalıcı saç boyasını akıtmak için 6 kesin çözüm

Mavi Kadın>Saç bakımı & saç uzatma>Saç boyası nasıl akıtılır? Evde kalıcı saç boyasını akıtmak için 6 kesin çözüm

Saçlarınızı boyattıktan sonra istediğiniz renk tutmadıysa, saçınıza boyadığınıza bin pişmansanız bu kadar üzülmeyin! Size bildireceğimiz yöntemler sayesinde tekrar kuaföre gitmeye gerek kalmadan saçınızdaki boyadan kurtulabilirsiniz. İşte kalıcı saç boyasını akıtmak için evde deneyebileceğiniz yöntemler:

Karbonat kalıcı saç boyasını akıtmak için etkili yöntemler arasında yer alıyor.
Karbonat kalıcı saç boyasını akıtmak için etkili yöntemler arasında yer alıyor.

Kadın ve erkek günümüzde çoğu kişi saçlarını boyayarak beyazlarını kapatıyor yahut farklı saç renkleri deniyor. Ancak bazen de istediğimiz rengi elde edemiyor ve saçlarımıza boyadığımıza büyük bir pişmanlık duyuyoruz. Saçlarınızdaki boyayı hızla akıtmak eski saç rengine dönmek isteyenler bu makalemizi sizler için hazırladık.

SAÇTAKİ BOYA EN HIZLI NASIL ÇIKAR? SAÇ KUSTURMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Saç boyasını hızlı bir şekilde akıtmak, saç kusturma işlemi için öncelikle arındırıcı veya kepek önleyici bir şampuan kullanabilirsiniz. Bu şampuanlardaki sert kimyasallar saçınızın rengini eskiye dönmesine, boyanın akmasına yardımcı olacaktır. Ancak arındırıcı şampuanlar kurutabileceğinden, sonrasında nemlendirici bir saç kremi kullanmanızı öneririz. Arındırıcı şampuanları kozmetikçilerden veya internetten temin edebilirsiniz. Saçtaki boyayı akıtmak için uygulayabileceğiniz diğer yöntemler ise şunlardır:

KARBONAT İLE SAÇ BOYASI AKITMA

Karbonat hemen hemen her evde bulunan, saç boyasını akıtmak için kullanabileceğimiz hem ekonomik hem de kolay temin edilebilen bir madde. Pinkvilla’da saç boyasını saçtan akıtmak için karbonat kullanılması şöyle geçiyor: Karbonat ve suyu karıştırıp macun haline getirin. Bu karışımı saçlarınıza uygulayın. Bir saat bekleyip suyla durulayın, şampuanlayın ve yıkayın. Saçınızı boyadığınız günden itibaren günde iki kez bu işlemi tekrarlayın.

BEYAZ SABUN İLE SAÇ BOYASI AKITMA

Beyaz kalıp sabunla saçlarınızı güzelce ovalayıp köpüklü halde 15 dakika bekletin, arada köpürtün, saçlarınızı suyla yıkayın. Ardından kepek şampuanından avucunuzun içine alıp içerisine karbonat ekleyin saçlarınıza sürüp 20 dakika bekletin, saçlarınızı yıkayın, her zamanki gibi şampuanlayıp durulayın.

C VİTAMİNİ İLE SAÇ BOYASI AKITMA

wikiHow’da yer alan içerikte saç boyasının C vitamini kullanılarak akıtılabileceği yazıyor. Eczaneden C vitamini efervesan tablet satın alın. 12 adet C vitamini efervesan tableti havanda dövüp ince bir toz haline getirin, şampuanınızın içine karıştırın. C vitamini şampuanını saçınıza masaj yaparak uygulayın ve 30 dakika bekletin. Süre dolunca saçınızı suyla durulayın, saç kremi uygulayın.

C vitamini saç kütiküllerinin genişlemesini sağlayarak saç boyasının akmasını kolaylaştıracaktır.

  • Saç renginiz koyuysa, C vitaminini kozmetikçilerde arındırıcı şampuan ismiyle satılan arındırıcı şampuan ile karıştırın; bu yöntem orijinal renk tonunuza döndürmede daha etkili olacaktır.
  • Boyayı tamamen çıkarmak için saçınızı birkaç kez şampuanlayın ve durulayın.

Saç boyası nasıl akıtılır? Evde kalıcı saç boyasını akıtmak için 6 kesin çözüm

KEPEK ŞAMPUANI İLE SAÇ BOYASI AKITMA

StyleCraze saç rengini saça zarar vermeden akıtmak için kepek önleyici şampuan kullanımı öneriliyor. Kepek önleyici şampuanlar, saç boyasını akıtmaya yardımcı olabilecek güçlü arındırıcı özelliklere sahiptir. Karbonat ile birlikte kullanıldığında, saçlarınızdaki boyanın kusturulmasında etkili rol oynar.

  • 1 yemek kaşığı karbonat ve 1 yemek kaşığı kepek önleyici şampuanı bir kasede karıştırın.
  • Saçınızı sıcak suyla nemlendirin ve ardından karbonat-kepek şampuanı karışımını saçınıza sürüp 20 dakika bekleyin. Saçlarınızı ılık suyla durulayın.

HİDROJEN PEROKSİT İLE SAÇ BOYASI AKITMA

The Glam House Brand’da saç boyasını akıtma yöntemlerinin birinin hidrojen peroksit olduğu geçiyor. Eczanelerden temin edebileceğiniz hidrojen peroksit, saç rengini hızlı ve kolay bir şekilde gidermek için kullanılabilecek güçlü bir ağartma maddesidir. Eşit miktarda hidrojen peroksit ve suyu bir sprey şişesine koyun, saçlarınızı suyla hafifçe nemlendirip saçlarınıza bunu sıkın. Yarım saat bekletip saçınızı suyla durulayın, her zamanki gibi şampuanlayın ve yıkayın. Ancak bu yöntem saçı yıpratabileceğinden sık kullanılmamalı.

SAÇTAKİ KALICI BOYA NASIL ÇIKAR?

healthline.com'da Evde kalıcı saç boyasını çıkarmanın zor olduğu, kozmetikçilerden satılan saç boyası akıtıcı, saç boyası silicilerin saçtaki boyayı denenebileceği yahut ev yapımı çözümlerin uygulanabileceği yazıyor.

Saç boyası nasıl akıtılır? Evde kalıcı saç boyasını akıtmak için 6 kesin çözüm

EVDE SİYAH SAÇ BOYASI NASIL AKITILIR?

wikiHow’da siyah saç boyasını akıtmak için kepek şampuanı, arındırıcı şampuan ve karbonat karışımı öneriliyor. Bunun için eşit miktarda karbonatı ve kepek önleyici veya arındırıcı şampuanı bir kasede karıştırın. Karışımı saçlarınıza sürün. 20 dakika bekleyip suyla durulayın.

Kepek önleyici şampuanınız yoksa bunun yerine sıvı bulaşık deterjanı kullanabilirsiniz. 3 gün boyunca her gün bu işlemi uygulayın. Bu işlem boyunca saç kremi kullanın. çünkü bu yöntem saçınızın biraz kurumasına neden olabilir.

KIZIL SAÇ BOYASI NASIL AKITILIR?

Bellatory’de kızıl saç boyasını saçtan akıtmak için karbonat yöntemi tavsiye ediliyor. Karbonatla suyu karıştırıp saçlarınıza sürün. Kuruyunca suyla yıkayın.

SARI SAÇ BOYASI NASIL AKITILIR?

wikiHow’da sarı saç boyasını akıtmak için sirke kullanımı geçiyor. Eşit miktarda ılık su ve beyaz sirkeyi karıştırın. Saçınıza bu karışımı dikkatlice döküp başınıza duş başlığı geçirin. Karışımı saçınızda 15 ila 20 dakika bekletin. Daha sonra saçınızı durulayın. Saçınızdaki sarı boyayı akıtmak için yukarıda bildirdiğimiz karbonat ve C vitamini ile saç boyası akıtma yöntemlerini deneyebilirsiniz.

SAÇ BOYASI TAMAMEN NE ZAMAN AKAR?

Vedix’de saç boyasının saçtan tamamen akması için geçen sürenin kullanılan boyanın türüne bağlı olduğu geçiyor.  Geçici saç boyaları tek yıkamada bile saçtan çıkarken, yarı kalıcı saç boyaları 4-12 yıkamada saçtan akıyor. Kalıcı saç boyaları ise saçınızdaki doğal melanini de kimyasal olarak değiştirdiğinden bunun akması çok daha uzun sürebiliyor.

Kaynak : Pinkvilla, wikiHow, StyleCraze, The Glam House Brand, healtline.com, Bellatory, Vedix
Editör : Selma Yenidoğan
Google News
Etiketler
Mavi Kadın
UYARI: Küfür, hakaret, bir grup, ırk ya da kişiyi aşağılayan imalar içeren, inançlara saldıran yorumlar onaylanmamaktır. Türkçe imla kurallarına dikkat edilmeyen, büyük harflerle yazılan metinler dikkate alınmamaktadır.
Sonraki Haber Yükleniyor...